12,944 pytań - 31,617 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Rajdy konne

Data publikacji: 2021-08-29

 

Sportowe rajdy konne dopiero zyskują swoich zwolenników, ponieważ w Europie stały się popularne dopiero w połowie XX wieku; pierwsze zawody w Polsce odbyły się zaledwie 40lat temu! Warto jednak wspomnieć, że na Bliskim Wschodzie od dawnych czasów użytkowano konie arabskie jako konie rajdowe służące  do dalekich wędrówek - stąd też ogromna popularność tej rasy w rajdach konnych.

W Polsce oraz w Europie cyklicznie odbywają się zawody jeździeckie w tej dyscyplinie, które podlegają regulacjom Światowej Federacji Jeździeckiej:

  • konie podlegają dokładnym kontrolom weterynaryjnym: przed konkursem oraz w trakcie;
  • cała trasa podzielona jest na odcinki, pomiędzy którymi konie są szczegółowo badane: ocenia się tętno, ilość oddechów, odwodnienie, perystaltykę jelit oraz ruch (pokaz w ręce);
  • wygrywa zawodnik, który w najkrótszym czasie pokona wyznaczoną trasę oraz pozytywnie zaliczy wszystkie badania weterynaryjne, także to końcowe;
  • długie dystanse są dzielone na pół np. 2 dni po 80-100km dziennie, wówczas pary startują wczesnym rankiem i kończą przejazd wieczorem, mając czas na odpoczynek;
  • obowiązkowy jest kask z atestem oraz zamknięte strzemiona koszyczkowe, warto także zaopatrzyć się w kamizelkę;

Bardzo ważne jest posiadanie ekipy pomocniczej, która na punktach kontrolnych napoi i nakarmi zwierzaka, schłodzi nogi oraz zapewni prowiant jeźdźcowi - sprawnie działająca obsługa to skarb, który często może przesądzić o wyniku zawodnika! Sportowe rajdy konne to ogromny wysiłek dla konia i jeźdźca, dlatego trzeba zadbać o perfekcyjną regenerację oraz nawodnienie, aby wspomóc organizm w wytężonej pracy.

Jak już zostało wspomniane, w tej dyscyplinie wiodą prym konie rasy arabskiej, specjalnie hodowane do rajdów - są zazwyczaj mocniej zbudowane niż te z linii typowo pokazowej, charakteryzują się dobrym zdrowiem, mocnymi kopytami i dużą wytrzymałością. Sprawdzają się także konie małopolskie oraz mieszanki ze sporym dolewem tej krwi.

Trening do rajdów długodystansowych możemy porównać do treningu maratońskiego - duże obciążenia, treningi kondycyjne oraz interwałowe, a także odpowiednie żywienie i czas przeznaczony na odpoczynek. Te wszystkie czynniki mają wpływ na odpowiednie wytrenowanie konia i zaliczenie wszystkich badań weterynaryjnych.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0