13,029 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Data publikacji: 2021-03-28

 

Odstawienie konia od pracy jest kwestią bardzo indywidualną - wiele zależy od zwierzaka, jego stanu zdrowia i charakteru. Wiele koni po karierze sportowej wręcz powinny być lekko użytkowane wierzchowo, chociażby na same spacery w terenie - ruch jest bardzo ważny dla zachowania odpowiedniego komfortu psychicznego. Lekki i nieobciążający ruch działa doskonale na układ ruchu, oczywiście jeśli koń nie posiada żadnych kontuzji wykluczających go z użytkowania. Czasem na emeryturę trafiają konie stosunkowo młode, ale po przebytych kontuzjach i urazach, które nie pozwalają na dalszą pracę - jednak i z takimi końmi możemy miło spędzać czas, chociażby na spacerach w ręce po okolicznych terenach. Warto przede wszystkiom wybrać odpowiednią stajnię, w której nasz zwierzak będzie odpoczywał przez resztę życia - często takie stajnie znajdują się w większych odległościach od miast z uwagi na lepszą dostępność niezbędnej ziemi.

Miejsce, w którym będzie przebywał nasz emeryt, należy dobrze sprawdzić - rozległe trawiaste pastwiska oraz maksimum czasu spędzanego na zewnątrz to podstawa. Rodzaj chowu (boks czy stajnia wolowybiegowa) zalezy od decyzji właściciela oraz indywidualnych predyspozycji zwierzaka - przebywanie 24h na zewnątrz w stadzie nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich koni, ale warto rozważyć taką opcję. Wiele koni, które większość swojego życia spędziły w boksach, nie potrafi odnależć się w systemie bezstajennym i lepiej czują się spędzając noc w przestronnym i czystym boksie.

Taka stajnia powinna być prowadzona przez doświadczone osoby, które w razie potrzeby zapewnią pierwszą pomoc i opiekę np. nad chorym zwierzakiem (a starsze konie częściej zapadają na choroby); warto także przedyskutować możliwość podawania dodatkowych pasz czy suplementów, a także możliwość ubierania konia w derki czy maski. Przydomowe stajnie posiadające miejsce na kilka koni są idealnym rozwiązaniem na spokojny odpoczynek dla naszego zwierzaka, dlatego warto szukać takiego miejsca wśród znajomych koniarzy.

Pastwiska powinny być bezpieczne, szczególnie jeśli to stajnia wolnowybiegowa - zabezpieczone w mocne ogrodzenie i elektrycznego pasterza. Obecność wiaty czy drzew zapewni ochronę przed słońcem lub deszczem, co jest ważne dla koni o słabszej odporności. 

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0