12,821 pytań - 15,267 odpowiedzi - 927 komentarzy

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Data publikacji: 2019-03-08

 

Zawody skokowe są organizowane praktycznie w każdym większym mieście, w którym znajduje się większy ośrodek jeździecki - często są to zawody towarzyskie, w których może wziąć udział praktycznie każdy, kto potrafi pokonać kilka przeszkód o określonej wielkości. Najprostsze konkursy opierają się na przejechaniu kilku pojedynczych przeszkód o wysokości 50 czy 60cm - to świetny sposób na nabycie doświadczenia dla każdego jeźdźca! 

Poszczególne klasy konkursów różnią się od siebie zarówno wysokościa przeszkód, ale przede wszystkim trudnością przejazdu - w najtrudniejszych parkurach znajdziemy krótkie i ciasne najazdy, ostre zakręty oraz wymagające przeszkody np.mury. To wszystko wymaga od konia maksymalnej koncentracji, ale i świetnego wygimnastykowania oraz błyskawicznej reakcji na pomoce.

Najpopularniejsze przeszkody, które spotkanie na zawodach jeździeckich to:

  • koperta: podstawowy typ przeszkody, złożony z dwóch skrzyżowanych drążków; przeszkodę zawsze pokonujemy w miejscu skrzyżowania! Zazwyczaj początkujacy adepci jeździectwa rozpoczynają swoja przygodę ze skokami właśnie od kopert, pokonywanych najpierw w kłusie.
  • stacjonata: najprostsza przeszkoda, składająca się z dwóch stojaków i zawieszonego drąga pomiędzy nimi; pamiętajcie, że taka przeszkoda jest słabo widoczna dla konia, dlatego warto zadbać o jeden drążek zawieszony niżej i jeden leżący na ziemi, pomiędzy stojakami
  • okser: to podwójna stacjonata, z drągami wiszącymi na jednej wysokości; taka przeszkoda jest szersza, więc wymaga od konia oddania dłuższego skoku. Rozpoczynając pracę na okserach, pamiętajcie o stopniowym zwiększaniu szerokości.
  • doublebarre: to rodzaj przeszkody podobnej do okseru, ale o podwyższonym drugim drążku; pierwszy drąg wieszacie na wysokości np.60cm, a drugi na 70cm. Taka przeszkoda wymaga koncentracji, poprawia wygimastykowanie naszego wierzchowca. Bardziej skomplikowane doublebarre'y mają większą różnicę wysokości pomiędzy drągach, większa jest także odległość pomiędzy stojakami.
  • triplebarre: analogicznie do doublebarre, tutaj mamy do czynienia z trzema stojakami i trzema drągami, wiszącymi na wzrastających wysokościach np. 60/70/80cm.
  • mur: zbudowany z lekkich cegiełek, jest jedyną całkowicie zabudową przeszkodą. Zazwyczaj pojawia się na najwyższych konkursach, ale czasem spotykamy go także na zawodach krajowych; cegiełki spadają przy uderzeniu, więc nie wyrządzają zwierzakowi żadnej krzywdy.

Doublebarre i triplebarre wymagają od konia większych umiejętności, więc nigdy nie ustawiajcie ich na samym początku szkolenia swojego wierzchowca!

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0