12,810 pytań - 14,619 odpowiedzi - 828 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Data publikacji: 2019-11-10

 

Baskilowanie to nic innego, jak łukowate ułożenie konia w trakcie fazy lotu nad przeszkodą - taka technika skoku jest bardzo pożądana, ponieważ pozwala na szybkie i płynne pokonanie przeszkody.

Prawidłowy baskil to mocno podciągnięte przednie nogi pod kłodę, wyciągnięta i zaokrąglona szyja oraz podciągnięte tylne nogi; ciało konia w trakcie skoku możemy wpisać w łuk. Poprawna technika skoku jest niezwykle istotna z punktu widzenia efektywności oraz bezpieczeństwa - konie, które skaczą dobrze, rzadko strącają i zahaczają kończynami o drągi. Konie o poprawnym baskilu skaczą lepiej i wyżej, dlatego są tak cenione przez zawodników; oczywiście ważny jest tutaj prawidłowy trening, niemniej konie o pożądanej budowie ciała zazwyczaj cechują się naturalnie dobrą techniką skoku i do zadań jeźdźca często należy jedynie niewielka korekta w trakcie jazdy.

Jak poprawić baskilowanie u konia?

  • gimnastyka: praca ujeżdżeniowa nad poprawą giętkości i elastyczności (skoczkowie skupiają się na pracy na woltach i kołach, wprowadzają serpentyny, ćwiczą chody boczne we wszystkich chodach)
  • skoki na szerokich okserach: szeroko rozstawione stojaki niejako wymuszają na koniu rozciągnięcie sylwetki. Warto zacząć od niskich przeszkód, już oksery i doublewary o wysokości 70/80cm i szerokości 50cm będą dobrym ćwiczeniem dla naszego konia; stopniowo należy zwiększać odległości.
  • koziołki w galopie: dobre ćwiczenie na poprawę jakości galopu i wzmocnienie zadu; mocne mięśnie zadu i grzbietu ułatwią poprawne wybicie i uzyskanie odpowiedniej sylwetki

Przede wszystkim najważniejszy jest stabilny dosiad jeźdźca oraz miękko działające ręce, które w odpowiednim momencie skoku pozwalają na wydłużenie i rozciągnięcie szyi; nawet najlepiej baskilujący koń strąci drąg, jeśli jeździec będzie kurczowo trzymał się wodzy!

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0