12,830 pytań - 16,149 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Data publikacji: 2019-11-10

 

Baskilowanie to nic innego, jak łukowate ułożenie konia w trakcie fazy lotu nad przeszkodą - taka technika skoku jest bardzo pożądana, ponieważ pozwala na szybkie i płynne pokonanie przeszkody.

Prawidłowy baskil to mocno podciągnięte przednie nogi pod kłodę, wyciągnięta i zaokrąglona szyja oraz podciągnięte tylne nogi; ciało konia w trakcie skoku możemy wpisać w łuk. Poprawna technika skoku jest niezwykle istotna z punktu widzenia efektywności oraz bezpieczeństwa - konie, które skaczą dobrze, rzadko strącają i zahaczają kończynami o drągi. Konie o poprawnym baskilu skaczą lepiej i wyżej, dlatego są tak cenione przez zawodników; oczywiście ważny jest tutaj prawidłowy trening, niemniej konie o pożądanej budowie ciała zazwyczaj cechują się naturalnie dobrą techniką skoku i do zadań jeźdźca często należy jedynie niewielka korekta w trakcie jazdy.

Jak poprawić baskilowanie u konia?

  • gimnastyka: praca ujeżdżeniowa nad poprawą giętkości i elastyczności (skoczkowie skupiają się na pracy na woltach i kołach, wprowadzają serpentyny, ćwiczą chody boczne we wszystkich chodach)
  • skoki na szerokich okserach: szeroko rozstawione stojaki niejako wymuszają na koniu rozciągnięcie sylwetki. Warto zacząć od niskich przeszkód, już oksery i doublewary o wysokości 70/80cm i szerokości 50cm będą dobrym ćwiczeniem dla naszego konia; stopniowo należy zwiększać odległości.
  • koziołki w galopie: dobre ćwiczenie na poprawę jakości galopu i wzmocnienie zadu; mocne mięśnie zadu i grzbietu ułatwią poprawne wybicie i uzyskanie odpowiedniej sylwetki

Przede wszystkim najważniejszy jest stabilny dosiad jeźdźca oraz miękko działające ręce, które w odpowiednim momencie skoku pozwalają na wydłużenie i rozciągnięcie szyi; nawet najlepiej baskilujący koń strąci drąg, jeśli jeździec będzie kurczowo trzymał się wodzy!

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0