13,078 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Data publikacji: 2021-04-28

 

Żywienie koni jest wiedzą, którą powinien posiadać każdy właściciel czy dzierżawca konia, osoba stale zajmująca sie tymi zwierzętami oraz tak naprawdę wszyscy, którzy mają styczność z końmi: trenerzy, instruktorzy, zawodnicy, właściciele stajni, stajenni itd To elementarna wiedza, zapewniająca koniom dobrobyt oraz prawidłowe warunku chowu; nie bez powodu w ofercie niektórzych uczelni znajdziemy teraz studia dotyczące chowu i żywienia koni. W firmach zajmujących się produkcją pasz i dodatków żywnościowych pracują specjaliści, którzy chętnie dzielą sie swoją wiedzą. Niestety wiele osób ciągle karmi konie na własną rękę, popełniając przy tym typowe błędy:

  • brak dostępu do świeżej i czystej wody: w boksach są zazwyczaj zamontowane poidła automatyczne, które znacząco ułatwiają podawanie wody. Jeśli w Waszej stajni nadal stosowane jest pojenie z wiadra, należy bezwzględnie pamiętać o regularnym uzupełnieniu wody oraz czyszczeniu pojemników.
  • zbyt dużo dodatków i suplementów: wiele osób podaje otręby, wysłodki, mesz, witaminy, minerały, makuch itp tylko dlatego....że znajomi też podają. Suplementacja powinna być oparta o aktualne badania krwi i poziom pierwiastków, czasem nadmiar jest bardziej szkodliwy niż niedobór! Zbyt duża ilość dodatków może powodować problemy trawienne, cykliczne biegunki czy nasilać skłonność do kolek.
  • ograniczenie ilości paszy objętościowej: w wielu stajniach nagminne jest oszczędzanie na sianie, a to absolutna podstawa żywienia koni! Siano musi być dobrej jakości, dostępne bez ograniczeń; w sezonie letnim może to być oczywiście trawa, z zapewnieniem siana na noc jeśli konie są zamykane w boksach.To nie siano jest przyczyną dużego brzucha, jak wiele osób ciągle sądzi - obwisły brzuch to efekt słabych mięśni grzbietu i brzucha, czasem także zarobaczenia
  • nadmiar paszy treściwej: sypanie po kilogramie owsa na każde karmienie, często z dodatkiem specjalistycznych pasz to wręcz codzienność w wielu stajniach. Pamiętajmy, że wiele koni nie toleruje wysokiej zawartości skrobi w diecie, dodatkowo owies powoduje zbytnią nadpobudliwość zwierzaków; warto przeanalizować i dostosować ilość paszy treściwej do naszego konia, rodzjau pracy jaką wykonuje i charakteru

Błędy w żywieniu koni mogą w krótkim czasie doprowadzić do chorób i pogorszenia stanu zdrowia zwierząt, dlatego warto skonsultować żywienie konia z weterynarzem bądź specjalistą zajmującym się żywieniem, który może opracować dietę dla naszego zwierzaka.

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0