fot. www.luciania-diniz.com © ALL RIGHTS RESERVED
Wędzidło bezogłowiowe jest stosunkowo nowym produktem, które pojawiło się na rynku jeździeckim, ale podobne rozwiazania stosowali już Indianie setki lat temu. Jednym ze sposobów kiełznania było właśnie wędzidło bezogłowiowe lub ogłowie na kształt dzisiejszego bosala, oczywiście całość przyozdobiona efektywnymi piórami.
Samo wędzidło bezogłowiowe to nic innego jak skórzany pasek, który umieszczamy w pysku konia analogicznie do zwykłego wędzidła; dodatkowo pasek ten jest zapinany pod brodą konia, a całość spajają dwa metalowe pierścienie, do których dopinamy wodze.
Ten typ kiełzna ma zastosowanie wprzypadku koni, które nie tolerują jakiegokolwiek nacisku na potylicę, nawet w świetnie wyprofilowanych ogłowiach anatomicznych. Warto jednak pamiętać, że skórzany pasek w pysku nie zawsze jest dobrze tolerowany przez nasze zwierzaki, niektóre konie zdecydowanie wolą plastikowe czy metalowe wędzidła. Sam pasek jest dość delikatny, ale z uwagi na sztywność wywiera stały nacisk, co może być mało komfortowe dla niektórych koni.
Wędzidło bezogłowiowe, jak każdy produkt wykonany ze skóry, wymaga konserwacji i regularnego smarowania odpowiednimi środkami ; oczywiście nigdy nie wkładamy koniowi do pyska świeżo nasmarowanego wędzidła :) Warto odczekać przynajmniej jeden dzień dla lepszego wchłonięcia środka.
Ten typ kiełznania jest niedopuszczony na oficjalnych zawodach ujeżdżeniowych, na towarzyskich czy klubowych zawodach warto zasięgnąć opinii sędziego lub organizatora. Nie ma przeszkód, aby startować z wędzidłem bezogłowiowym na zawodach skokowych - na zdjęciu mamy zawodniczkę Lucianę Diniz na koniu As Taro :)
Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.
2019-09-15
Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.
2019-08-15
Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.
2019-07-23
Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!
2019-06-03
Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.
2019-01-05