12,880 pytań - 32,194 odpowiedzi - 969 komentarzy

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Data publikacji: 2020-08-02

 

Konie to zwierzęta stadne, dlatego najlepiej czują się w obecności innych przedstawicieli swojego gatunku - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierząt, którą należy im zapewnić. Długie godziny spędzone w stadzie pozwalają na zaspokojenie potrzeb społecznych, upuszczenie nadmiarowej energii czy nawiązanie bliskich relacji - konie też mają swoje sympatie i antypatie! Obecność człowieka nigdy nie zastąpi koniom towarzystwa swojego gatunku, warto to mieć na uwadze. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby przyzwyczaić zwierzaka do swojej obecności:

  • czas i cierpliwość odgrywają tutaj kluczową rolę. Spędzajmy czas ze zwierzakiem nie tylko podczas jazdy czy innej pracy, już sam proces czyszczenia pozwala na wzajemne poznawanie. Praca z ziemi czy spacery do lasu także są świetnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu, wystarczą 2-3 sesje w tygodniu - pozwólmy koniowi na maksymalny czas spędzony swobodnie na świeżym powietrzu - to niezwykle ważne dla prawidłowej równowagi psychicznej.
  • mowa i postawa ciała są bardzo ważne, konie szybko odbierają naszą pozytywną lub negatywną energię i dostosowują się do sytuacji. Osoby energiczne i nerwowe, także impulsywne często przekazują swoje nastawienie zwierzakowi, co powoduje niepokój i chęć uniknięcia kontaktu z taką osobą przez konia; zwierzęta wolą spokojne i opanowane osoby, o płynnych i zdecydowanie ruchach.
  • nie zapominajmy o głosie i dotyku: kojący ton w połączeniu z miłym głaskaniem po szyi czy zadzie buduje pozytywne skojarzenia w psychice konia. Warto o tym pamiętać szczególnie w sytuacjach stresujących, pozwala to na odprężenie i oderwanie od danego bodźca; głos może także działać ostrzegawczo, np. głośne NIE w przypadku chociażby próby ugryzienia.
  • jak wszystkie zwierzęta, konie szybko kojarzą daną osobę... z możliwością pożywienia! Nie bez powodu praktycznie wszystkie konie wesolo rżą na widok stajennego bądź na dźwięk wózka służącego do rozwożenia owsa. Marchewka podana na przywitanie, kilka ćwiczeń rozciągających z użyciem smakołyków czy dodatkowa porcja meszu po zakończonym wspólnym dniu będzie dla konia wspaniałą przekąską!
  • konie powinny znać zasady i respektować nas jako przewodników - dzięki czemu mamy szansę na bezpieczną relację, opartą na zaufaniu i przywiązaniu.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0