Na wstępie warto zaznaczyć, iż dobór suplementów powinien odbywać się na podstawie badań krwi, które pokażą aktualny poziom witamin - wybór preparatu powinien zawsze uwzględniać indywidualne wymagania. Konie, które mało pracują i nie są zbyt aktywne bardzo rzadko potrzebują w swojej diecie dodatkowych witamin, jeśli mają do dyspozycji dobrej jakości paszę objętościową.
W ofercie producentów dodatków dla koni znajdziemy bardzo szeroki wybór preparatów witaminowych; jeśli chcecie znaleźć najlepszy produkt, to warto przede wszystkim zwrócić uwagę na:
Niestety w przypadku suplementów diety dużą rolę odgrywa tutaj renoma producenta i jego marża, dlatego warto porównać co najmniej kilka różnych produktów i przeliczyć koszt dziennej dawki. Często okazuje się, że czołowe firmy stosują bardzo niskie stężenia witamin w swoich produktach, przez co zalecana dzienna dawka potrafi być nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku mniej znanych suplementów.
Warto także pamiętać, iż witaminy w płynie są lepiej przyswajalne, ale z reguły gorzej tolerowane przez konie, jeśli chodzi o smak - wiele z nich ma wysoką zawartość cukru czy innych substancji słodzących w celu poprawy smakowitości. To także cenna informacja np. dla właścicieli koni z problemami metabolicznymi, które powinny unikać cukru w codziennej diecie.
Preparat witaminowy należy dobrać do wymagań konia, na rynku znajdziemy suplementy dedykowane: np. na wzmocnienie jakości rogu kopytowego, na poprawę odporności czy dla klaczy hodowlanych oraz ogierów kryjących. To także dobrze i wygodne rozwiązanie, z którego możemy skorzystać, jeśli nasz zwierzak nie cierpi na żadne poważne zaburzenia zdrowotne; należy miec także na uwadze fakt, iż nadmiar witamin jest bardziej niebezpieczny niż drobny niedobór, dlatego nie należy przesadzać z suplementacją!
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17
Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.
2021-04-28