13,078 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Data publikacji: 2022-02-01

 

Jedzenie ma za zadanie dostarczenie energii do każdego żywego organizmu, czyli także koni - pamiętajmy, że każdy koń ma indywidualne potrzeby energetyczne, dlatego rodzaj i ilość pożywienia dostosowujemy w zależności od wymagań. 

Sama energia zawarta w pokarmie to nic innego, jak ilość kalorii - strawienie danej ilości jedzenia pozwala na dostarczenie określonej ilości kalorii. Warto wiedzieć, że ogólne dzienne wymagania kaloryczne mieszczą się w szerokich widełkach, niektóre zwierzaki będą potrzebowały większej ilości kalorii w codziennej diecie, a niektóre mniej. 

Generalnie jedzenie składa się z trzech głównych jednostek budulcowych:

  • białko;
  • tłuszcz;
  • węglowodany (proste i złożone);

Aby koń otrzymał niezbędną dawkę energii w swoim posiłku, ważne jest prawidłowe zbilansowanie diety, aby dostarczała niezbędnych składników odżywczych; pamiętajmy, że tłuszcz jest najbardziej energetyczny, dlatego jest dobrym sposobem na podniesienie ilości kalorii w diecie oraz dodaniu energii dla naszego zwierzaka.

Z kolei jeżeli zależy nam na utracie wagi u konia, wtedy rezygnujemy z dodatków olejowych i zwiększamy np. udział włókna w posiłkach: dodatek sieczki czy wysłodków buraczanych pozwoli na zapewnienie niezbędnej energii przy zachowaniu odpowiedniej kaloryczności. Warto jednak pamiętać, iż każdy z trzech wymienionych budulców jest istotny w diecie!

U koni głównym źródłem energii są węglowodany strukturalne (włókno traw) i niestrukturalne, w skład których wchodzi skrobia (pochodząca ze zbóż czyli np. owies) - będąca źródłem szybko uwalnianej energii. To właśnie skrobia powoduje wyrzut glukozy do komórek, dzięki czemu organizm jest w stanie szybko i wydajnie pracować - niestety nadmiar skrobii w diecie wielu koni powoduje nadpobudliwość, może być także przyczyną problemów trawiennych i kolek. Dlatego jeżeli potrzebujecie dostarczyć więcej energii Waszemu koniowi np. przed zawodami bądź kilkudniowym rajdem, lepszym rozwiązanem jest zwiększenie ilości włókna oraz dodatek oleju np. lnianego. Z kolei konie niepracujące mogą spożywać tylko pasze objętościowe, z niewielkim dodatkiem zbóż - pamiętajmy, że siano lub/i trawa jest podstawowym i priorytetowym pokarmem dla koni, a nie owies. Konie są doskonale przystosowane do pobierania energii z włókna, dlatego dodatek zbóż powinien wynikać z indywidualnych potrzeb, a nie ogólnie przyjętej zasady, że konie jedzą owies.

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0