12,880 pytań - 32,611 odpowiedzi - 969 komentarzy

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Data publikacji: 2021-10-12

 

Nie ma nic gorszego niż monotonna jazda po obwodzie ujeżdżalni/placu, ze sporadycznymi woltami czy zmianami kierunku. Lekcja jazdy powinna być urozmaicona - przejścia, figury i zmiany kierunku należy wykonywać jak najczęściej, nawet będąc początkującym jeźdźcem. Takie ruchy z powodzeniem mogą być wykonywane w stępie - to świetne ćwiczenie aktywizujące konia, sprawiając że będzie chętniej wykonywał nasze polecenia.

Zmiana kierunku może być wykonywania:

  • przez ujeżdżalnię;
  • poprzez przekatną;
  • przez półwoltę;

Dzisiaj przeanalizujemy zmianę kierunku ruchu, wykonywaną przez ujeżdżalnię. Jadąc wzdłuż jednej ściany, kierujemy zwierzaka do wewnątrz placu, jadąc prostopadle do naprzeciwległej ściany; przy dojeździe, zmieniamy kierunek ruchu w stronę przeciwną. Opierając się na konkretnych przykładach:

  • jedziemy w lewo wzdłuż ściany/ogrodzenia/bandy;
  • skręcamy w lewo, prostując konia i jadąc na wprost ściany, prostopadle do niej;/
  • dojeżdżając do niej, skręcamy w prawo - dalej kontynuując jazdę w prawą stronę

Taka zmiana kierunku może być wykonywana w każdym dowolnym chodzie, także stępem. W trakcie zmiany kierunku kłusem, należy pamiętać o zmianie nogi, na którą anglezujemy; w galopie należy wykonać lotną zmianę nogi, przejście do kłusa lub do stępa (w zależności od poziomu zaawansowania). 

Co jest ważne w trakcie zmiany kierunku?

  • wyprostowanie zwierzaka podczas jazdy na wprost: koń powinien poruszać się po linii prostej, bez "pływania", bez wpadania i wypadania zadem czy łopatką; uszy konia powinny być skierowane dokładnie prostopadle do ściany znajdującej się na wprost;
  • wjazd powinien być wykonywany płynnie, koń powinien być ustawiony w kierunku ruchu;
  • zjazd ze ściany wykonujemy płynnie, bez utraty rytmu, dbając o odpowiednie ustawienie konia;

Wbrew pozorom, jazda po linii prostej bez oparcia w formie ściany/ogrodzenia/bandy jest trudnym ćwiczeniem - wymaga dobrej gimnastyki oraz oparcia konia w pomocach. Jeździec powinien siedzieć prosto i stabilnie - to dobry sprawdzian dla naszego dosiadu!  Warto wykonywać zmianę kierunku przez ujeżdżalnię w każdym chodzie, już od samego początku naszej lekcji jazdy konnej - możemy je połączyć z zatrzymaniem lub przejściem do niższego chodu na środku.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0