Uszy u koni są skomplikowanym narządem, poruszanym przez ponad 20 różnych mięśni; dzięki czemu, każde ucho może obracać się o prawie 180 stopni, w dodatku niezależnie od ruchu drugiej małżowiny.
Konie posiadają bardzo wyczulony i wrażliwy słuch, w naturze pomaga im to usłyszeć np. skradającego sie drapieżnika i dzięki temu zwiększają swoje szanse na przeżycie. Konie reagują instynktownie na nieznane dźwięki i hałasy, zazwyczaj uciekając bądź odskakując - dopiero w dalszym etapie, decydują się na dokładne obejrzenie "straszaka". Warto pamiętać, że nasze wierzchowce słyszą dźwięki niewykrywalne przez nasz układ słuchowy - słyszą szerszy zakres dźwięków; kiedy my słyszymy ciszę, konie mogą odbierać różne dźwięki z otoczenia i reagować na nie w różny sposób. Dzięki wrażliwemu słuchowi, konie doskonale słyszą i reagują na nasz głos (to świetne narzędzie szkoleniowe!); pochwały powinny być wydawane miękkim i spokojnym głosem, a wszelkie komendy korygujące przekazujemy stanowczo, ale bez krzyku.
Uszy to nie tylko odbiorniki świata zewnętrznego - to także narzędzie do komunikacji niewerbalnej. Dzięki swojej ruchliwości, są w stanie przekazać szereg emocji i zachowań w stosunku do nas czy innych koni; warto zawsze obserwować uszy, ale i cały pysk konia. To dobry wskaźnik aktualnego zdrowia i kondycji, a także nastawienia do otoczenia:
Pamiętajcie, że często choroby i odczuwany dyskomfort jest manifestowany za pomocą mowy ciała, przede wszystkim uszu - smutny wyraz pyska, apatia i uszy opuszczone w dół wyraźnie przekazują, iż nasz koń nie czuje się najlepiej. Ważna się regularna obserwacja zachowania zwierzaka, często pokazują swoim ciałem że coś jest nie tak, zanim zauważymy widoczne objawy.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31
Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!
2019-12-01