Łucznictwo konne nie jest dyscypliną olimpijską, ale na całym swiecie zdobywa coraz większą popularność - cyklicznie rozgrywane są zawody na całym świecie, także te rangi mistrzowskiej. Warto wspomnieć, iż w łucznictwie konnym polskie ekipy odgrywają znaczącą rolę - Anna Sokólska regularnie zdobywa i wygrywa najważniejsze zawody w tym sporcie, włącznie z medalami mistrzostw świata.
Łucznictwo konne polega na oddawaniu strzałów z łuku siedząc na grzbiecie galopującego konia - ta konkurencja wymaga bardzo dobrej równowagi, koordynacji ruchów oraz celności. W trakcie przejazdu jeździec pokonuje galopem tor o długości 100-150m, strzelając w międzyczasie do tarcz ustawionych na ziemi w różnej odległości od toru; co ciekawe, koń porusza się samodzielnie do przodu, jeździec nie kontroluje go wodzami ponieważ w tym samym czasie strzela z łuku. Dobre wyszkolenie konia, opanowanie oraz dobra prędkość galopu są kluczowe w tym sporcie; nie każdy koń sprawdzi się w łucznictwie. Konie powinny być raczej nieduże, szybkie, zwinne, galopować płynnie ale płasko - wysokie foule czy wysoka praca kończyn nie jestem pożądana, ponieważ utrudnia stabilny dosiad i oddawanie strzałów. Konie w łucznictwie powinny nosić szyję nisko, co także pomoże w celnym strzelaniu do tarcz - dobrze sprawdzają się araby, nieduże konie rasy małopolskiej czy nawet lżejsze hucuły.
Podczas zawodów w łucznictwie istnieje kilka różnych konkurencji:
- konkurencja węgierska
- konkurencja polska: tor może mieć długość nawet 500m, często z zakrętami czy łukami, które podnoszą poziom trudności; taki przejazd imituje polowanie z łukiem, dlatego jest bardziej nieprzywidywalny niż klasyczny przejazd
- konkurencja koreańska
- konkurencja kabak: najtrudniejsza, ale i najbardziej efektowna. Jeździec ma do wykonania tylko jeden strzał, za to oceniany jest styl - im trudniejsza pozycja do oddania strzału, tym więcej punktów zdobytych.
W Polsce sport łuczniczy zyskuje popularność chociażby za sprawą regularnych sukcesów - warto zainteresować się taką dyscypliną, jeżeli lubimy szybkość i adrenalinę oraz wykazujemy się dużą koncentracją i skupieniem. Powstają różne szkoły uczącę łucznictwa, zawodnicy organizują szkolenia i obozy, gdzie możemy spróbować strzelać z łuku podczas pełnego galopu.
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16
Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!
2021-04-16