Podczas lekcji jazdy konnej zmiana kierunku czy przejście do innego chodu są ważny i istotnym elementem, który powinien się zawsze znaleźć - monotonne okrążanie placu nie przynosi wielu korzyści, zarówno na konia jak i dla jeźdźca.
W przypadku stępa i kłusa, nie ma problemu związanego ze zmianą kierunku (w kłusie zmieniamy nogę, na którą anglezujemy, ale zajmuje nam to dosłownie sekundę), natomiast w przypadku galopu należy zmienić nogę, na którą koń galopuje - a to już wymaga większej wiedzy.
Najprostszą zmiana nogi w galopie jest po prostu przejście do kłusa i wykonanie zagalopowania na drugą nogę, w wersji podstawowej będzie to wjazd na przekątną, przejście do kłusa w centralnej części placu (na czworoboku ten punkt jest oznaczony literą X), dojazd do narożnika oraz zagalopowanie z drugiej nogi.
Takie elementy znajdziemy w programach ujeżdżeniowych kl.L, więc są podstawą wyszkolenia każdego konia i jeźdźca, niezależnie od dyscypliny - podczas przejazdu na brązową odznakę jeździecką musimy wykonać zagalopowanie przed punktem B, a przejście do kłusa w narożniku.
Trudniejszą formą zmiany nogi w galopie jest przejście do stępa i wykonanie zagalopowania ze stępa, poprzedząc ten ruch 3-5 krokami stępa - czyli zwykła zmiana nogi. To trudniejsze przejście, które pojawia się w bardziej skomplikowanych programach ujeżdżeniowych klasy P oraz w klasie N - wymaga szybkiej reakcji zwierzaka na nasze pomoce. Zwykła zmiana nogi jest zwyczajowo wykonywana na linii środkowej oraz na linii łączącej punkt E i B, z przejściem w X; to także element wykonywania serpentyny w galopie, ze zwykłymi zmianami nóg na linii środkowej.
Najtrudniejszym sposobem zmiany nogi, ale najpopularniejszym wśród skoczków, to lotna zmiana nogi - czyli szybka zmiana nogi, bez przechodzenia do niższego chodu. Lotne zmiany nogi są wdrażane do treningu młodych koni skokowych, u koni ujeżdżeniowych pojawiają się dopiero na przełomie kl.N oraz C (inne kryteria oceny tego elementu na czworoboku). Lotna zmiana jest przydatnym ruchem stosowanym przez jeźdźców w trakcie pokonywania parkuru, pozwalająca na szybkie pokonanie przeszkód.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24