12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Data publikacji: 2019-11-10

 

Baskilowanie to nic innego, jak łukowate ułożenie konia w trakcie fazy lotu nad przeszkodą - taka technika skoku jest bardzo pożądana, ponieważ pozwala na szybkie i płynne pokonanie przeszkody.

Prawidłowy baskil to mocno podciągnięte przednie nogi pod kłodę, wyciągnięta i zaokrąglona szyja oraz podciągnięte tylne nogi; ciało konia w trakcie skoku możemy wpisać w łuk. Poprawna technika skoku jest niezwykle istotna z punktu widzenia efektywności oraz bezpieczeństwa - konie, które skaczą dobrze, rzadko strącają i zahaczają kończynami o drągi. Konie o poprawnym baskilu skaczą lepiej i wyżej, dlatego są tak cenione przez zawodników; oczywiście ważny jest tutaj prawidłowy trening, niemniej konie o pożądanej budowie ciała zazwyczaj cechują się naturalnie dobrą techniką skoku i do zadań jeźdźca często należy jedynie niewielka korekta w trakcie jazdy.

Jak poprawić baskilowanie u konia?

  • gimnastyka: praca ujeżdżeniowa nad poprawą giętkości i elastyczności (skoczkowie skupiają się na pracy na woltach i kołach, wprowadzają serpentyny, ćwiczą chody boczne we wszystkich chodach)
  • skoki na szerokich okserach: szeroko rozstawione stojaki niejako wymuszają na koniu rozciągnięcie sylwetki. Warto zacząć od niskich przeszkód, już oksery i doublewary o wysokości 70/80cm i szerokości 50cm będą dobrym ćwiczeniem dla naszego konia; stopniowo należy zwiększać odległości.
  • koziołki w galopie: dobre ćwiczenie na poprawę jakości galopu i wzmocnienie zadu; mocne mięśnie zadu i grzbietu ułatwią poprawne wybicie i uzyskanie odpowiedniej sylwetki

Przede wszystkim najważniejszy jest stabilny dosiad jeźdźca oraz miękko działające ręce, które w odpowiednim momencie skoku pozwalają na wydłużenie i rozciągnięcie szyi; nawet najlepiej baskilujący koń strąci drąg, jeśli jeździec będzie kurczowo trzymał się wodzy!

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0