12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Data publikacji: 2019-01-11

 

Jazda konna często ma opinię sportu obciążającego kręgosłup jeźdźca - poniżej przedstawiamy kilka powodów, które są najczęściej przyczyną bólu pleców:

  • zła technika jazdy: początkujący jeźdźcy często garbią się, usztywiając całe ciało z czego następnie powstają przeciążenia
  • źle przygotowane wierzchowce: konie rekreacyjne powinny mieć solidnie ugruntowane podstawy, czyli poprawna reakcja na pomoce, przyjęcie kiełzna i ogólne wygimnastykowanie; niestety konie w szkółkach jeździeckich często są zmęczone, niereagujące na podstawowe sygnały, znerwicowane i z problemami zdrowotnymi
  • kiepska jakość sprzętu: trudno indywidualnie dopasować siodło do każdego konia w szkółce, szczególnie jeśli dany ośrodek posiada kilkanaście wierzchowców, dlatego wiele z nich zmaga się z otarciami czy bolesnością grzbietu (co powoduje sztywny chód i w konsekwencji odbija się to na naszym ciele); wiele siodeł jest wiekowa, niekompletna i przede wszystkim z mocno uklepanymi panelami, co znacząco wpływa na amortyzację wstrząsów
  • słabe mięśnie grzbietu: jeźdźcy często mają niedostatecznie wzmocnione mięśnie głębokie grzbietu i brzucha, przez co sporą część wstrząsów przejmuje kręgosłup

Jeśli po jeździe bolą Was plecy, a jeździcie rekreacyjnie w szkółce, to nie zawsze macie wpływ na wybór i dopasowanie sprzętu, a tym bardziej na stopień wyszkolenia koni; niemniej jednak, wielu instruktorów nie widzi problemu w stosowaniu futerkowych nakładek na siodło, które nieco poprawiają komfort jazdy. Warto przyjrzeć się swojej technice, lekcje na lonży są dobrym rozwiązaniem dla jeźdźca na każdym poziomie zaawansowania; unikajcie dużej ilości pełnego siadu. szczególnie na początku nauki. Nie ma nic gorszego jak kurczowe i siłowe trzymanie się siodła podczas monotonnej przejażdżki kłusem czy galopem, możecie zmieniać dosiad co kilka okrażeń.

Jeźdźcy powinni raz, dwa razy w tygodniu wykonywać w domu kilka prostych ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie głębokie - takie zestawy możecie znaleźć chociażby w internecie, wiele z nich nie wymaga żadnych dodatkowych przyrządów, chociaż często przydaje się dysk sensoryczny oraz piłka gimnastyczna.

Wszystkim osobom uprawiającym regularnie dany sport, polecamy wizytę u fizjoterapeuty - zniweluje napięcia mięśniowe oraz podpowie jakie ćwiczenia warto wykonywać w domu, aby poprawić swoją sylwetkę w siodle i tym samym zmniejszyć dolegliwości bólowe. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0