13,057 pytań - 31,639 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Data publikacji: 2018-04-20

 

Kulawizną określa się wszystko co utrudnia ruch konia i może być wywołane urazem lub przeciążeniem jednej z kończyn. Jej wczesne wykrycie jest bardzo ważne, bo zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Odciążanie tylnej nogi - pozycja w której zdrowy koń się relaksuje. Kopyto nie jest wtedy w pełni postawione na ziemi, tylko jego końcówka lekko do niej przylega. Zwykle gdy to widzimy jesteśmy zadowoleni - czy słusznie? Może to być jedna z pierwszych oznak KULAWIZNY. A więc jak sprawdzić, czy koń choruje, czy relaksuje się?

Prostą, lecz działająca metodą jest obserwacja tylnych nóg. Do tego jest konieczna osoba która zna konia - wie jak się porusza, co się zmieniło w jego chodach i zachowaniu. Niech taka osoba również zada sobie kilka pytań: czy koń częściej niż zwykle tak ustawia nogę? Czy robi to gdy nietypowej sytuacji (np. gdy nie powinien być zrelaksowany)? Czy zawsze ta sama noga odpoczywa (uwaga - koń może tylko preferować takie stanie)? Zastanów się, czy jeśli koń rzeczywiście zaczyna kuleć, jest ku temu jakiś oczywisty powód?

Dotykaj nóg konia, postaraj się wyczuć różnice w cieple, obrzęk, obserwuj wrażliwość konia na dotyk, poszukaj ran. Mogą występować też problemy z kopytami - zwróć na nie uwagę.

Czy jeździsz na tym koniu? Czy zauważyłeś/aś różnice w impulsie konia, niechęć do pracy, wliczając też takie rzeczy jak cofanie się przy niechęci do wykonania jakiegoś ćwiczenia? Koniecznie zastanów się nad tymi aspektami. Jeżeli koń okuleje nagle podczas jazdy to sprawdź podeszwę kopyta bo częstą przyczyną tego jest utkwienie w strzałce ciała obcego.

Poproś kogoś aby wykonał z koniem kłus w ręku. Oglądaj konia z daleka, z bliska, z różnych kierunków. Podstawowa rzecz jakiej należy szukać to asymetria w poruszaniu się tylnych nóg. Obserwuj całą nogę, łącznie z górnymi partiami, udem i zadem. Pomyśl o tym, jak zachowuje się cała twoja noga gdy kulejesz i porównaj to do tego co zaobserwowałeś/aś u konia. W przypadku zdrowego konia całe nogi poruszają się w równomierny sposób. Obserwuj udo konia, często zachowuje się inaczej niż u zdrowego zwierzęcia, gdy chora noga jest obciążana.
Kiedy „podejrzana” noga podnosi się w górę zawsze mów sobie: "góra, góra, góra…” - czy wypowiadasz to w takim samym rytmie czy może koń nie idzie jedną nogą w normalnym, równym tempie? Jeżeli nie jesteś pewny/a która noga porusza się asymetrycznie i w jak dużym stopniu to występuje, to i tak przy jakiejkolwiek asymetrii czas zawołać weterynarza.

Możliwe, że przy kulawiźnie tylnej nogi koń będzie próbował przenieść ciężar na swoją szyję i głowę, a więc gdy będzie obciążał chorą nogę będzie kiwać głową i szyją lub je obniżać.

Oglądaj kłus konia z boku i postaraj się porównać łuk wykroku konia. Jest to dość trudne. Poproś kogoś aby kłusował z koniem po kole albo za kłusuj z nim na lonży, ponieważ często przy pracy na kole kulawizna się ujawnia.

Pamiętaj, że jeżeli jedynym sygnałem wydaje Ci się nadmierne odciążanie jednej nogi (co się zdarza), dokładna diagnoza może być bardzo utrudniona. Pamiętaj też, że niektóre choroby mogą mieć kilka podobnych do kulawizny objawów, a jak widzisz, że koń do tego przesuwa niespokojnie nogi to może być coś więcej.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0