13,034 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Data publikacji: 2021-07-27

 

Rozgrzewka, zwana także rozprężeniem, jest istotną częścią każdej lekcji jazdy konnej oraz treningu - nie warto jej pomijać ani skracać. Przygotowanie do ćwiczeń i elementów pomaga uniknąć kontuzji oraz przeciążeń, dzięki czemu jazda będzie przyjemna i komfortowa - dla jeźdźców i dla ludzi.

Ogólnie przyjęło się, iż rozgrzewka powinna trwać min.10 minut , ale tak naprawdę lepiej dobrać rodzaj i czas rozgrzewki do konia i jeźdźca. Warto poświęcić te 10 minut na aktywny stęp połączony z ćwiczeniami, który przygotuje stawy i mięśnie do wysiłku:

  • rozpoczynamy stęp od paru minut na luźnej wodzy, aby koń powoli się rozgrzewał; możemy także rozpocząć stępowanie od luźnego kontaktu na długiej wodzy, zachowując lekki kontakt z pyskiem zwierzaka;
  • jeśli stępujecie na luźnej wodzy, dbajcie o aktywny chód i poprawny rytm - koń ma maszerować, a nie powłóczyć nogami; możecie w międzyczasie wykonać kilka krążeń ramionami oraz tułowiem, a także krążenia stopami (rozgrzewka jeźdźca jest także bardzo ważna!)
  • w początkowym etapie nie wymagajmy od konia skomplikowanych elementów - wykonujemy duże koła, serpentyny, zmiany kierunku; jeśli nasz koń jest dobrze wyszkolony, możemy poprosić go o kilka kroków ustępowania od łydki w każdą stronę; warto także wykonać kilka zatrzymań, także na linii środkowej czy na kole;

W dalszym etapie rozgrzewki rozpoczynamy kłus anglezowany na długiej wodzy, z zachowanym kontaktem (wodze powinny być lekko napiete i zachęcać zwierzaka do wyciągnięcia szyi w przód i w dół) - koń powinien miękko podążać za kontaktem i rozluźniać swoje ciało. Jeśli Wasz wierzchowiec lepiej rozgrzewa się w galopie, to możemy rozpocząć przejść do tego chodu i wykonać kilka okrążeń wraz z kołami, często jeźdźcy galopują wtedy w półsiadzie aby nie obciążać zbytnio grzbietu. W tej fazie możemy przejechać kilka razy przez pojedynczy drąg leżący na ziemi, co poprawi koncentrację naszego zwierzaka - na przejazdy po zestawach drążków jeszcze przyjdzie czas.
Dobra rozgrzewka pozwala płynnie przejść do wysiłku - jeżeli koń został dobrze rozprężony to nie powinien mieć problemu z wykonaniem trudniejszych zadań (oczywiście dobranych do poziomu wyszkolenia!).

 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0