13,005 pytań - 31,630 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Data publikacji: 2021-10-25

 

Stajnia to wygodny sposób chowu koni, najpopularniejszy na całym świecie; stosunkowo niewiele koni utrzymywanych jest w systemie bezstajennym, spędzając cały czas na zewnątrz. Niezależnie od ilości spędzanego czasu w stajni, należy zadbać o odpowiednie otoczenie dla naszych koni - od tego zależy ich zdrowie i samopoczucie, szczególnie jeśli konie spędzają w stajni tylko noce.

Stajnia powinna być przystosowana do pobytu koni oraz zapewniać im odpowiednie warunki do zachowania komfortu psychicznego i fizycznego - dlatego tak ważne jest zachowywanie czystości w otoczeniu naszego zwierzaka. Przesadne sprzątanie i nadmierna dezynfekcja także nie jest wskazana, ponieważ prowadzi do znacznego wyjałowienia środowiska, przez co koń może stać się bardziej podatny na infekcje i zakażenia. Natomiast warto znać kilka zasad dotyczących utrzymywania czystości w stajni:

  • bieżące usuwanie nieczystości: czyszczenie boksów to absolutny priorytet! Odchody i zabrudzenia powinny być codziennie usuwane, a ściółka uzupełniana; nadmierna warstwa obornika wpływa destrukcyjnie na stan kopyt oraz dróg oddechowych zwierzaka;
  • codzienne zamiatanie i czyszczenie korytarzy, stanowisk do czyszczenia, siodłania czy  myjek - oczywiste jest, że właściciele koni powinni sprzątać po swoich zwierzakach, chyba że regulamin danej stajni stanowi inaczej. Odchody, brud czy resztki ściółek usuwamy na bieżąco; myjka powinna byc regularnie spłukiwana np. z resztek szamponu;
  • warto co pewien czas usuwać pajęczyny z kurzu, które tworzą się w rozmaitych zakamarkach (wystarczy miotła na długiej rączce);
  • kraty boksów, elementy wyposażenia boksów regularnie myjemy gąbką i wodą (nie używamy detergentów, poza cykliczną dezynfekcją boksów 2x do roku);
  • pojemniki na paszę i dodatki paszowe muszą być szczelnie zamykane (trzymanie pasz w workach to niemal pewność inwazji myszy i szczurów) - dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnego pomieszczenia na paszarnię;
  • brudny czy uszkodzony sprzęt pierzemy, czyścimy lub wyrzucamy w zależności od potrzeb - nie gromadzimy nadmiaru niepotrzebnych rzeczy!
  • stajnia powinna być schludna: nie ma tutaj miejsca na niedbałe porzucanie narzędzi gospodarskich czy wyposażenia, cały sprzęt powinien byc składowany w wyznaczonych miejscach;

Pamiętajcie, że stajnia powinna być miejscem bezpiecznego odpoczynku dla naszych koni, dlatego należy zadbać o najwyższy komfort zwierzaków.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0