12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Data publikacji: 2018-04-20

 

Kulawizną określa się wszystko co utrudnia ruch konia i może być wywołane urazem lub przeciążeniem jednej z kończyn. Jej wczesne wykrycie jest bardzo ważne, bo zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Odciążanie tylnej nogi - pozycja w której zdrowy koń się relaksuje. Kopyto nie jest wtedy w pełni postawione na ziemi, tylko jego końcówka lekko do niej przylega. Zwykle gdy to widzimy jesteśmy zadowoleni - czy słusznie? Może to być jedna z pierwszych oznak KULAWIZNY. A więc jak sprawdzić, czy koń choruje, czy relaksuje się?

Prostą, lecz działająca metodą jest obserwacja tylnych nóg. Do tego jest konieczna osoba która zna konia - wie jak się porusza, co się zmieniło w jego chodach i zachowaniu. Niech taka osoba również zada sobie kilka pytań: czy koń częściej niż zwykle tak ustawia nogę? Czy robi to gdy nietypowej sytuacji (np. gdy nie powinien być zrelaksowany)? Czy zawsze ta sama noga odpoczywa (uwaga - koń może tylko preferować takie stanie)? Zastanów się, czy jeśli koń rzeczywiście zaczyna kuleć, jest ku temu jakiś oczywisty powód?

Dotykaj nóg konia, postaraj się wyczuć różnice w cieple, obrzęk, obserwuj wrażliwość konia na dotyk, poszukaj ran. Mogą występować też problemy z kopytami - zwróć na nie uwagę.

Czy jeździsz na tym koniu? Czy zauważyłeś/aś różnice w impulsie konia, niechęć do pracy, wliczając też takie rzeczy jak cofanie się przy niechęci do wykonania jakiegoś ćwiczenia? Koniecznie zastanów się nad tymi aspektami. Jeżeli koń okuleje nagle podczas jazdy to sprawdź podeszwę kopyta bo częstą przyczyną tego jest utkwienie w strzałce ciała obcego.

Poproś kogoś aby wykonał z koniem kłus w ręku. Oglądaj konia z daleka, z bliska, z różnych kierunków. Podstawowa rzecz jakiej należy szukać to asymetria w poruszaniu się tylnych nóg. Obserwuj całą nogę, łącznie z górnymi partiami, udem i zadem. Pomyśl o tym, jak zachowuje się cała twoja noga gdy kulejesz i porównaj to do tego co zaobserwowałeś/aś u konia. W przypadku zdrowego konia całe nogi poruszają się w równomierny sposób. Obserwuj udo konia, często zachowuje się inaczej niż u zdrowego zwierzęcia, gdy chora noga jest obciążana.
Kiedy „podejrzana” noga podnosi się w górę zawsze mów sobie: "góra, góra, góra…” - czy wypowiadasz to w takim samym rytmie czy może koń nie idzie jedną nogą w normalnym, równym tempie? Jeżeli nie jesteś pewny/a która noga porusza się asymetrycznie i w jak dużym stopniu to występuje, to i tak przy jakiejkolwiek asymetrii czas zawołać weterynarza.

Możliwe, że przy kulawiźnie tylnej nogi koń będzie próbował przenieść ciężar na swoją szyję i głowę, a więc gdy będzie obciążał chorą nogę będzie kiwać głową i szyją lub je obniżać.

Oglądaj kłus konia z boku i postaraj się porównać łuk wykroku konia. Jest to dość trudne. Poproś kogoś aby kłusował z koniem po kole albo za kłusuj z nim na lonży, ponieważ często przy pracy na kole kulawizna się ujawnia.

Pamiętaj, że jeżeli jedynym sygnałem wydaje Ci się nadmierne odciążanie jednej nogi (co się zdarza), dokładna diagnoza może być bardzo utrudniona. Pamiętaj też, że niektóre choroby mogą mieć kilka podobnych do kulawizny objawów, a jak widzisz, że koń do tego przesuwa niespokojnie nogi to może być coś więcej.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn tylnych

Wady kończyn tylnych występują rzadziej niż w kończynach przednich, są związane z nieprawidłowym skątowaniem i ustawieniem kości. Wiele z nich nie wyklucza konia z rekreacyjnego użytkowania pod siodłem, ale zazwyczaj oznaczają eliminację z wyczynowego uprawiania sportu - szczególnie ujeżdżenia, gdzie poprawna budowa zadu jest priorytetowa.

2019-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kiedy koń chudnie

Gwałtowna i nagła zmiana wagi u koni jest zawsze zjawiskiem niepokojącym - szczególną uwagę należy zwrócić na spadek wagi, który może być niebezpieczny dla zdrowia i często jest objawem poważnych chorób.

2019-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Jednym z mniej znanych schorzeń u koni jest zespół Cushinga, związany z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Konsekwencja tego zaburzenia są problemy hormonalne, które skutkują wieloma objawami niepożądanymi.

2019-03-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wady postawy kończyn przednich

Poprawna budowa całego ciała naszego wierzchowca znacząco wpływa na komfort jazdy na takim zwierzaku; odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi częściami także oddziałują na predyspozycje danego konia, ale i na harmonijny rozwój. Podobnie jak u ludzi, wśród koni także znajdziemy kilka przypadków wad postawy.

2019-03-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zadławienie

Pewnie każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie, kiedy kęs jedzenia trafia do tchawicy zamiast do przełyku, co automatycznie wywołuje odruch kaszlu; to działanie niezależne od naszej woli, gdyż w przeciwnym wypadku grożą nam problemy z oddychaniem. U koni anatomia układu oddechowego i pokarmowego jest nieco inna, ale zadławienie także może być niebezpieczne.

2019-02-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0