12,979 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Data publikacji: 2019-03-08

 

Zawody skokowe są organizowane praktycznie w każdym większym mieście, w którym znajduje się większy ośrodek jeździecki - często są to zawody towarzyskie, w których może wziąć udział praktycznie każdy, kto potrafi pokonać kilka przeszkód o określonej wielkości. Najprostsze konkursy opierają się na przejechaniu kilku pojedynczych przeszkód o wysokości 50 czy 60cm - to świetny sposób na nabycie doświadczenia dla każdego jeźdźca! 

Poszczególne klasy konkursów różnią się od siebie zarówno wysokościa przeszkód, ale przede wszystkim trudnością przejazdu - w najtrudniejszych parkurach znajdziemy krótkie i ciasne najazdy, ostre zakręty oraz wymagające przeszkody np.mury. To wszystko wymaga od konia maksymalnej koncentracji, ale i świetnego wygimnastykowania oraz błyskawicznej reakcji na pomoce.

Najpopularniejsze przeszkody, które spotkanie na zawodach jeździeckich to:

  • koperta: podstawowy typ przeszkody, złożony z dwóch skrzyżowanych drążków; przeszkodę zawsze pokonujemy w miejscu skrzyżowania! Zazwyczaj początkujacy adepci jeździectwa rozpoczynają swoja przygodę ze skokami właśnie od kopert, pokonywanych najpierw w kłusie.
  • stacjonata: najprostsza przeszkoda, składająca się z dwóch stojaków i zawieszonego drąga pomiędzy nimi; pamiętajcie, że taka przeszkoda jest słabo widoczna dla konia, dlatego warto zadbać o jeden drążek zawieszony niżej i jeden leżący na ziemi, pomiędzy stojakami
  • okser: to podwójna stacjonata, z drągami wiszącymi na jednej wysokości; taka przeszkoda jest szersza, więc wymaga od konia oddania dłuższego skoku. Rozpoczynając pracę na okserach, pamiętajcie o stopniowym zwiększaniu szerokości.
  • doublebarre: to rodzaj przeszkody podobnej do okseru, ale o podwyższonym drugim drążku; pierwszy drąg wieszacie na wysokości np.60cm, a drugi na 70cm. Taka przeszkoda wymaga koncentracji, poprawia wygimastykowanie naszego wierzchowca. Bardziej skomplikowane doublebarre'y mają większą różnicę wysokości pomiędzy drągach, większa jest także odległość pomiędzy stojakami.
  • triplebarre: analogicznie do doublebarre, tutaj mamy do czynienia z trzema stojakami i trzema drągami, wiszącymi na wzrastających wysokościach np. 60/70/80cm.
  • mur: zbudowany z lekkich cegiełek, jest jedyną całkowicie zabudową przeszkodą. Zazwyczaj pojawia się na najwyższych konkursach, ale czasem spotykamy go także na zawodach krajowych; cegiełki spadają przy uderzeniu, więc nie wyrządzają zwierzakowi żadnej krzywdy.

Doublebarre i triplebarre wymagają od konia większych umiejętności, więc nigdy nie ustawiajcie ich na samym początku szkolenia swojego wierzchowca!

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0