Witaminy to związki chemiczne, które są niezbędne do zachowania zdrowia u każdego żywego organizmu - konie z przeciwieństwie do ludzi potrafią syntetyzować część witamin, ale kilka z nich musi być dostarczona wraz z jedzeniem. Działanie witamin obejmuje szereg procesów enzymatycznych i metabolicznych, a ich niedobór jest skrajnie niekorzystny dla koni; problemy z odpornością, słabej jakości róg kopytowy czy wypadające włosie to tylko nieliczne symptopy niedoborów witamin.
Witaminy możemy podzielić na dwie grupy:
Ta informacja jest pomocna w trakcie ustalania dawki i rodzaju pożywienia, którym karmimy nasze konie - jeżeli nasz zwierzak ma potwierdzone niedobory np. witaminy D, to należy ją suplementować w obecności nośnika tłuszczowego (np. olej lniany, olej ryżowy).
Do najbardziej typowych objawów niedoborów witamin należą:
Warto pamiętać, że także nadmiar witamin może być szkodliwy, dlatego przed jakąkolwiek suplementacją należy zbadać poziom witamin w organizmie konia i dostosować preparat. Warto także przeliczyć, ile witamin koń otrzymuje we wszelkich paszach treściwych i innych dodatkach żywieniowych, które często są wzbogacane o witaminy.
Zapotrzebowanie na witaminy jest różne, w zależności od wieku, kondycji fizycznej, intensywności pracy a także induwidualnych wymagań - klacze w ciąży i w trakcie karmienia mają naturalnie zwiększone wymagania na witaminy, dlatego tak istotne jest podawanie wysokojakościowych pasz. Należy także pamiętać o odpowiednich proporcjach witamin, ponieważ wiele z nich oddziałuje na siebie pozytywnie lub negatywnie - warto skonsultować się z weterynarzem bądź doradcą żywieniowym, który posiada odpowiednią wiedzę z zakresu żywienia i będzie w stanie zalecić odpowiednią dietę.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.
2021-04-28