12,832 pytań - 16,236 odpowiedzi - 931 komentarzy

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Data publikacji: 2019-12-31

 

W każdej stajni może dojść do sytuacji, kiedy trzeba wprowadzić nowego konia do całego stada; puszczając konie samopas bez żadnej kontroli i przygotowania, ryzykujemy obrażeniami a nawet kalectwem naszego zwierzaka (znane są przypadki połamania nóg od niefortunnego kopniaka). Warto ten proces przeprowadzić spokojnie, rozkładając czas integracji na conajmniej kilka dni - oszczędzi to nam stresu.

Po przyjeździe nowego zwierzaka do naszej stajni warto mu dać czas na zaklimatyzowanie się - pobyt w boksie będzie dobrą okazją do zapoznania się z sąsiadami, ale i do obserwacji konia przez nas. W kolejnym dniu zależnie od wymagań możemy udać się ze zwierzakiem na normalną jazdę bądź zabrać go na spacer w ręce po ośrodku, tak aby zobaczył na pastwiskach swoich przyszłych towarzyszy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby po jeździe przejść się z koniem po okolicy, pozwalając mu na uważne obserwacje :)

Jeśli stajnia dysponuje pojedynczymi padokami, to świetnym pomysłem będzie wypuszczenie konia po jeździe na kilka godzin, najlepiej w bliskiej odległości od pozostałych koni (nawet przez ogrodzenie); zwierzak będzie mógł na spokojnie obwąchać inne osobniki, ale ryzyko urazu będzie znacznie zmniejszone. Dajmy koniom czas na zapoznanie się, nawet jeśli będą się mocno angażowały w początek znajomości (kwiczenie, rżenie, duża ekscytacja, podskubywanie).

Dalsze postępowanie warto uzależnić od temperamentu naszego wierzchowca - jeśli nasz koń jest spokojny i opanowany, to wielu właścicieli już po dwóch dniach dołącza swojego konia do stada pozostałych czworonogów. Na początkowym etapie konieczna jest obserwacja reakcja, wszelkie kwiki i parskanie są normalnymi reakcjami - podobnie jak tulenie uszu, odwracanie tyłem czy kłapanie zębami. Zwierzaki potrzebują czasu na zbudowanie nowej hierarchii, w przypadku opanowanych koni to często kwestia jednego dnia; zwłaszcza w okresie letnim soczysta trawa jest wystarczającym argumentem do zaniechania wszelkich buntów. Jeśli nasz zwierzak jest energiczny i temperamentny, kilka dni na osobnym padoku będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem; czasem też lepiej zadbać o kilka mniejszych grup na oddzielnych pastwiskach niż wypuszczać razem kilkanaście koni, które regularnie toczą ze sobą bójki.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0