12,841 pytań - 16,860 odpowiedzi - 933 komentarzy

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Data publikacji: 2020-08-23

 

Wiele stajni znajduje się na obrzeżach miast oraz wsiach, gdzie jest możliwość wykorzystania sporych terenów dla pastwiska oraz inne zabudowania gospodarcze; często w niedalekim sąsiedztwie znajdziemy inne konie, krowy, świnie czy drób. W gospodarstwach wiejskich właściciele posiadają szereg różnych gatunków zwierząt, niestety nie zawsze utrzymywanych w dobrej kondycji i higienie; takze stan budynków gospodarskich często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego wybierając stajnię dla naszego konia, warto ocenić otoczenie - to bliższe i to dalsze, czy nie ma ryzyka przeniesienia chorób lub pasożytów, które będą groźne dla koni.

Konie powinny przebywać w stadzie, co wynika z ich naturalnych potrzeb; wiele osób wypuszcza konie na padoki w pojedynkę, ważne jest aby widziały się wzajemnie i miały ze sobą kontakt chociażby przez ogrodzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest stadne padokowanie, ale nie wszyscy właściciele koni się na to zgadzają z uwagi na większe ryzyko kontuzji. Zdecydowanie lepiej jednak wypuścic zwierzaka pojedynczo niż zapewniać mu towarzystwo kozy, owiec czy świń na tym samym pastwisku - inne gatunki nie zapewniają towarzystwa koniom, bo mają zupełnie inne potrzeby bytowe. Ponadto konie jako zwierzęta kilkukrotnie większe i dysponujące dużą siłą, mogą po prostu skrzywdzić kozę lub owcę; ponadto, kozły posiadaja solidne rogi którymi mogą się bronić podczas konfrontacji. Duże stada kóz czy owiec szybciej wyjedzą trawę, pozostawiają bezwartościowe badyle - te gatunki zdecydowanie nie są wybredne, jeśli chodzi o pokarm i może się okazać, że naszemu koniowi pozostaje zbyt mało pożywienia. 

W pobliżu koni nalezy wystrzegać się obecności drobiu, szczególnie kur - wśród ptaków powszechny jest ptaszyniec, to gatunek wyjątkowo uciążliwego roztocza. Szybko przenosi się na konie, powodując bolesne rany i ukąszenia; jest bardzo trudny do wytępienia, wymaga wielokrotnych silnych oprysków chemicznych.

Konie utrzymywane w pojedynkę (bez końskiego towarzystwa) częściej doświadczają nałogów, są zestresowane co może odbić się na ich zdrowiu (np. wrzody); częściej są skłonne do ucieczek bądź niekontrolowanych szaleństw na pastwiskach. Podczas pobytu w stajni mogą kopać, heblować zębami po prętach czy nałogowo ogryzać drewniane elementy -  wspólne końskie towarzystwo po prostu wycisza, nawet jeśli jest to starszy kuc.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0