13,029 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Barrel racing

Data publikacji: 2022-02-15

 

Rodeo zazwyczaj kojarzy nam się z kowbojami i dzikimi końmi, które próbują zrzucić swoich jeźdźców; rodeo to także łapanie cieląt na lasso, ale i wiele dodatkowych konkurencji - w USA istnieją specjalne organizacje, zajmujące się tymi zawodami:

  • PRCA: Professional Rodeo Cowboys Association;
  • WPRA: Women's Professional Rodeo Association;

Warto wspomnieć o niezwykłe widowiskowej i popularnej dyscyplinie jaką jest barrel racing: jest to w dużym uproszczeniu wyścig dookoła beczek (jak sama nazwa wskazuje). W wersji pierwotnej były to zawody organizowane wyłącznie dla kobiet - w latach czterdziestych XX wieku założyły one stowarzyszenie, które miało pomóc kobietom w sporcie rodeo, została także stworzona dodatkowa konkurecja, czyli wyścig wokół beczek.

Zasady są proste, ale wymagają niezwykłej precyzji oraz szybkości od konia:

  • jeździec ma za zadanie okrążyć trzy beczki w określonych schemacie, znanym jako koniczyna;
  • przewrócenie beczki skutkuje doliczeniem karnych 5 sekund;
  • wygrywa para, która w najszybszym czasie pokona całą trasę bez błędów;
  • pomiar czasu jest najczęściej elektroniczny, co zapewnia najdokładniejszy odczyt;
  • limit czasu to 60 sekund;

Szybkie i dynamicznie zakręty, wręcz okręcanie się wokół beczek, wymaga od konia bardzo dużego wygimnastykowania, błyskawicznej reakcji na pomoce jeźdźca oraz dobrej kondycji - wysiłek jest krótki, ale bardzo intensywny. Jeździec musi prowadzić konia bardzo precyzyjnie, na tak krótkim odcinku nie ma miejsca na błędy - każdy moment skrętu i przyspieszenia musi być idealnie przemyślany. Oczywiście jeździec musi siedzieć wyjątkowo pewnie i stabilnie, aby nie spaść w trakcie przejazdu; warto zauważyć, że kaski nie są popularne przy tego typu aktywnościach.

Ogromna większość koni startujących w tych zawodach to konie rasy Quarter Horse - są nieduże, ale szybkie i zwinne, przez co idealnie sprawdzają się w wyścigach wokół beczek; są także bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Barrel racing jest konkurencją dość kontuzjogenną, dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe wykszkolenie i przygotowanie konia do tych zawodów, niezbędne są ochraniacze na nogi zwierzaka. 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0