12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Sport: Rajdy konne

Data publikacji: 2021-08-29

 

Sportowe rajdy konne dopiero zyskują swoich zwolenników, ponieważ w Europie stały się popularne dopiero w połowie XX wieku; pierwsze zawody w Polsce odbyły się zaledwie 40lat temu! Warto jednak wspomnieć, że na Bliskim Wschodzie od dawnych czasów użytkowano konie arabskie jako konie rajdowe służące  do dalekich wędrówek - stąd też ogromna popularność tej rasy w rajdach konnych.

W Polsce oraz w Europie cyklicznie odbywają się zawody jeździeckie w tej dyscyplinie, które podlegają regulacjom Światowej Federacji Jeździeckiej:

  • konie podlegają dokładnym kontrolom weterynaryjnym: przed konkursem oraz w trakcie;
  • cała trasa podzielona jest na odcinki, pomiędzy którymi konie są szczegółowo badane: ocenia się tętno, ilość oddechów, odwodnienie, perystaltykę jelit oraz ruch (pokaz w ręce);
  • wygrywa zawodnik, który w najkrótszym czasie pokona wyznaczoną trasę oraz pozytywnie zaliczy wszystkie badania weterynaryjne, także to końcowe;
  • długie dystanse są dzielone na pół np. 2 dni po 80-100km dziennie, wówczas pary startują wczesnym rankiem i kończą przejazd wieczorem, mając czas na odpoczynek;
  • obowiązkowy jest kask z atestem oraz zamknięte strzemiona koszyczkowe, warto także zaopatrzyć się w kamizelkę;

Bardzo ważne jest posiadanie ekipy pomocniczej, która na punktach kontrolnych napoi i nakarmi zwierzaka, schłodzi nogi oraz zapewni prowiant jeźdźcowi - sprawnie działająca obsługa to skarb, który często może przesądzić o wyniku zawodnika! Sportowe rajdy konne to ogromny wysiłek dla konia i jeźdźca, dlatego trzeba zadbać o perfekcyjną regenerację oraz nawodnienie, aby wspomóc organizm w wytężonej pracy.

Jak już zostało wspomniane, w tej dyscyplinie wiodą prym konie rasy arabskiej, specjalnie hodowane do rajdów - są zazwyczaj mocniej zbudowane niż te z linii typowo pokazowej, charakteryzują się dobrym zdrowiem, mocnymi kopytami i dużą wytrzymałością. Sprawdzają się także konie małopolskie oraz mieszanki ze sporym dolewem tej krwi.

Trening do rajdów długodystansowych możemy porównać do treningu maratońskiego - duże obciążenia, treningi kondycyjne oraz interwałowe, a także odpowiednie żywienie i czas przeznaczony na odpoczynek. Te wszystkie czynniki mają wpływ na odpowiednie wytrenowanie konia i zaliczenie wszystkich badań weterynaryjnych.

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0