12,863 pytań - 24,150 odpowiedzi - 950 komentarzy

Sport: Jazda w damskim siodle

Data publikacji: 2021-06-07

 

Początki jazdy konnej po damsku wywodzą się już ze średniowiecza, by na przestrzeni lat ewoluować do jedynej dostępnej opcji jazdy wierzchem dla kobiet - pamiętajmy, iż wiek XVIII oraz XIX to czas, gdzie kobiety nosiły długie spódnice i suknie, spodnie były zakazane. Taki ubiór wymusił konstrukcje specjalnego siodła do jazdy damskiej, gdzie kobieta może opuścić nogi po jednej stronie konia - w siodle zamontowane są pałąki, umożliwiający wygodne ułożenie prawej nogi na grzbiecie. Samo siodło jest dość płaskie, jeździec siedzi bardziej z tyłu niż w przypadku tradycyjnego siodła. Tybinki są krótkie, a przedni łęk wycięty aby umożliwić wygodne położenie nóg.

Wbrew pozorom, w trakcie jazdy po damsku jeździec nie siedzi bokiem - sylwetka jest prosta i kierowana w przód, w stronę kierunku ruchu. Ciężar ciała opiera się na prawym udzie, ułożonym na kłębie zwierzaka; damski dosiad wymaga bardzo dobrej równowagi, docisk prawej nogi do pałąka umożliwia ustabilizowanie sylwetki, lewa noga spoczywa swobodnie w strzemieniu.

Brak działania prawej łydki jest kompensowany użyciem długiego bata, który zastępuje tę pomoc - wymaga to dobrej koordynacji ruchów przez jeźdźca, a także odpowiedniej synchronizacji pomocy.

Bardzo ważny jest wybó odpowiedniego konia do jazdy damskiej:

  • zwierzak o szerokich łopatkach, aby ograniczyć przekręcanie się siodła
  • wygodne chody, mała ekspresja chodów sprzyja zachowaniu dobrej równowagi i poprawnej sylwetki (anglezowanie czy półsiad są wyjątkowo utrudnione)
  • opanowanie: w żadnym wypadku nie uprawiamy damskiej jazdy na koniach, które mają tendencję do wspinania (bardzo duże ryzyko dla jeźdźca!). Konie nietolerujące bata także nie mogą być użytkowane w jeździe damskiej
  • odpowiedni wiek: siodła do jazdy damskiej leżą dalej niż tradycyjne siodła, dlatego nie mogą być ubierane na konie młode, które ciągle rosną i rozwijają się; takie siodła mogą spowodować ucisk i zwyrodnienia. Podobnie nie ubieramy takich siodeł na konie o wrażliwym czy bolesnym grzbiecie.

W Polsce cyklicznie są organizowane zawody i pokazy dla osób zainteresowanych tą konkurencją, istnieją nawet Mistrzostwa Polski, Europy oraz Świata w jeździe damskiej. Ciekawostką jest fakt, iż są także organizowane konkursy w skokach przez przeszkody w jeździe damskiej - warto zobaczyć, że naprawdę jest to możliwe!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0