12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Data publikacji: 2018-12-21

 

Każdy koń rodzi się z określonymi predyspozycjami, często już źrebaki wykazują różnice w charakterach - z biegiem czasu oraz w trakcie szkolenia pewne cechy mogą ulegać wzmocnieniu lub osłabieniu, np.koń niepewny w nowych sytuacjach może stać się odważniejszy pod wpływem ciepliwej i systematycznej pracy.

U koni osobowości są ściśle powiązanie z wpływem półkul mózgowych:

- dominacja lewej półkuli występuje u koni z mocnym charakterem, pewnych siebie, nawet zadziornych

- dominacja prawej półkuli to cecha koni wrażliwych, niepewnych, bojaźliwych 

 

Wśród naszych wierzchowców znajdziemy także konie energiczne, o dużym temperamencie, takie które zawsze chętnie galopują czy skaczą - mówimy o nich, że są ekstrawertyczne. Z kolei konie ospałe, leniwe ale i bardzo opanowane są określane mianem introwertycznych. Łącząc dominację jednej półkuli wraz ze skłonnościami do danych zachowań, otrzymujemy cztery typy końskich osobowości:

a) lewopółkulowy ekstrawertyk - nietrudno się domyśleć, że takie konie wymagają doświadczonych jeźdźców. Mają ogromne pokłady energii, są odważne i temperamentne, niechętnie poddają się szkoleniu; są bardzo inteligentne i kreatywne, dlatego praca z takimi końmi powinna być maksymalnie urozmaicona. 

b) lewopółkulowy introwertyk - takie połączenie odnosi się do koni leniwych, ale sprytnych - często wiedzą z kim mają do czynienia i kombinują, żeby się zbytnio nie przepracować ;) są pewne siebie, często knąbrne, dlatego od samego początku wymagają ustalenia hierarchi. Bywają nieobliczalne, bo czasem atakują bez powodu.

Pamiętajcie, że wszystkie konie lewopółkulowe niechętnie przyjmują człowieka za lidera, dlatego tak ważna jest konsekwencja w działaniu!

c) prawopółkulowy ekstrawertyk - bardzo pobudzony, a przy tym niepewny i bojaźliwy. Zazwyczaj są bardzo spięte, często się płoszą i ponoszą; praca z takimi końmi jest trudna, bo wymaga dużo spokoju i cierpliwości; bardzo łatwo je skrzywdzić.

d) prawopółkulowy introwertyk - wrażliwe i niepewne wierzchowce, potrzebują czasu aby przyzwyczaić się do człowieka; potrzebują dużo spokoju i łagodnego traktowania, bardzo źle znoszą jakiekolwiek kary; po dłuższym przywiązują się do człowieka i są na ogół miłymi zwierzakami

Prawopółkulowe konie potrzebują dużo spokoju i cierpliwości, ale i konsekwentnego traktowania; są bardziej wrażliwe i wyczulone na zachowania człowieka niż lewopółkulowce.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0