12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Zwykła zmiana nogi

Data publikacji: 2021-12-15

 

Galop jako chód trójtaktowy, różni się nogą prowadzącą w zależności od kierunku w którym się poruszamy:

  • jadąc w prawo sekwencja wygląda następująco:  lewa tylna kończyna, następnie równocześnie po przekątnej prawa tylna - lewa przednia, prawa przednia i na końcu następuje faza lotu

Zmiana nogi, na którą galopujemy zazwyczaj związana jest z kierunkiem jazdy; zmiana kierunku jazdy wiąże się ze zmianą nogi w galopie, jeśli nie chcemy wykonywać kontrgalopu. Noga w galopie może być wykonywana poprzez przejście do stępa, do kłusa bądź za pomocą lotnej zmiany; przejście do stępa nazywane jest zwyczajowo zwykłą zmianą nogi. Pamiętajcie jednak, iż ten element oceniany jako ruch w trakcie wykonywania przejazdu prawidłowo ma posiadać 3-5 kroków stępa pomiędzy galopem.

Wykonanie zwykłej zmiany nogi wymaga dobrej precyzji pomocy oraz szybkiej reakcji konia na nasze sygnały, dlatego tę zmianę wykonują pary bardziej zaawansowane; ten element występuje w trudniejszych programach klasy P oraz w większości programów klasy N

Nauka zwykłej zmiany nogi powinna być wprowadzona po opanowaniu szybkich i poprawnych przejść z galopu do kłusa i ponowntm zagalopowaniu - możemy to wykonywać na kole. Jeśli nie mamy problemu z takimi sekwencjami, warto spróbować przejść do stępa: wykonujemy mocniejsze półparady, pilnując aby koń nie stracił dobrej energii w ruchu. Ważne jest tutaj działanie łydki oraz dosiadu, by zaangażować tylne kończyny; siłowe zatrzymanie wodzami nie ma nic wspólnego z poprawnym przejściem! Kiedy wasz koń opanuje poprawne przejście do stępa, spróbujmy zagalopować - pomoce są identyczne jak przy zagalopowaniu z kłusa. Początkowo możemy ruszyć kilkoma krokami kłusa, aby w dalszej kolejności przejść do galopu. Zagalopowanie ze stępa i sama zwykła zmiana nogi jest trudnym ćwiczeniem, wymagającym dobrej koordynacji i dobrej reakcji na pomoce, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nagradzać zwierzaka za poprawne przejścia.

Zwykła zmiana nogi może być wykonywana na półwolcie ze zmianą kierunku jazdy, na przekątnej i linii środkowej a także na liniach ćwiartkowych jako element pracy nad wyprostowaniem. Trudniejsze wersje zwykłej zmiany to przejścia na ścianie bez zmiany kierunku ( galop - stęp - kontrgalop), a także przejścia na kołach bez zmiany kierunku.

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0