Każdy koń rodzi się z określonymi predyspozycjami, często już źrebaki wykazują różnice w charakterach - z biegiem czasu oraz w trakcie szkolenia pewne cechy mogą ulegać wzmocnieniu lub osłabieniu, np.koń niepewny w nowych sytuacjach może stać się odważniejszy pod wpływem ciepliwej i systematycznej pracy.
U koni osobowości są ściśle powiązanie z wpływem półkul mózgowych:
- dominacja lewej półkuli występuje u koni z mocnym charakterem, pewnych siebie, nawet zadziornych
- dominacja prawej półkuli to cecha koni wrażliwych, niepewnych, bojaźliwych
Wśród naszych wierzchowców znajdziemy także konie energiczne, o dużym temperamencie, takie które zawsze chętnie galopują czy skaczą - mówimy o nich, że są ekstrawertyczne. Z kolei konie ospałe, leniwe ale i bardzo opanowane są określane mianem introwertycznych. Łącząc dominację jednej półkuli wraz ze skłonnościami do danych zachowań, otrzymujemy cztery typy końskich osobowości:
a) lewopółkulowy ekstrawertyk - nietrudno się domyśleć, że takie konie wymagają doświadczonych jeźdźców. Mają ogromne pokłady energii, są odważne i temperamentne, niechętnie poddają się szkoleniu; są bardzo inteligentne i kreatywne, dlatego praca z takimi końmi powinna być maksymalnie urozmaicona.
b) lewopółkulowy introwertyk - takie połączenie odnosi się do koni leniwych, ale sprytnych - często wiedzą z kim mają do czynienia i kombinują, żeby się zbytnio nie przepracować ;) są pewne siebie, często knąbrne, dlatego od samego początku wymagają ustalenia hierarchi. Bywają nieobliczalne, bo czasem atakują bez powodu.
Pamiętajcie, że wszystkie konie lewopółkulowe niechętnie przyjmują człowieka za lidera, dlatego tak ważna jest konsekwencja w działaniu!
c) prawopółkulowy ekstrawertyk - bardzo pobudzony, a przy tym niepewny i bojaźliwy. Zazwyczaj są bardzo spięte, często się płoszą i ponoszą; praca z takimi końmi jest trudna, bo wymaga dużo spokoju i cierpliwości; bardzo łatwo je skrzywdzić.
d) prawopółkulowy introwertyk - wrażliwe i niepewne wierzchowce, potrzebują czasu aby przyzwyczaić się do człowieka; potrzebują dużo spokoju i łagodnego traktowania, bardzo źle znoszą jakiekolwiek kary; po dłuższym przywiązują się do człowieka i są na ogół miłymi zwierzakami
Prawopółkulowe konie potrzebują dużo spokoju i cierpliwości, ale i konsekwentnego traktowania; są bardziej wrażliwe i wyczulone na zachowania człowieka niż lewopółkulowce.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31