12,811 pytań - 14,492 odpowiedzi - 827 komentarzy

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Data publikacji: 2019-01-11

 

Jazda konna często ma opinię sportu obciążającego kręgosłup jeźdźca - poniżej przedstawiamy kilka powodów, które są najczęściej przyczyną bólu pleców:

  • zła technika jazdy: początkujący jeźdźcy często garbią się, usztywiając całe ciało z czego następnie powstają przeciążenia
  • źle przygotowane wierzchowce: konie rekreacyjne powinny mieć solidnie ugruntowane podstawy, czyli poprawna reakcja na pomoce, przyjęcie kiełzna i ogólne wygimnastykowanie; niestety konie w szkółkach jeździeckich często są zmęczone, niereagujące na podstawowe sygnały, znerwicowane i z problemami zdrowotnymi
  • kiepska jakość sprzętu: trudno indywidualnie dopasować siodło do każdego konia w szkółce, szczególnie jeśli dany ośrodek posiada kilkanaście wierzchowców, dlatego wiele z nich zmaga się z otarciami czy bolesnością grzbietu (co powoduje sztywny chód i w konsekwencji odbija się to na naszym ciele); wiele siodeł jest wiekowa, niekompletna i przede wszystkim z mocno uklepanymi panelami, co znacząco wpływa na amortyzację wstrząsów
  • słabe mięśnie grzbietu: jeźdźcy często mają niedostatecznie wzmocnione mięśnie głębokie grzbietu i brzucha, przez co sporą część wstrząsów przejmuje kręgosłup

Jeśli po jeździe bolą Was plecy, a jeździcie rekreacyjnie w szkółce, to nie zawsze macie wpływ na wybór i dopasowanie sprzętu, a tym bardziej na stopień wyszkolenia koni; niemniej jednak, wielu instruktorów nie widzi problemu w stosowaniu futerkowych nakładek na siodło, które nieco poprawiają komfort jazdy. Warto przyjrzeć się swojej technice, lekcje na lonży są dobrym rozwiązaniem dla jeźdźca na każdym poziomie zaawansowania; unikajcie dużej ilości pełnego siadu. szczególnie na początku nauki. Nie ma nic gorszego jak kurczowe i siłowe trzymanie się siodła podczas monotonnej przejażdżki kłusem czy galopem, możecie zmieniać dosiad co kilka okrażeń.

Jeźdźcy powinni raz, dwa razy w tygodniu wykonywać w domu kilka prostych ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie głębokie - takie zestawy możecie znaleźć chociażby w internecie, wiele z nich nie wymaga żadnych dodatkowych przyrządów, chociaż często przydaje się dysk sensoryczny oraz piłka gimnastyczna.

Wszystkim osobom uprawiającym regularnie dany sport, polecamy wizytę u fizjoterapeuty - zniweluje napięcia mięśniowe oraz podpowie jakie ćwiczenia warto wykonywać w domu, aby poprawić swoją sylwetkę w siodle i tym samym zmniejszyć dolegliwości bólowe. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0