12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Stajnia: Czystość w boksie

Data publikacji: 2020-05-13

 

System stajenny z boksami niesie ze sobą dużo zalet dla ludzi, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem dla koni, które są przystosowane do stałego ruchu; oczywiście zamykanie koni na noc w boksach jest bezpieczne i najczęściej praktykowane. Warto jednak pamiętać o maksymalnej ilości swobodnego ruchu na padokach i pastwiskach, nawet jeśli są to nieduże trawiaste kwaterki; długe godziny spędzone w zamkniętych boksach mają niekorzystny wpływ na kondycję psychiczną koni. Pojawia sie nuda, apatia, nerwice a także szkodliwe nałogi (heblowanie, łykanie, wędrowanie po boksie); konie cierpią z powodu problemów oddechowych czy alergii, kopyta kruszą się.

Długi czas przebywania w brudnym boksie, gdzie dochodzi do ulatniania się drażniącego amoniaku, jest wysoce niekomfortowy dla koni; dodatkowo zwierzaki kładzą się w swoich odchodach, co jest sprzeczne z ich naturą. Dlatego tak istotne jest stałe utrzymanie wysokiego poziomu czystości, to podstawa utrzymania koni w dobrej kondycji.

W wielu stajniach nadal praktykowane jest utrzymanie koni na tzw.wysokiej ściółce, gdzie tworzy sie materac 30-50cm stworzony ze słomy i odchodów; takie rozwiązanie może być tylko praktykowane w stajniach, które nie mają betonowej podłogi. Niestety w dużych ośrodkach to zabronione, ponieważ stajnia jako budynek gospodarski musi posiadać odizolowaną podłogę od podłoża; dlatego z wysokiej ściółki mogą korzystać tylko małe stajnie przydomowe.

Takie utrzymanie boksów ma swoje plusy, ale wymaga idealnej wentylacji całego obiektu oraz oczywiście zapewnienia koniom maksymalnego czasu na zewnątrz; "wysoka ściółka" nie ma nic wspólnego z zamknięciem koni w boksach na metrowym gnoju. 

Dużo częściej praktykuje się codzienne sprzątanie boksów: poranne usunięcie odchodów i zanieczyszczonej ściółki, dościelenie świeżą; konie powinny mieć sprzątane boksy co najmniej raz dziennie! Warto także po południu lub wieczorem zadbać o porządek i we własnym zakresie usunąć zanieczyszczenia - niektóre ośrodki zapewniają także drugie czyszczenie boksów za dodatkową opłatą, niemniej nie jest to ciężka i czasochłonna czynność. 

Ściółka powinna przykrywać podłogę w boksie, boki wyścielamy wyżej i grubiej - ma to na celu zapobieżenie zaklinowaniu konia w nocy. 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0