12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Data publikacji: 2021-10-12

 

Nie ma nic gorszego niż monotonna jazda po obwodzie ujeżdżalni/placu, ze sporadycznymi woltami czy zmianami kierunku. Lekcja jazdy powinna być urozmaicona - przejścia, figury i zmiany kierunku należy wykonywać jak najczęściej, nawet będąc początkującym jeźdźcem. Takie ruchy z powodzeniem mogą być wykonywane w stępie - to świetne ćwiczenie aktywizujące konia, sprawiając że będzie chętniej wykonywał nasze polecenia.

Zmiana kierunku może być wykonywania:

  • przez ujeżdżalnię;
  • poprzez przekatną;
  • przez półwoltę;

Dzisiaj przeanalizujemy zmianę kierunku ruchu, wykonywaną przez ujeżdżalnię. Jadąc wzdłuż jednej ściany, kierujemy zwierzaka do wewnątrz placu, jadąc prostopadle do naprzeciwległej ściany; przy dojeździe, zmieniamy kierunek ruchu w stronę przeciwną. Opierając się na konkretnych przykładach:

  • jedziemy w lewo wzdłuż ściany/ogrodzenia/bandy;
  • skręcamy w lewo, prostując konia i jadąc na wprost ściany, prostopadle do niej;/
  • dojeżdżając do niej, skręcamy w prawo - dalej kontynuując jazdę w prawą stronę

Taka zmiana kierunku może być wykonywana w każdym dowolnym chodzie, także stępem. W trakcie zmiany kierunku kłusem, należy pamiętać o zmianie nogi, na którą anglezujemy; w galopie należy wykonać lotną zmianę nogi, przejście do kłusa lub do stępa (w zależności od poziomu zaawansowania). 

Co jest ważne w trakcie zmiany kierunku?

  • wyprostowanie zwierzaka podczas jazdy na wprost: koń powinien poruszać się po linii prostej, bez "pływania", bez wpadania i wypadania zadem czy łopatką; uszy konia powinny być skierowane dokładnie prostopadle do ściany znajdującej się na wprost;
  • wjazd powinien być wykonywany płynnie, koń powinien być ustawiony w kierunku ruchu;
  • zjazd ze ściany wykonujemy płynnie, bez utraty rytmu, dbając o odpowiednie ustawienie konia;

Wbrew pozorom, jazda po linii prostej bez oparcia w formie ściany/ogrodzenia/bandy jest trudnym ćwiczeniem - wymaga dobrej gimnastyki oraz oparcia konia w pomocach. Jeździec powinien siedzieć prosto i stabilnie - to dobry sprawdzian dla naszego dosiadu!  Warto wykonywać zmianę kierunku przez ujeżdżalnię w każdym chodzie, już od samego początku naszej lekcji jazdy konnej - możemy je połączyć z zatrzymaniem lub przejściem do niższego chodu na środku.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0