13,029 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Data publikacji: 2022-05-03

 

Na wstępie warto wspomnieć, że pokonanie całego parkuru to nie tylko oddanie dobrego skoku - to przede wszystkim dobra jazda pomiędzy przeszkodami. Równy, rytmiczny i płynny galop zwiększa szanse na oddanie prawidłowego skoku, dlatego tak ważna jest poprawna jazda pomiedzy skokami.

Wszystkie przeszkody w parkurze muszą być precyzyjnie ułożone, w konkretnych odległościach które biorą pod uwagę średnią długość fuli dorosłego konia lub kuca. Co więcej, poszczególne kombinacje przeszkód są także ustawiane wg standardowych wzorców:

  • przeszkody na skok/wyskok: ok.3.5 metra pomiędzy członami;
  • przeszkody na jedną foule: ok.6,5-7,5 metra pomiędzy członami;
  • przeszkody na dwie foule: ok.10-11 metrów pomiędzy członami;

W trakcie oceny parkuru na zawodach, zawsze mierzymy odległości pomiędzy przeszkodami i wówczas oceniamy ilość fouli, jaką należy wykonać; pamiętajmy też o indywidualnych predyspozycjach naszego konia. Konie o wydajnych i energicznych koniach być może będą wymagały skrócenia foule np. pomiędzy elementami szeregu; w początkowych etapach sportu skokowego warto po prostu skupić się na równej jeździe w parkurze. Linie czy szeregi nie są wymagające, więc spokojna i płynna jazda powinna być wystarczająca.

Aby "wyćwiczyć oko", czyli poprawić ocenę odległości do przeszkody, trzeba po prostu... ćwiczyć. I to już od samej nauki pokonywania drążków czy koziołków, które są znakomitym wstępem do nauki skoków. Jeżeli najazdy do przeszkód są Waszym słabym punktem, to warto wrócić do koziołków z ułożonymi drążkami jako wskazówki; przyjrzyjmy się krokom naszego wierzchowca, liczmy ilość fouli galopu pomiędzy koziołkami na kole czy w linii. Im więcej praktyki, tym lepiej!

Dobrym ćwiczeniem są różne kombinacje np. koziołek-niska koperta-koziołek; odległości przed i po kopertą powinny być równe (mierzymy miarką i przeliczamy na ilość fouli). Pokonujemy tę linie kilkukrotnie, za każdym razem licząć ilość fouli - wartości powinny się zgadzać! Przy ćwiczeniu najazdów możemy dodać lub odjąć jedną foule, co pozwoli nam później na sprawne skracanie lub wydłużenie kroków konia na zawodach.

Takich kombinacji możemy ułożyć kilka, przez co jazda będzie urozmaicona dla naszego zwierzaka a dodatkowo poprawi nasze umiejętności jazdy w parkurze!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0