13,088 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Natural: Depresja u koni

Data publikacji: 2021-05-04

 

Konie posiadają bardzo złożoną psychikę, przez co są zdolne do odczuwania całego szeregu emocji - od smutku po radość, zadowolenie, przerażenie, lęk, agresję, wycofanie, niepewność, odwagę itp. W obecnych czasach konie są traktowane najczęściej jako zwierzęta wierzchowe, niekoniecznie mając spełnione swoje podstawowe potrzeby do których należą:

  • swobodny, naturalny, niewymuszony ruch
  • obecność towarzyszy własnego gatunku
  • prawidłowego sposobu żywienia oraz dostępu do wody
  • u ogierów: popęd reprodukcyjny
  • czas zapewniony na regenerację oraz sen
  • prawidłowy i zrównoważony sposób użytkowania

Jeżeli koń nie ma zapewnionych tych priorytetowych warunków chowu, szybko pojawiają się oznaki stresu; pewnie wielu jeźdźców kojarzy ze szkółek agresywne konie, które straszą zębami w trakcie przechodzenia obok boksu bądź nie pozwalają wręcz wejść do swojego boksu. Jednym z czynników powodujących takie zachowanie może być właśnie frustracja związana z niewłaściwym systemem chowu.

Przewlekły stres oraz napięcie może doprowadzić do rozwoju depresji, którą poprzedza stadium apatii: koń staje się jakby wyłączony, nie reaguje na otoczenie, jest osowiały. Nie wykazuje żadnych emocji, jest obojętny; w trakcie jazdy trudno go zmotywować do wysiłku. Koń chory na depresję wykazuje apatię całą swoją sylwetką: często stoi z opuszczoną głową nawet przez kilka godzin, nie reaguje nawet na smaczki czy marchewki, może odmawiać jedzenia. Mięśnie są spięte, koń może wykazywać bolesność niektórych partii ciała z powodu ciągłego napięcia; oczy są smutne, pozbawione blasku i energii. Zdarza się, że pojawiają się problemy trawienne jak np. biegunka bądź nawet kolka.

Leczenie konia cierpiącego z powodu depresji to często po prostu wypuszczenie go do stada na łąki na okres przynajmniej trzech miesięcy, a najlepiej na stałe (obecne wiele stajni ma w swojej ofercie zarówno dobrą infrastrukturę jak i trawiaste wybiegi z możliwością całodziennego padokowania) - ruch, kontakty społeczne oraz stały dostęp do trawy i wody znacząco wpływają na komfort psychiczny zwierzaka. Koń powinien mieć przerwę od pracy co najmniej miesiąc (chociaż niektóre konie wymagają dłuższego czasu na regenerację) - warto zajmować się koniem z ziemi, czyścić i pielęgnować aby odbudować zaufanie naszego wierzchowca.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0