13,034 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Data publikacji: 2022-02-10

 

Podczas lekcji jazdy konnej zmiana kierunku czy przejście do innego chodu są ważny i istotnym elementem, który powinien się zawsze znaleźć - monotonne okrążanie placu nie przynosi wielu korzyści, zarówno na konia jak i dla jeźdźca.

W przypadku stępa i kłusa, nie ma problemu związanego ze zmianą kierunku (w kłusie zmieniamy nogę, na którą anglezujemy, ale zajmuje nam to dosłownie sekundę), natomiast w przypadku galopu należy zmienić nogę, na którą koń galopuje - a to już wymaga większej wiedzy. 

Najprostszą zmiana nogi w galopie jest po prostu przejście do kłusa i wykonanie zagalopowania na drugą nogę, w wersji podstawowej będzie to wjazd na przekątną, przejście do kłusa w centralnej części placu (na czworoboku ten punkt jest oznaczony literą X), dojazd do narożnika oraz zagalopowanie z drugiej nogi.

Takie elementy znajdziemy w programach ujeżdżeniowych kl.L, więc są podstawą wyszkolenia każdego konia i jeźdźca, niezależnie od dyscypliny - podczas przejazdu na brązową odznakę jeździecką musimy wykonać zagalopowanie przed punktem B, a przejście do kłusa w narożniku.

Trudniejszą formą zmiany nogi w galopie jest przejście do stępa i wykonanie zagalopowania ze stępa, poprzedząc ten ruch 3-5 krokami stępa - czyli zwykła zmiana nogi. To trudniejsze przejście, które pojawia się w bardziej skomplikowanych programach ujeżdżeniowych klasy P oraz w klasie N - wymaga szybkiej reakcji zwierzaka na nasze pomoce. Zwykła zmiana nogi jest zwyczajowo wykonywana na linii środkowej oraz na linii łączącej punkt E i B, z przejściem w X; to także element wykonywania serpentyny w galopie, ze zwykłymi zmianami nóg na linii środkowej.

Najtrudniejszym sposobem zmiany nogi, ale najpopularniejszym wśród skoczków, to lotna zmiana nogi - czyli szybka zmiana nogi, bez przechodzenia do niższego chodu. Lotne zmiany nogi są wdrażane do treningu młodych koni skokowych, u koni ujeżdżeniowych pojawiają się dopiero na przełomie kl.N oraz C (inne kryteria oceny tego elementu na czworoboku). Lotna zmiana jest przydatnym ruchem stosowanym przez jeźdźców w trakcie pokonywania parkuru, pozwalająca na szybkie pokonanie przeszkód.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0