13,005 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Łucznictwo konne

Data publikacji: 2022-08-17

 

Łucznictwo konne nie jest dyscypliną olimpijską, ale na całym swiecie zdobywa coraz większą popularność - cyklicznie rozgrywane są zawody na całym świecie, także te rangi mistrzowskiej. Warto wspomnieć, iż w łucznictwie konnym polskie ekipy odgrywają znaczącą rolę - Anna Sokólska regularnie zdobywa i wygrywa najważniejsze zawody w tym sporcie, włącznie z medalami mistrzostw świata.

Łucznictwo konne polega na oddawaniu strzałów z łuku siedząc na grzbiecie galopującego konia - ta konkurencja wymaga bardzo dobrej równowagi, koordynacji ruchów oraz celności. W trakcie przejazdu jeździec pokonuje galopem tor o długości 100-150m, strzelając w międzyczasie do tarcz ustawionych na ziemi w różnej odległości od toru; co ciekawe, koń porusza się samodzielnie do przodu, jeździec nie kontroluje go wodzami ponieważ w tym samym czasie strzela z łuku. Dobre wyszkolenie konia, opanowanie oraz dobra prędkość galopu są kluczowe w tym sporcie; nie każdy koń sprawdzi się w łucznictwie. Konie powinny być raczej nieduże, szybkie, zwinne, galopować płynnie ale płasko - wysokie foule czy wysoka praca kończyn nie jestem pożądana, ponieważ utrudnia stabilny dosiad i oddawanie strzałów. Konie w łucznictwie powinny nosić szyję nisko, co także pomoże w celnym strzelaniu do tarcz - dobrze sprawdzają się araby, nieduże konie rasy małopolskiej czy nawet lżejsze hucuły.

Podczas zawodów w łucznictwie istnieje kilka różnych konkurencji:

- konkurencja węgierska

- konkurencja polska: tor może mieć długość nawet 500m, często z zakrętami czy łukami, które podnoszą poziom trudności; taki przejazd imituje polowanie z łukiem, dlatego jest bardziej nieprzywidywalny niż klasyczny przejazd

- konkurencja koreańska

- konkurencja kabak: najtrudniejsza, ale i najbardziej efektowna. Jeździec ma do wykonania tylko jeden strzał, za to oceniany jest styl - im trudniejsza pozycja do oddania strzału, tym więcej punktów zdobytych. 

 

W Polsce sport łuczniczy zyskuje popularność chociażby za sprawą regularnych sukcesów - warto zainteresować się taką dyscypliną, jeżeli lubimy szybkość i adrenalinę oraz wykazujemy się dużą koncentracją i skupieniem. Powstają różne szkoły uczącę łucznictwa, zawodnicy organizują szkolenia i obozy, gdzie możemy spróbować strzelać z łuku podczas pełnego galopu.

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0