12,872 pytań - 25,177 odpowiedzi - 953 komentarzy

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Data publikacji: 2020-08-23

 

Wiele stajni znajduje się na obrzeżach miast oraz wsiach, gdzie jest możliwość wykorzystania sporych terenów dla pastwiska oraz inne zabudowania gospodarcze; często w niedalekim sąsiedztwie znajdziemy inne konie, krowy, świnie czy drób. W gospodarstwach wiejskich właściciele posiadają szereg różnych gatunków zwierząt, niestety nie zawsze utrzymywanych w dobrej kondycji i higienie; takze stan budynków gospodarskich często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego wybierając stajnię dla naszego konia, warto ocenić otoczenie - to bliższe i to dalsze, czy nie ma ryzyka przeniesienia chorób lub pasożytów, które będą groźne dla koni.

Konie powinny przebywać w stadzie, co wynika z ich naturalnych potrzeb; wiele osób wypuszcza konie na padoki w pojedynkę, ważne jest aby widziały się wzajemnie i miały ze sobą kontakt chociażby przez ogrodzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest stadne padokowanie, ale nie wszyscy właściciele koni się na to zgadzają z uwagi na większe ryzyko kontuzji. Zdecydowanie lepiej jednak wypuścic zwierzaka pojedynczo niż zapewniać mu towarzystwo kozy, owiec czy świń na tym samym pastwisku - inne gatunki nie zapewniają towarzystwa koniom, bo mają zupełnie inne potrzeby bytowe. Ponadto konie jako zwierzęta kilkukrotnie większe i dysponujące dużą siłą, mogą po prostu skrzywdzić kozę lub owcę; ponadto, kozły posiadaja solidne rogi którymi mogą się bronić podczas konfrontacji. Duże stada kóz czy owiec szybciej wyjedzą trawę, pozostawiają bezwartościowe badyle - te gatunki zdecydowanie nie są wybredne, jeśli chodzi o pokarm i może się okazać, że naszemu koniowi pozostaje zbyt mało pożywienia. 

W pobliżu koni nalezy wystrzegać się obecności drobiu, szczególnie kur - wśród ptaków powszechny jest ptaszyniec, to gatunek wyjątkowo uciążliwego roztocza. Szybko przenosi się na konie, powodując bolesne rany i ukąszenia; jest bardzo trudny do wytępienia, wymaga wielokrotnych silnych oprysków chemicznych.

Konie utrzymywane w pojedynkę (bez końskiego towarzystwa) częściej doświadczają nałogów, są zestresowane co może odbić się na ich zdrowiu (np. wrzody); częściej są skłonne do ucieczek bądź niekontrolowanych szaleństw na pastwiskach. Podczas pobytu w stajni mogą kopać, heblować zębami po prętach czy nałogowo ogryzać drewniane elementy -  wspólne końskie towarzystwo po prostu wycisza, nawet jeśli jest to starszy kuc.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0