12,880 pytań - 32,191 odpowiedzi - 969 komentarzy

Do czego służą końskie uszy ?

Data publikacji: 2020-11-23

 

Uszy u koni są skomplikowanym narządem, poruszanym przez ponad 20 różnych mięśni; dzięki czemu, każde ucho może obracać się o prawie 180 stopni, w dodatku niezależnie od ruchu drugiej małżowiny. 

Konie posiadają bardzo wyczulony i wrażliwy słuch, w naturze pomaga im to usłyszeć np. skradającego sie drapieżnika i dzięki temu zwiększają swoje szanse na przeżycie. Konie reagują instynktownie na nieznane dźwięki i hałasy, zazwyczaj uciekając bądź odskakując - dopiero w dalszym etapie, decydują się na dokładne obejrzenie "straszaka". Warto pamiętać, że nasze wierzchowce słyszą dźwięki niewykrywalne przez nasz układ słuchowy - słyszą szerszy zakres dźwięków; kiedy my słyszymy ciszę, konie mogą odbierać różne dźwięki z otoczenia i reagować na nie w różny sposób. Dzięki wrażliwemu słuchowi, konie doskonale słyszą i reagują na nasz głos (to świetne narzędzie szkoleniowe!); pochwały powinny być wydawane miękkim i spokojnym głosem, a wszelkie komendy korygujące przekazujemy stanowczo, ale bez krzyku.

Uszy to nie tylko odbiorniki świata zewnętrznego - to także narzędzie do komunikacji niewerbalnej. Dzięki swojej ruchliwości, są w stanie przekazać szereg emocji i zachowań w stosunku do nas czy innych koni; warto zawsze obserwować uszy, ale i cały pysk konia. To dobry wskaźnik aktualnego zdrowia i kondycji, a także nastawienia do otoczenia:

  • uszy napięte, postawione pionowo: zaniepokojenie, uważna obserwacja otoczenia
  • strzyżenie uszami: zaniepokojenie, pobudzenie
  • uszy położone na boki: relaks, odprężenie, ale także podporządkowanie innemu koniowi w stadzie
  • uszy skierowane w tył: nastawienie negatywne, zachowanie grożące; podczas jazdy uszy skierowane na jeźdźca oznaczają skupienie i posłuszeństwo w stosunku do człowieka
  • uszy płasko położone w tył: silna agresja, walka

Pamiętajcie, że często choroby i odczuwany dyskomfort jest manifestowany za pomocą mowy ciała, przede wszystkim uszu - smutny wyraz pyska, apatia i uszy opuszczone w dół wyraźnie przekazują, iż nasz koń nie czuje się najlepiej. Ważna się regularna obserwacja zachowania zwierzaka, często pokazują swoim ciałem że coś jest nie tak, zanim zauważymy widoczne objawy. 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0