fot. www.luciania-diniz.com © ALL RIGHTS RESERVED
Wędzidło bezogłowiowe jest stosunkowo nowym produktem, które pojawiło się na rynku jeździeckim, ale podobne rozwiazania stosowali już Indianie setki lat temu. Jednym ze sposobów kiełznania było właśnie wędzidło bezogłowiowe lub ogłowie na kształt dzisiejszego bosala, oczywiście całość przyozdobiona efektywnymi piórami.
Samo wędzidło bezogłowiowe to nic innego jak skórzany pasek, który umieszczamy w pysku konia analogicznie do zwykłego wędzidła; dodatkowo pasek ten jest zapinany pod brodą konia, a całość spajają dwa metalowe pierścienie, do których dopinamy wodze.
Ten typ kiełzna ma zastosowanie wprzypadku koni, które nie tolerują jakiegokolwiek nacisku na potylicę, nawet w świetnie wyprofilowanych ogłowiach anatomicznych. Warto jednak pamiętać, że skórzany pasek w pysku nie zawsze jest dobrze tolerowany przez nasze zwierzaki, niektóre konie zdecydowanie wolą plastikowe czy metalowe wędzidła. Sam pasek jest dość delikatny, ale z uwagi na sztywność wywiera stały nacisk, co może być mało komfortowe dla niektórych koni.
Wędzidło bezogłowiowe, jak każdy produkt wykonany ze skóry, wymaga konserwacji i regularnego smarowania odpowiednimi środkami ; oczywiście nigdy nie wkładamy koniowi do pyska świeżo nasmarowanego wędzidła :) Warto odczekać przynajmniej jeden dzień dla lepszego wchłonięcia środka.
Ten typ kiełznania jest niedopuszczony na oficjalnych zawodach ujeżdżeniowych, na towarzyskich czy klubowych zawodach warto zasięgnąć opinii sędziego lub organizatora. Nie ma przeszkód, aby startować z wędzidłem bezogłowiowym na zawodach skokowych - na zdjęciu mamy zawodniczkę Lucianę Diniz na koniu As Taro :)
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14