12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sport: Jazda w damskim siodle

Data publikacji: 2021-06-07

 

Początki jazdy konnej po damsku wywodzą się już ze średniowiecza, by na przestrzeni lat ewoluować do jedynej dostępnej opcji jazdy wierzchem dla kobiet - pamiętajmy, iż wiek XVIII oraz XIX to czas, gdzie kobiety nosiły długie spódnice i suknie, spodnie były zakazane. Taki ubiór wymusił konstrukcje specjalnego siodła do jazdy damskiej, gdzie kobieta może opuścić nogi po jednej stronie konia - w siodle zamontowane są pałąki, umożliwiający wygodne ułożenie prawej nogi na grzbiecie. Samo siodło jest dość płaskie, jeździec siedzi bardziej z tyłu niż w przypadku tradycyjnego siodła. Tybinki są krótkie, a przedni łęk wycięty aby umożliwić wygodne położenie nóg.

Wbrew pozorom, w trakcie jazdy po damsku jeździec nie siedzi bokiem - sylwetka jest prosta i kierowana w przód, w stronę kierunku ruchu. Ciężar ciała opiera się na prawym udzie, ułożonym na kłębie zwierzaka; damski dosiad wymaga bardzo dobrej równowagi, docisk prawej nogi do pałąka umożliwia ustabilizowanie sylwetki, lewa noga spoczywa swobodnie w strzemieniu.

Brak działania prawej łydki jest kompensowany użyciem długiego bata, który zastępuje tę pomoc - wymaga to dobrej koordynacji ruchów przez jeźdźca, a także odpowiedniej synchronizacji pomocy.

Bardzo ważny jest wybó odpowiedniego konia do jazdy damskiej:

  • zwierzak o szerokich łopatkach, aby ograniczyć przekręcanie się siodła
  • wygodne chody, mała ekspresja chodów sprzyja zachowaniu dobrej równowagi i poprawnej sylwetki (anglezowanie czy półsiad są wyjątkowo utrudnione)
  • opanowanie: w żadnym wypadku nie uprawiamy damskiej jazdy na koniach, które mają tendencję do wspinania (bardzo duże ryzyko dla jeźdźca!). Konie nietolerujące bata także nie mogą być użytkowane w jeździe damskiej
  • odpowiedni wiek: siodła do jazdy damskiej leżą dalej niż tradycyjne siodła, dlatego nie mogą być ubierane na konie młode, które ciągle rosną i rozwijają się; takie siodła mogą spowodować ucisk i zwyrodnienia. Podobnie nie ubieramy takich siodeł na konie o wrażliwym czy bolesnym grzbiecie.

W Polsce cyklicznie są organizowane zawody i pokazy dla osób zainteresowanych tą konkurencją, istnieją nawet Mistrzostwa Polski, Europy oraz Świata w jeździe damskiej. Ciekawostką jest fakt, iż są także organizowane konkursy w skokach przez przeszkody w jeździe damskiej - warto zobaczyć, że naprawdę jest to możliwe!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0