12,869 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Data publikacji: 2021-07-27

 

Rozgrzewka, zwana także rozprężeniem, jest istotną częścią każdej lekcji jazdy konnej oraz treningu - nie warto jej pomijać ani skracać. Przygotowanie do ćwiczeń i elementów pomaga uniknąć kontuzji oraz przeciążeń, dzięki czemu jazda będzie przyjemna i komfortowa - dla jeźdźców i dla ludzi.

Ogólnie przyjęło się, iż rozgrzewka powinna trwać min.10 minut , ale tak naprawdę lepiej dobrać rodzaj i czas rozgrzewki do konia i jeźdźca. Warto poświęcić te 10 minut na aktywny stęp połączony z ćwiczeniami, który przygotuje stawy i mięśnie do wysiłku:

  • rozpoczynamy stęp od paru minut na luźnej wodzy, aby koń powoli się rozgrzewał; możemy także rozpocząć stępowanie od luźnego kontaktu na długiej wodzy, zachowując lekki kontakt z pyskiem zwierzaka;
  • jeśli stępujecie na luźnej wodzy, dbajcie o aktywny chód i poprawny rytm - koń ma maszerować, a nie powłóczyć nogami; możecie w międzyczasie wykonać kilka krążeń ramionami oraz tułowiem, a także krążenia stopami (rozgrzewka jeźdźca jest także bardzo ważna!)
  • w początkowym etapie nie wymagajmy od konia skomplikowanych elementów - wykonujemy duże koła, serpentyny, zmiany kierunku; jeśli nasz koń jest dobrze wyszkolony, możemy poprosić go o kilka kroków ustępowania od łydki w każdą stronę; warto także wykonać kilka zatrzymań, także na linii środkowej czy na kole;

W dalszym etapie rozgrzewki rozpoczynamy kłus anglezowany na długiej wodzy, z zachowanym kontaktem (wodze powinny być lekko napiete i zachęcać zwierzaka do wyciągnięcia szyi w przód i w dół) - koń powinien miękko podążać za kontaktem i rozluźniać swoje ciało. Jeśli Wasz wierzchowiec lepiej rozgrzewa się w galopie, to możemy rozpocząć przejść do tego chodu i wykonać kilka okrążeń wraz z kołami, często jeźdźcy galopują wtedy w półsiadzie aby nie obciążać zbytnio grzbietu. W tej fazie możemy przejechać kilka razy przez pojedynczy drąg leżący na ziemi, co poprawi koncentrację naszego zwierzaka - na przejazdy po zestawach drążków jeszcze przyjdzie czas.
Dobra rozgrzewka pozwala płynnie przejść do wysiłku - jeżeli koń został dobrze rozprężony to nie powinien mieć problemu z wykonaniem trudniejszych zadań (oczywiście dobranych do poziomu wyszkolenia!).

 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0