13,078 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Czystość w boksie

Data publikacji: 2020-05-13

 

System stajenny z boksami niesie ze sobą dużo zalet dla ludzi, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem dla koni, które są przystosowane do stałego ruchu; oczywiście zamykanie koni na noc w boksach jest bezpieczne i najczęściej praktykowane. Warto jednak pamiętać o maksymalnej ilości swobodnego ruchu na padokach i pastwiskach, nawet jeśli są to nieduże trawiaste kwaterki; długe godziny spędzone w zamkniętych boksach mają niekorzystny wpływ na kondycję psychiczną koni. Pojawia sie nuda, apatia, nerwice a także szkodliwe nałogi (heblowanie, łykanie, wędrowanie po boksie); konie cierpią z powodu problemów oddechowych czy alergii, kopyta kruszą się.

Długi czas przebywania w brudnym boksie, gdzie dochodzi do ulatniania się drażniącego amoniaku, jest wysoce niekomfortowy dla koni; dodatkowo zwierzaki kładzą się w swoich odchodach, co jest sprzeczne z ich naturą. Dlatego tak istotne jest stałe utrzymanie wysokiego poziomu czystości, to podstawa utrzymania koni w dobrej kondycji.

W wielu stajniach nadal praktykowane jest utrzymanie koni na tzw.wysokiej ściółce, gdzie tworzy sie materac 30-50cm stworzony ze słomy i odchodów; takie rozwiązanie może być tylko praktykowane w stajniach, które nie mają betonowej podłogi. Niestety w dużych ośrodkach to zabronione, ponieważ stajnia jako budynek gospodarski musi posiadać odizolowaną podłogę od podłoża; dlatego z wysokiej ściółki mogą korzystać tylko małe stajnie przydomowe.

Takie utrzymanie boksów ma swoje plusy, ale wymaga idealnej wentylacji całego obiektu oraz oczywiście zapewnienia koniom maksymalnego czasu na zewnątrz; "wysoka ściółka" nie ma nic wspólnego z zamknięciem koni w boksach na metrowym gnoju. 

Dużo częściej praktykuje się codzienne sprzątanie boksów: poranne usunięcie odchodów i zanieczyszczonej ściółki, dościelenie świeżą; konie powinny mieć sprzątane boksy co najmniej raz dziennie! Warto także po południu lub wieczorem zadbać o porządek i we własnym zakresie usunąć zanieczyszczenia - niektóre ośrodki zapewniają także drugie czyszczenie boksów za dodatkową opłatą, niemniej nie jest to ciężka i czasochłonna czynność. 

Ściółka powinna przykrywać podłogę w boksie, boki wyścielamy wyżej i grubiej - ma to na celu zapobieżenie zaklinowaniu konia w nocy. 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0