11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Data publikacji: 2018-04-20

 

Kulawizną określa się wszystko co utrudnia ruch konia i może być wywołane urazem lub przeciążeniem jednej z kończyn. Jej wczesne wykrycie jest bardzo ważne, bo zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Odciążanie tylnej nogi - pozycja w której zdrowy koń się relaksuje. Kopyto nie jest wtedy w pełni postawione na ziemi, tylko jego końcówka lekko do niej przylega. Zwykle gdy to widzimy jesteśmy zadowoleni - czy słusznie? Może to być jedna z pierwszych oznak KULAWIZNY. A więc jak sprawdzić, czy koń choruje, czy relaksuje się?

Prostą, lecz działająca metodą jest obserwacja tylnych nóg. Do tego jest konieczna osoba która zna konia - wie jak się porusza, co się zmieniło w jego chodach i zachowaniu. Niech taka osoba również zada sobie kilka pytań: czy koń częściej niż zwykle tak ustawia nogę? Czy robi to gdy nietypowej sytuacji (np. gdy nie powinien być zrelaksowany)? Czy zawsze ta sama noga odpoczywa (uwaga - koń może tylko preferować takie stanie)? Zastanów się, czy jeśli koń rzeczywiście zaczyna kuleć, jest ku temu jakiś oczywisty powód?

Dotykaj nóg konia, postaraj się wyczuć różnice w cieple, obrzęk, obserwuj wrażliwość konia na dotyk, poszukaj ran. Mogą występować też problemy z kopytami - zwróć na nie uwagę.

Czy jeździsz na tym koniu? Czy zauważyłeś/aś różnice w impulsie konia, niechęć do pracy, wliczając też takie rzeczy jak cofanie się przy niechęci do wykonania jakiegoś ćwiczenia? Koniecznie zastanów się nad tymi aspektami. Jeżeli koń okuleje nagle podczas jazdy to sprawdź podeszwę kopyta bo częstą przyczyną tego jest utkwienie w strzałce ciała obcego.

Poproś kogoś aby wykonał z koniem kłus w ręku. Oglądaj konia z daleka, z bliska, z różnych kierunków. Podstawowa rzecz jakiej należy szukać to asymetria w poruszaniu się tylnych nóg. Obserwuj całą nogę, łącznie z górnymi partiami, udem i zadem. Pomyśl o tym, jak zachowuje się cała twoja noga gdy kulejesz i porównaj to do tego co zaobserwowałeś/aś u konia. W przypadku zdrowego konia całe nogi poruszają się w równomierny sposób. Obserwuj udo konia, często zachowuje się inaczej niż u zdrowego zwierzęcia, gdy chora noga jest obciążana.
Kiedy „podejrzana” noga podnosi się w górę zawsze mów sobie: "góra, góra, góra…” - czy wypowiadasz to w takim samym rytmie czy może koń nie idzie jedną nogą w normalnym, równym tempie? Jeżeli nie jesteś pewny/a która noga porusza się asymetrycznie i w jak dużym stopniu to występuje, to i tak przy jakiejkolwiek asymetrii czas zawołać weterynarza.

Możliwe, że przy kulawiźnie tylnej nogi koń będzie próbował przenieść ciężar na swoją szyję i głowę, a więc gdy będzie obciążał chorą nogę będzie kiwać głową i szyją lub je obniżać.

Oglądaj kłus konia z boku i postaraj się porównać łuk wykroku konia. Jest to dość trudne. Poproś kogoś aby kłusował z koniem po kole albo za kłusuj z nim na lonży, ponieważ często przy pracy na kole kulawizna się ujawnia.

Pamiętaj, że jeżeli jedynym sygnałem wydaje Ci się nadmierne odciążanie jednej nogi (co się zdarza), dokładna diagnoza może być bardzo utrudniona. Pamiętaj też, że niektóre choroby mogą mieć kilka podobnych do kulawizny objawów, a jak widzisz, że koń do tego przesuwa niespokojnie nogi to może być coś więcej.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania krwi

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad naszym zwierzakiem jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi - nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż pozwoli to na szybką reakcję w razie ewentualnych nieprawidłowości.

2018-01-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0