Początki jazdy konnej po damsku wywodzą się już ze średniowiecza, by na przestrzeni lat ewoluować do jedynej dostępnej opcji jazdy wierzchem dla kobiet - pamiętajmy, iż wiek XVIII oraz XIX to czas, gdzie kobiety nosiły długie spódnice i suknie, spodnie były zakazane. Taki ubiór wymusił konstrukcje specjalnego siodła do jazdy damskiej, gdzie kobieta może opuścić nogi po jednej stronie konia - w siodle zamontowane są pałąki, umożliwiający wygodne ułożenie prawej nogi na grzbiecie. Samo siodło jest dość płaskie, jeździec siedzi bardziej z tyłu niż w przypadku tradycyjnego siodła. Tybinki są krótkie, a przedni łęk wycięty aby umożliwić wygodne położenie nóg.
Wbrew pozorom, w trakcie jazdy po damsku jeździec nie siedzi bokiem - sylwetka jest prosta i kierowana w przód, w stronę kierunku ruchu. Ciężar ciała opiera się na prawym udzie, ułożonym na kłębie zwierzaka; damski dosiad wymaga bardzo dobrej równowagi, docisk prawej nogi do pałąka umożliwia ustabilizowanie sylwetki, lewa noga spoczywa swobodnie w strzemieniu.
Brak działania prawej łydki jest kompensowany użyciem długiego bata, który zastępuje tę pomoc - wymaga to dobrej koordynacji ruchów przez jeźdźca, a także odpowiedniej synchronizacji pomocy.
Bardzo ważny jest wybó odpowiedniego konia do jazdy damskiej:
W Polsce cyklicznie są organizowane zawody i pokazy dla osób zainteresowanych tą konkurencją, istnieją nawet Mistrzostwa Polski, Europy oraz Świata w jeździe damskiej. Ciekawostką jest fakt, iż są także organizowane konkursy w skokach przez przeszkody w jeździe damskiej - warto zobaczyć, że naprawdę jest to możliwe!
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16
Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!
2021-04-16