Podstawowym kryterium wyboru danej stajni jako pensjonatu dla naszego zwierzaka powinna być dobra opieka i bezpieczeństwo w stajni: nielimitowany dostęp do dobrej jakości paszy jest niezbędny dla zdrowia zwierząt. Siano dobrej jakości, podawane w dużych ilościach do boksów to absolutny priorytet - niestety często właściciele stajni dążą do jak najniższych kosztów prowadzenia stajni kosztem zwierząt. Oszczędzanie na sianie nigdy nie jest dobrym pomysłem!
Najpopularniejszym sposobem podawania siana (czy innej paszy objętościowej, ale w ogromnej większości przypadków jest to siano) jest umieszczenie go pod żłobem bądź w innym miejscu w boksie. To najszybszy sposób, w dodatku umożliwiający koniowi pobieranie paszy w sposób naturalny - bez nadwyrężania mięśni. Warto jest zauważyć, iż wiele koni rozgrzebuje stos siana w poszukiwaniu najsmaczniejszych źdźbeł trawy, przez co generują straty. Siano miesza się ze ściółką i szybko zostaje zanieczyszczone, a wówczas konie odmawiają jedzenia takiej paszy.
Dobrym rozwiązaniem jest podawanie siana w siatkach, które zawieszamy na prętach w boksie - warto zacząć od siatki z większymi oczkami, aby przyzwyczaić konie do takiego pobierania paszy. Dużym plusem siana w siatkach jest spowolnienie spożywania siana, przez co konie jedzą dłużej i mają stale zapewniony pokarm - to idealna wskazówka dla właścicieli koni wrzodowych, które bezwzględnie muszą mieć zapewnione siano bez ograniczeń. Siano w siatce powinno wisieć nieco wyżej, aby ograniczyć ryzyko włożenia nogi w siatkę - pamiętajmy jednak, że naturalna pozycja konia w trakcie spożywania siana to ta z głową w dole, aby nie nadwyrężać mięśni szyi. Znajdziemy także specjalne torby na siano, które są bezpieczniejsze w użyciu.
Wiele stajni instaluje w boksach metalowe paśniki na siano, zazwyczaj montowane w rogu. Są najwygodniejszą opcją dla obsługi stajennej, ponieważ pozwalają na szybkie umieszczenie odpowiedniej ilości siana w boksie; pamietajmy jednak o odpowiedniej wysokości, na jakiej się znajdują. Konie powinny mieć możliwość naturalnego pobierania siana, a nie wyciągania szyi czy heblowania zębami po prętach z frustracji - warto obserwować swojego zwierzaka.
Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.
2022-07-07
Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.
2021-12-20
Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.
2021-10-25
Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.
2021-03-28
Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!
2020-10-18
Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.
2020-09-13
Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.
2020-08-23
Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!
2020-06-27
Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?
2020-05-25
Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.
2020-05-13