12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Odzież konkursowa

Data publikacji: 2022-04-29

 Galowa odzież jeździecka to elegancka część ubioru jeźdźca, która jest zakładana podczas przejazdów konkursowych na zawodach, czempionatach i innych imprezach jeździeckich. Startując na oficjalnych zawodach jeździeckich, należy podporządkować swój ubiór do aktualnych przepisów danej dyscypliny - znajdziemy je na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego, w regulaminach.Warto się z nimi zapoznawać przed każdym startem, ponieważ przepisy czasem się zmieniają, a brak wymaganego elementu wyposażenia bądź niewłaściwy kolor mogą być przyczyną dyskwalifikacji.

Ogólnie odzież konkursowa składa się z kilku części:

  • koszule konkursowe
  • fraki/marynarki/rajtroki
  • dodatkowe elementy jak plastron, krawat, pasek

Koszula konkursowa jest spodnią częścią ubioru zawodnika - w sklepach jeździeckich znajdziemy multum modeli i krojów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrym rozwiązaniem na lato są koszule wykonane z cienkich i oddychających materiałów, które są przewiewne i szybko odprowadzają wilgość - takie koszule w dotyku przypominają odzież sportową. Wszystkie z nich posiadają wysoki kołnierzyk (stójkę), która jest także obowiązkowym elementem w odzieży konkursowej - wraz z marynarką tworzy elegancki zestaw.

Na wierzch zawodnicy ubierają marynarki bądź fraki (długie lub krótkie - to domena osób startujących w zawodach ujeżdżeniowych); podobnie jak w przypadku koszul, istnieje wiele modeli i fasonów do wyboru, dzięki czemu możemy wybrać ten najlepiej pasujący. Dopasowanie marynarki jest bardzo ważne, ponieważ nie może ona krępować naszych ruchów, zbyt długa będzie się zawijać bądź utrudniać pracę rąk.

Warto zaopatrzyć się w letnią wersję marynarki, która podobnie jak koszule, jest wykonana z lżejszych materiałów i zapewnia lepszą przewiewność.

Ważną częścią ubioru jeźdźca na zawodach są białe bryczesy - każda firma ma w ofercie co najmniej jeden konkursowy model. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych, możemy wybierać spośród wielu modeli, wykonanych z rozmaitych materiałów jak np. softshell czy alcantara.

Eleganckim dodatkiem są plastrony, krawaty a także paski do bryczesów; warto się zaopatrzyć w takie elementy, jeżeli zależy nam na prawdziwym galowym wyglądzie. Białe rękawiczki to także obowiązkowa część wyposażenia jeźdźca na oficjalnych zawodach jeździeckich, w ofercie producentów znajdziemy wiele ciekawych modeli - także dedykowanych na porę letnią i zimową.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0