12,995 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Data publikacji: 2021-09-24

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iż dobór suplementów powinien odbywać się na podstawie badań krwi, które pokażą aktualny poziom witamin - wybór preparatu powinien zawsze uwzględniać indywidualne wymagania. Konie, które mało pracują i nie są zbyt aktywne bardzo rzadko potrzebują w swojej diecie dodatkowych witamin, jeśli mają do dyspozycji dobrej jakości paszę objętościową.

W ofercie producentów dodatków dla koni znajdziemy bardzo szeroki wybór preparatów witaminowych; jeśli chcecie znaleźć najlepszy produkt, to warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • odpowiednie proporcje witamin (wiele związków chemicznych działa synergistyczne lub antagonistycznie w stosunku do innych);
  • stosunek jakości do ceny - analiza składu;
  • dzienne dawkowanie, czyli ekonomia;

Niestety w przypadku suplementów diety dużą rolę odgrywa tutaj renoma producenta i jego marża, dlatego warto porównać co najmniej kilka różnych produktów i przeliczyć koszt dziennej dawki. Często okazuje się, że czołowe firmy stosują bardzo niskie stężenia witamin w swoich produktach, przez co zalecana dzienna dawka potrafi być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mniej znanych suplementów.

Warto także pamiętać, iż witaminy w płynie są lepiej przyswajalne, ale z reguły gorzej tolerowane przez konie, jeśli chodzi o smak - wiele z nich ma wysoką zawartość cukru czy innych substancji słodzących w celu poprawy smakowitości. To także cenna informacja np. dla właścicieli koni z problemami metabolicznymi, które powinny unikać cukru w codziennej diecie.

Preparat witaminowy należy dobrać do wymagań konia, na rynku znajdziemy suplementy dedykowane: np. na wzmocnienie jakości rogu kopytowego, na poprawę odporności czy dla klaczy hodowlanych oraz ogierów kryjących. To także dobrze i wygodne rozwiązanie, z którego możemy skorzystać, jeśli nasz zwierzak nie cierpi na żadne poważne zaburzenia zdrowotne; należy miec także na uwadze fakt, iż nadmiar witamin jest bardziej niebezpieczny niż drobny niedobór, dlatego nie należy przesadzać z suplementacją!

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0