Nie ma nic gorszego niż monotonna jazda po obwodzie ujeżdżalni/placu, ze sporadycznymi woltami czy zmianami kierunku. Lekcja jazdy powinna być urozmaicona - przejścia, figury i zmiany kierunku należy wykonywać jak najczęściej, nawet będąc początkującym jeźdźcem. Takie ruchy z powodzeniem mogą być wykonywane w stępie - to świetne ćwiczenie aktywizujące konia, sprawiając że będzie chętniej wykonywał nasze polecenia.
Zmiana kierunku może być wykonywania:
Dzisiaj przeanalizujemy zmianę kierunku ruchu, wykonywaną przez ujeżdżalnię. Jadąc wzdłuż jednej ściany, kierujemy zwierzaka do wewnątrz placu, jadąc prostopadle do naprzeciwległej ściany; przy dojeździe, zmieniamy kierunek ruchu w stronę przeciwną. Opierając się na konkretnych przykładach:
Taka zmiana kierunku może być wykonywana w każdym dowolnym chodzie, także stępem. W trakcie zmiany kierunku kłusem, należy pamiętać o zmianie nogi, na którą anglezujemy; w galopie należy wykonać lotną zmianę nogi, przejście do kłusa lub do stępa (w zależności od poziomu zaawansowania).
Co jest ważne w trakcie zmiany kierunku?
Wbrew pozorom, jazda po linii prostej bez oparcia w formie ściany/ogrodzenia/bandy jest trudnym ćwiczeniem - wymaga dobrej gimnastyki oraz oparcia konia w pomocach. Jeździec powinien siedzieć prosto i stabilnie - to dobry sprawdzian dla naszego dosiadu! Warto wykonywać zmianę kierunku przez ujeżdżalnię w każdym chodzie, już od samego początku naszej lekcji jazdy konnej - możemy je połączyć z zatrzymaniem lub przejściem do niższego chodu na środku.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10