12,841 pytań - 16,861 odpowiedzi - 933 komentarzy

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Data publikacji: 2020-08-02

 

Konie to zwierzęta stadne, dlatego najlepiej czują się w obecności innych przedstawicieli swojego gatunku - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierząt, którą należy im zapewnić. Długie godziny spędzone w stadzie pozwalają na zaspokojenie potrzeb społecznych, upuszczenie nadmiarowej energii czy nawiązanie bliskich relacji - konie też mają swoje sympatie i antypatie! Obecność człowieka nigdy nie zastąpi koniom towarzystwa swojego gatunku, warto to mieć na uwadze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przyzwyczaić zwierzaka do swojej obecności:

  • czas i cierpliwość odgrywają tutaj kluczową rolę. Spędzajmy czas ze zwierzakiem nie tylko podczas jazdy czy innej pracy, już sam proces czyszczenia pozwala na wzajemne poznawanie. Praca z ziemi czy spacery do lasu także są świetnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu, wystarczą 2-3 sesje w tygodniu - pozwólmy koniowi na maksymalny czas spędzony swobodnie na świeżym powietrzu - to niezwykle ważne dla prawidłowej równowagi psychicznej.
  • mowa i postawa ciała są bardzo ważne, konie szybko odbierają naszą pozytywną lub negatywną energię i dostosowują się do sytuacji. Osoby energiczne i nerwowe, także impulsywne często przekazują swoje nastawienie zwierzakowi, co powoduje niepokój i chęć uniknięcia kontaktu z taką osobą przez konia; zwierzęta wolą spokojne i opanowane osoby, o płynnych i zdecydowanie ruchach.
  • nie zapominajmy o głosie i dotyku: kojący ton w połączeniu z miłym głaskaniem po szyi czy zadzie buduje pozytywne skojarzenia w psychice konia. Warto o tym pamiętać szczególnie w sytuacjach stresujących, pozwala to na odprężenie i oderwanie od danego bodźca; głos może także działać ostrzegawczo, np. głośne NIE w przypadku chociażby próby ugryzienia.
  • jak wszystkie zwierzęta, konie szybko kojarzą daną osobę... z możliwością pożywienia! Nie bez powodu praktycznie wszystkie konie wesolo rżą na widok stajennego bądź na dźwięk wózka służącego do rozwożenia owsa. Marchewka podana na przywitanie, kilka ćwiczeń rozciągających z użyciem smakołyków czy dodatkowa porcja meszu po zakończonym wspólnym dniu będzie dla konia wspaniałą przekąską!
  • konie powinny znać zasady i respektować nas jako przewodników - dzięki czemu mamy szansę na bezpieczną relację, opartą na zaufaniu i przywiązaniu.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0