12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Data publikacji: 2022-05-18

 

W zimie wielu jeźdźców zmniejsza swoją aktywność - brzydka pogoda, krótki dzień czy brak krytej ujeżdżalni mogą skutecznie zniechęcać do regularnych wizyt w stajni. Niestety nie zawsze czyścimy i przeglądamy sprzęt przed zimą, przez co na wiosnę mogą nas spotkać niemiłe niespodzianki przy przeglądzie wyposażenia.

W źle wentylowanych siodlarniach skórzany sprzęt często pleśnieje, szczególnie jeżeli był zbyt obficie pastowany lub olejowany; pleśń usuwamy za pomocą specjalnego mydła i pozwalamy na swobodne przeschnięcie, z dala od źródeł ciepła (nie wystawiamy skórzanego sprzętu na bezpośrednie działanie słońca czy przy włączonych grzejnikach!).

Po wyschnięciu, nakładamy pastę lub balsam dedykowany wyrobom skórzanym i pozwalamy na wchłonięcie preparatu np. przez noc. Środki pielęgnacyjne stosujemy raczej oszczędnie, ponieważ zbyt bogate smarowanie może rozmiękczyć skórę i spowodować np. jej rozciągnięcie (w przypadku puślisk).

Wiosna to także dobry czas na sprawdzenie wszystkich elementów metalowych w siodle, ogłowiu czy w innych elementach, także tych rzadziej używanych typu pas do lonżowania, pomoce dodatkowe czy zapasowe ogłowia; zamki do puślisk bezwzględnie muszą działać bez zarzutu, dlatego warto sprawdzić ich ruchomość, możemy dodać kilka kropli oleju do zawiasów aby poprawić ruchomość.

Pierzemy wszystkie brudne i zatęchłe elementy - jeżeli były źle przechowywane, to szybko nabierają nieprzyjemnego zapachu. Obowiązkowo czyścimy popręg, który powinien być regularnie prany i czyszczony z piasku, błota czy sierści; sztywny od potu materiał jest wyjątkowo nieprzyjemny dla końskiej skóry.

Na wiosnę dokonujemy kompleksowego przeglądu derek jesienno-zimowych, jeżeli Wasz koń jest derkowany; wszelkie rozdarcia i uszkodzenia łatamy (niektórzy kaletnicy potrafią sobie poradzić z grubym materiałem derek), oddajemy derki do pralni i magazynujemy w suchym, przewiewnym pomieszczeniu. To właśnie na wiosnę warto zaopatrzyć się w nowe derki na sezon jesienno-zimowy, ponieważ wiele sklepów oferuje promocje na ten asortyment.

Po zimie warto przyjrzeć się ochraniaczom czy kaloszkom, szczególnie pod kątem wytrzymałości i trwałości rzepów, które najszybciej ulegają uszkodzeniom. Jeżeli mamy w planach wyjazd na zawody czy rajd, to warto już na wiosnę zrobić rozeznanie i zaplanować zakupy sprzętu jeździeckiego.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0