12,821 pytań - 15,266 odpowiedzi - 927 komentarzy

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Data publikacji: 2018-08-01

 

Jak już zostało wspomniane wyżej, WKKW spaja ze sobą trzy dyscypliny: ujeżdżenie, skoki i cross. Taka kombinacja wymaga zarówno od jeźdźców, jak i przede wszystkim od koni wręcz żelaznej kondycji, dużej odwagi oraz wysokich umiejętności jeździeckich.

Podstawy jazdy są zawsze takie same, ale przecież wszyscy zdają sobie sprawę z istotnych różnic pomiędzy tymi dyscyplinami - chociażby dosiad. W trakcie próby ujeżdżeniowej  jeździec siedzi głęboko w siodle, w pełnym siadzie w siodle gwarantującym maksymalny kontakt z koniem, zarówno w obrębie siedziska jak i łydki.

Po pozytywnym zaliczeniu tego konkursu, para przystępuje do próby skokowej - następuje kompletna zmiana sprzętu oraz sposobu jazdy, gdzie skupiamy się na poprawnej technice pokonywana przeszkód ale i dobrym tempie, całość przejeżdżając w półsiadzie. W ostatniu dniu zawodów WKKW jeźdźcy rywalizują między sobą w próbie terenowej, czyli najbardziej widowiskowej i emocjonującej części. Na rozległym terenie umieszczone są rozmaite przeszkody takie jak kłoda drewna, drewniane stoły otoczone roślinnością czy oczka wodne, po których trzeba przegalopować i pokonać znajdującą się przeszkodę na końcu - tutaj różnorodność i kreatywność nie zna granic :)

Cross jest najbardziej wymagający, ponieważ opiera się na wysokim tempie galopu pomiędzy przeszkodami, dużej odwadze naszego wierzchowca ale i świetnej technice jazdy - przeszkody stałe są bardzo niebezpieczne, gdyż w przypadku zahaczenia praktycznie zawsze dochodzi do upadki (na parkurze koń strąci drąg, w trakcie próby terenowej nie ma takiej możliwości). Nie bez powodu to właśnie w trakcie crossu (i oczywiście wszelakich wyścigów) najczęściej dochodzi do poważnych, nawet śmiertelnych wypadków z udziałej jeźdźców i koni.

 

Konie startujące w WKKW są trenowane przede wszystkim pod kątem poprawy kondycji (zawody są niezwykle wyczerpujące), ale istotna jest także reakcja na pomoce, elastyczność i jezdność. 

W WKKW świetnie sprawdzają się konie pełnej krwi angielskiej lub z dużym dolewem, z uwagi na wrodzoną wytrzymałość i reaktywność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystartować w niskich konkursach amatorskich na koniu dowolnej rasy - takie zawody są świetną zabawą i sprawdzianem naszych umiejętności w każdej sytuacji.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0