13,088 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Data publikacji: 2021-08-22

 

Konie są zwierzętami roślinożernymi, ich codzienne żywienie składa się z pokarmu roślinnego: włókno, zboża i inne dodatki, jeśli są konieczne. Warto wspomnieć, iż w naturze konie odżywiają się tylko włóknem – trawa i inne roślinne źdźbła to typowy pokarm koni dziko żyjących. Co ciekawe, konie chętniej wybierają różnorodny pokarm – twarde fragmenty roślin, niewielkie gałęzie czy nawet wysuszone części roślin są częściej spożywane niż tylko soczyście zieloną trawę.

Zwierzaki te są przystosowane do życia w ruchu w poszukiwaniu najlepszego pokarmu – stąd konieczność zapewnienia im dużych pastwisk, najlepiej ze zróżnicowaną nawierzchnią i obfitością pokarmu, co skłania do ruchu. Konie potrafią pobierać włókno przez większość część dnia i powoli je żuć, co zapewnia dobrą perystaltykę jelit i dobre trawienie; odpowiednia ilość włókna w diecie zapewnia wystarczającą energię dla koni niepracujących czy koni ras prymitywnych, które mają niewielkie wymagania energetyczne.

Włókno w końskiej diecie to obecnie najczęściej siano, w sezonie wiosennoletnim także trawa na pastwisku; źródłami włókna są też sieczka, sianokiszonka, trawokulki oraz wysłodki buraczane. Dla zdrowego konia, bez problemów metabolicznych, ilość siana w diecie powinna być jak najwyższa i nielimitowana (sianokiszonka, wysłodki czy lucerna powinny być podawane przy indywidualnych potrzebach i zgodnie z dawkowaniem) – włókno jest tym składnikiem odżywczym, na którym nie wolno oszczędzać.

Rola włókna w diecie koni jest nieoceniona i niezastąpiona:

  • Dostarcza energię;
  • Reguluje procesy trawienne, zmniejszając ryzyko wrzodów (większość koni, która boryka się z niedoborem włókna w diecie cierpi na wrzody);
  • Dostarcza wielu witamin i minerałów;
  • Żucie siana czy trawy redukuje stres, zmniejsza napięcie i poprawia komfort psychiczny;
  • Pozwala na prawidłowe ścieranie zębów;
  • Wpływa na ogólną kondycję zwierzaka – niedobór włókna powoduje chudnięcie oraz brak energii;

Niestety pokutuje jeszcze mit, że nadmierna ilość siana czy trawy powoduje wydęcie i wiszący brzuch, dlatego ciągle jeszcze spotyka się miejsca, gdzie konie mają wydzielną porcję siana co do źdźbła. Przypominamy, że konie nie tyją na brzuchu, a wiszący brzuch to oznaka słabych mięśni grzbietu i słabej kondycji mięśniowej.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0