12,944 pytań - 31,617 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Jazda w damskim siodle

Data publikacji: 2021-06-07

 

Początki jazdy konnej po damsku wywodzą się już ze średniowiecza, by na przestrzeni lat ewoluować do jedynej dostępnej opcji jazdy wierzchem dla kobiet - pamiętajmy, iż wiek XVIII oraz XIX to czas, gdzie kobiety nosiły długie spódnice i suknie, spodnie były zakazane. Taki ubiór wymusił konstrukcje specjalnego siodła do jazdy damskiej, gdzie kobieta może opuścić nogi po jednej stronie konia - w siodle zamontowane są pałąki, umożliwiający wygodne ułożenie prawej nogi na grzbiecie. Samo siodło jest dość płaskie, jeździec siedzi bardziej z tyłu niż w przypadku tradycyjnego siodła. Tybinki są krótkie, a przedni łęk wycięty aby umożliwić wygodne położenie nóg.

Wbrew pozorom, w trakcie jazdy po damsku jeździec nie siedzi bokiem - sylwetka jest prosta i kierowana w przód, w stronę kierunku ruchu. Ciężar ciała opiera się na prawym udzie, ułożonym na kłębie zwierzaka; damski dosiad wymaga bardzo dobrej równowagi, docisk prawej nogi do pałąka umożliwia ustabilizowanie sylwetki, lewa noga spoczywa swobodnie w strzemieniu.

Brak działania prawej łydki jest kompensowany użyciem długiego bata, który zastępuje tę pomoc - wymaga to dobrej koordynacji ruchów przez jeźdźca, a także odpowiedniej synchronizacji pomocy.

Bardzo ważny jest wybó odpowiedniego konia do jazdy damskiej:

  • zwierzak o szerokich łopatkach, aby ograniczyć przekręcanie się siodła
  • wygodne chody, mała ekspresja chodów sprzyja zachowaniu dobrej równowagi i poprawnej sylwetki (anglezowanie czy półsiad są wyjątkowo utrudnione)
  • opanowanie: w żadnym wypadku nie uprawiamy damskiej jazdy na koniach, które mają tendencję do wspinania (bardzo duże ryzyko dla jeźdźca!). Konie nietolerujące bata także nie mogą być użytkowane w jeździe damskiej
  • odpowiedni wiek: siodła do jazdy damskiej leżą dalej niż tradycyjne siodła, dlatego nie mogą być ubierane na konie młode, które ciągle rosną i rozwijają się; takie siodła mogą spowodować ucisk i zwyrodnienia. Podobnie nie ubieramy takich siodeł na konie o wrażliwym czy bolesnym grzbiecie.

W Polsce cyklicznie są organizowane zawody i pokazy dla osób zainteresowanych tą konkurencją, istnieją nawet Mistrzostwa Polski, Europy oraz Świata w jeździe damskiej. Ciekawostką jest fakt, iż są także organizowane konkursy w skokach przez przeszkody w jeździe damskiej - warto zobaczyć, że naprawdę jest to możliwe!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0