12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Data publikacji: 2018-08-01

 

Jak już zostało wspomniane wyżej, WKKW spaja ze sobą trzy dyscypliny: ujeżdżenie, skoki i cross. Taka kombinacja wymaga zarówno od jeźdźców, jak i przede wszystkim od koni wręcz żelaznej kondycji, dużej odwagi oraz wysokich umiejętności jeździeckich.

Podstawy jazdy są zawsze takie same, ale przecież wszyscy zdają sobie sprawę z istotnych różnic pomiędzy tymi dyscyplinami - chociażby dosiad. W trakcie próby ujeżdżeniowej  jeździec siedzi głęboko w siodle, w pełnym siadzie w siodle gwarantującym maksymalny kontakt z koniem, zarówno w obrębie siedziska jak i łydki.

Po pozytywnym zaliczeniu tego konkursu, para przystępuje do próby skokowej - następuje kompletna zmiana sprzętu oraz sposobu jazdy, gdzie skupiamy się na poprawnej technice pokonywana przeszkód ale i dobrym tempie, całość przejeżdżając w półsiadzie. W ostatniu dniu zawodów WKKW jeźdźcy rywalizują między sobą w próbie terenowej, czyli najbardziej widowiskowej i emocjonującej części. Na rozległym terenie umieszczone są rozmaite przeszkody takie jak kłoda drewna, drewniane stoły otoczone roślinnością czy oczka wodne, po których trzeba przegalopować i pokonać znajdującą się przeszkodę na końcu - tutaj różnorodność i kreatywność nie zna granic :)

Cross jest najbardziej wymagający, ponieważ opiera się na wysokim tempie galopu pomiędzy przeszkodami, dużej odwadze naszego wierzchowca ale i świetnej technice jazdy - przeszkody stałe są bardzo niebezpieczne, gdyż w przypadku zahaczenia praktycznie zawsze dochodzi do upadki (na parkurze koń strąci drąg, w trakcie próby terenowej nie ma takiej możliwości). Nie bez powodu to właśnie w trakcie crossu (i oczywiście wszelakich wyścigów) najczęściej dochodzi do poważnych, nawet śmiertelnych wypadków z udziałej jeźdźców i koni.

 

Konie startujące w WKKW są trenowane przede wszystkim pod kątem poprawy kondycji (zawody są niezwykle wyczerpujące), ale istotna jest także reakcja na pomoce, elastyczność i jezdność. 

W WKKW świetnie sprawdzają się konie pełnej krwi angielskiej lub z dużym dolewem, z uwagi na wrodzoną wytrzymałość i reaktywność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystartować w niskich konkursach amatorskich na koniu dowolnej rasy - takie zawody są świetną zabawą i sprawdzianem naszych umiejętności w każdej sytuacji.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0