12,810 pytań - 14,623 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Data publikacji: 2019-03-08

 

Zawody skokowe są organizowane praktycznie w każdym większym mieście, w którym znajduje się większy ośrodek jeździecki - często są to zawody towarzyskie, w których może wziąć udział praktycznie każdy, kto potrafi pokonać kilka przeszkód o określonej wielkości. Najprostsze konkursy opierają się na przejechaniu kilku pojedynczych przeszkód o wysokości 50 czy 60cm - to świetny sposób na nabycie doświadczenia dla każdego jeźdźca! 

Poszczególne klasy konkursów różnią się od siebie zarówno wysokościa przeszkód, ale przede wszystkim trudnością przejazdu - w najtrudniejszych parkurach znajdziemy krótkie i ciasne najazdy, ostre zakręty oraz wymagające przeszkody np.mury. To wszystko wymaga od konia maksymalnej koncentracji, ale i świetnego wygimnastykowania oraz błyskawicznej reakcji na pomoce.

Najpopularniejsze przeszkody, które spotkanie na zawodach jeździeckich to:

  • koperta: podstawowy typ przeszkody, złożony z dwóch skrzyżowanych drążków; przeszkodę zawsze pokonujemy w miejscu skrzyżowania! Zazwyczaj początkujacy adepci jeździectwa rozpoczynają swoja przygodę ze skokami właśnie od kopert, pokonywanych najpierw w kłusie.
  • stacjonata: najprostsza przeszkoda, składająca się z dwóch stojaków i zawieszonego drąga pomiędzy nimi; pamiętajcie, że taka przeszkoda jest słabo widoczna dla konia, dlatego warto zadbać o jeden drążek zawieszony niżej i jeden leżący na ziemi, pomiędzy stojakami
  • okser: to podwójna stacjonata, z drągami wiszącymi na jednej wysokości; taka przeszkoda jest szersza, więc wymaga od konia oddania dłuższego skoku. Rozpoczynając pracę na okserach, pamiętajcie o stopniowym zwiększaniu szerokości.
  • doublebarre: to rodzaj przeszkody podobnej do okseru, ale o podwyższonym drugim drążku; pierwszy drąg wieszacie na wysokości np.60cm, a drugi na 70cm. Taka przeszkoda wymaga koncentracji, poprawia wygimastykowanie naszego wierzchowca. Bardziej skomplikowane doublebarre'y mają większą różnicę wysokości pomiędzy drągach, większa jest także odległość pomiędzy stojakami.
  • triplebarre: analogicznie do doublebarre, tutaj mamy do czynienia z trzema stojakami i trzema drągami, wiszącymi na wzrastających wysokościach np. 60/70/80cm.
  • mur: zbudowany z lekkich cegiełek, jest jedyną całkowicie zabudową przeszkodą. Zazwyczaj pojawia się na najwyższych konkursach, ale czasem spotykamy go także na zawodach krajowych; cegiełki spadają przy uderzeniu, więc nie wyrządzają zwierzakowi żadnej krzywdy.

Doublebarre i triplebarre wymagają od konia większych umiejętności, więc nigdy nie ustawiajcie ich na samym początku szkolenia swojego wierzchowca!

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0