13,088 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Data publikacji: 2019-12-31

 

W każdej stajni może dojść do sytuacji, kiedy trzeba wprowadzić nowego konia do całego stada; puszczając konie samopas bez żadnej kontroli i przygotowania, ryzykujemy obrażeniami a nawet kalectwem naszego zwierzaka (znane są przypadki połamania nóg od niefortunnego kopniaka). Warto ten proces przeprowadzić spokojnie, rozkładając czas integracji na conajmniej kilka dni - oszczędzi to nam stresu.

Po przyjeździe nowego zwierzaka do naszej stajni warto mu dać czas na zaklimatyzowanie się - pobyt w boksie będzie dobrą okazją do zapoznania się z sąsiadami, ale i do obserwacji konia przez nas. W kolejnym dniu zależnie od wymagań możemy udać się ze zwierzakiem na normalną jazdę bądź zabrać go na spacer w ręce po ośrodku, tak aby zobaczył na pastwiskach swoich przyszłych towarzyszy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby po jeździe przejść się z koniem po okolicy, pozwalając mu na uważne obserwacje :)

Jeśli stajnia dysponuje pojedynczymi padokami, to świetnym pomysłem będzie wypuszczenie konia po jeździe na kilka godzin, najlepiej w bliskiej odległości od pozostałych koni (nawet przez ogrodzenie); zwierzak będzie mógł na spokojnie obwąchać inne osobniki, ale ryzyko urazu będzie znacznie zmniejszone. Dajmy koniom czas na zapoznanie się, nawet jeśli będą się mocno angażowały w początek znajomości (kwiczenie, rżenie, duża ekscytacja, podskubywanie).

Dalsze postępowanie warto uzależnić od temperamentu naszego wierzchowca - jeśli nasz koń jest spokojny i opanowany, to wielu właścicieli już po dwóch dniach dołącza swojego konia do stada pozostałych czworonogów. Na początkowym etapie konieczna jest obserwacja reakcja, wszelkie kwiki i parskanie są normalnymi reakcjami - podobnie jak tulenie uszu, odwracanie tyłem czy kłapanie zębami. Zwierzaki potrzebują czasu na zbudowanie nowej hierarchii, w przypadku opanowanych koni to często kwestia jednego dnia; zwłaszcza w okresie letnim soczysta trawa jest wystarczającym argumentem do zaniechania wszelkich buntów. Jeśli nasz zwierzak jest energiczny i temperamentny, kilka dni na osobnym padoku będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem; czasem też lepiej zadbać o kilka mniejszych grup na oddzielnych pastwiskach niż wypuszczać razem kilkanaście koni, które regularnie toczą ze sobą bójki.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0