fot. www.luciania-diniz.com © ALL RIGHTS RESERVED
Wędzidło bezogłowiowe jest stosunkowo nowym produktem, które pojawiło się na rynku jeździeckim, ale podobne rozwiazania stosowali już Indianie setki lat temu. Jednym ze sposobów kiełznania było właśnie wędzidło bezogłowiowe lub ogłowie na kształt dzisiejszego bosala, oczywiście całość przyozdobiona efektywnymi piórami.
Samo wędzidło bezogłowiowe to nic innego jak skórzany pasek, który umieszczamy w pysku konia analogicznie do zwykłego wędzidła; dodatkowo pasek ten jest zapinany pod brodą konia, a całość spajają dwa metalowe pierścienie, do których dopinamy wodze.
Ten typ kiełzna ma zastosowanie wprzypadku koni, które nie tolerują jakiegokolwiek nacisku na potylicę, nawet w świetnie wyprofilowanych ogłowiach anatomicznych. Warto jednak pamiętać, że skórzany pasek w pysku nie zawsze jest dobrze tolerowany przez nasze zwierzaki, niektóre konie zdecydowanie wolą plastikowe czy metalowe wędzidła. Sam pasek jest dość delikatny, ale z uwagi na sztywność wywiera stały nacisk, co może być mało komfortowe dla niektórych koni.
Wędzidło bezogłowiowe, jak każdy produkt wykonany ze skóry, wymaga konserwacji i regularnego smarowania odpowiednimi środkami ; oczywiście nigdy nie wkładamy koniowi do pyska świeżo nasmarowanego wędzidła :) Warto odczekać przynajmniej jeden dzień dla lepszego wchłonięcia środka.
Ten typ kiełznania jest niedopuszczony na oficjalnych zawodach ujeżdżeniowych, na towarzyskich czy klubowych zawodach warto zasięgnąć opinii sędziego lub organizatora. Nie ma przeszkód, aby startować z wędzidłem bezogłowiowym na zawodach skokowych - na zdjęciu mamy zawodniczkę Lucianę Diniz na koniu As Taro :)
Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.
2021-02-18
Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!
2020-12-18
Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.
2020-12-15
Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.
2020-12-03
Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.
2020-11-19
Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.
2020-10-23
Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.
2020-09-21