13,057 pytań - 31,639 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Data publikacji: 2018-08-01

 

Jak już zostało wspomniane wyżej, WKKW spaja ze sobą trzy dyscypliny: ujeżdżenie, skoki i cross. Taka kombinacja wymaga zarówno od jeźdźców, jak i przede wszystkim od koni wręcz żelaznej kondycji, dużej odwagi oraz wysokich umiejętności jeździeckich.

Podstawy jazdy są zawsze takie same, ale przecież wszyscy zdają sobie sprawę z istotnych różnic pomiędzy tymi dyscyplinami - chociażby dosiad. W trakcie próby ujeżdżeniowej  jeździec siedzi głęboko w siodle, w pełnym siadzie w siodle gwarantującym maksymalny kontakt z koniem, zarówno w obrębie siedziska jak i łydki.

Po pozytywnym zaliczeniu tego konkursu, para przystępuje do próby skokowej - następuje kompletna zmiana sprzętu oraz sposobu jazdy, gdzie skupiamy się na poprawnej technice pokonywana przeszkód ale i dobrym tempie, całość przejeżdżając w półsiadzie. W ostatniu dniu zawodów WKKW jeźdźcy rywalizują między sobą w próbie terenowej, czyli najbardziej widowiskowej i emocjonującej części. Na rozległym terenie umieszczone są rozmaite przeszkody takie jak kłoda drewna, drewniane stoły otoczone roślinnością czy oczka wodne, po których trzeba przegalopować i pokonać znajdującą się przeszkodę na końcu - tutaj różnorodność i kreatywność nie zna granic :)

Cross jest najbardziej wymagający, ponieważ opiera się na wysokim tempie galopu pomiędzy przeszkodami, dużej odwadze naszego wierzchowca ale i świetnej technice jazdy - przeszkody stałe są bardzo niebezpieczne, gdyż w przypadku zahaczenia praktycznie zawsze dochodzi do upadki (na parkurze koń strąci drąg, w trakcie próby terenowej nie ma takiej możliwości). Nie bez powodu to właśnie w trakcie crossu (i oczywiście wszelakich wyścigów) najczęściej dochodzi do poważnych, nawet śmiertelnych wypadków z udziałej jeźdźców i koni.

 

Konie startujące w WKKW są trenowane przede wszystkim pod kątem poprawy kondycji (zawody są niezwykle wyczerpujące), ale istotna jest także reakcja na pomoce, elastyczność i jezdność. 

W WKKW świetnie sprawdzają się konie pełnej krwi angielskiej lub z dużym dolewem, z uwagi na wrodzoną wytrzymałość i reaktywność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystartować w niskich konkursach amatorskich na koniu dowolnej rasy - takie zawody są świetną zabawą i sprawdzianem naszych umiejętności w każdej sytuacji.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0