12,810 pytań - 14,622 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Data publikacji: 2018-08-01

 

Jak już zostało wspomniane wyżej, WKKW spaja ze sobą trzy dyscypliny: ujeżdżenie, skoki i cross. Taka kombinacja wymaga zarówno od jeźdźców, jak i przede wszystkim od koni wręcz żelaznej kondycji, dużej odwagi oraz wysokich umiejętności jeździeckich.

Podstawy jazdy są zawsze takie same, ale przecież wszyscy zdają sobie sprawę z istotnych różnic pomiędzy tymi dyscyplinami - chociażby dosiad. W trakcie próby ujeżdżeniowej  jeździec siedzi głęboko w siodle, w pełnym siadzie w siodle gwarantującym maksymalny kontakt z koniem, zarówno w obrębie siedziska jak i łydki.

Po pozytywnym zaliczeniu tego konkursu, para przystępuje do próby skokowej - następuje kompletna zmiana sprzętu oraz sposobu jazdy, gdzie skupiamy się na poprawnej technice pokonywana przeszkód ale i dobrym tempie, całość przejeżdżając w półsiadzie. W ostatniu dniu zawodów WKKW jeźdźcy rywalizują między sobą w próbie terenowej, czyli najbardziej widowiskowej i emocjonującej części. Na rozległym terenie umieszczone są rozmaite przeszkody takie jak kłoda drewna, drewniane stoły otoczone roślinnością czy oczka wodne, po których trzeba przegalopować i pokonać znajdującą się przeszkodę na końcu - tutaj różnorodność i kreatywność nie zna granic :)

Cross jest najbardziej wymagający, ponieważ opiera się na wysokim tempie galopu pomiędzy przeszkodami, dużej odwadze naszego wierzchowca ale i świetnej technice jazdy - przeszkody stałe są bardzo niebezpieczne, gdyż w przypadku zahaczenia praktycznie zawsze dochodzi do upadki (na parkurze koń strąci drąg, w trakcie próby terenowej nie ma takiej możliwości). Nie bez powodu to właśnie w trakcie crossu (i oczywiście wszelakich wyścigów) najczęściej dochodzi do poważnych, nawet śmiertelnych wypadków z udziałej jeźdźców i koni.

 

Konie startujące w WKKW są trenowane przede wszystkim pod kątem poprawy kondycji (zawody są niezwykle wyczerpujące), ale istotna jest także reakcja na pomoce, elastyczność i jezdność. 

W WKKW świetnie sprawdzają się konie pełnej krwi angielskiej lub z dużym dolewem, z uwagi na wrodzoną wytrzymałość i reaktywność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystartować w niskich konkursach amatorskich na koniu dowolnej rasy - takie zawody są świetną zabawą i sprawdzianem naszych umiejętności w każdej sytuacji.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0