Stres u zwierząt może być manifestowany na wiele sposób, podobnie jak u ludzi - jedna osoba będzie tłumiła emocje w sobie, a druga będzie w tym czasie wybuchowym kłębkiem nerwów. Konie także reagują różnie, także w zależności od stresogennego bodźca oraz długości trawnia takiego okresu.
Krótkotrwałe i nagłe sytuacje stresogenne np. strach przed nową przedszkodą czy nagłe pojawienie się stada saren w trakcie wycieczki w teren są zazwyczaj manifestowane jako ucieczka, odskoczenie czy spłoszenie - wynika to z natury płochliwego zwierzęcia, jakim jest koń. To podświadoma reakcja obronna, mająca na celu zwiększenie szans na przeżycie, nawet jeśli czynnikiem stresującym jest kurtka niedbale rzucona na ławkę.
Dłuższa ekspozycja na stres niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji - silne odczuwanie stresu przez dłuższy czas ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka.
Takim długotrwałym stresorem jest:
Podstawowymi wymaganiami dotyczącymi utrzymania dobrostanu u koni to żywienie zgodne z wymaganiami (w tym stały dostęp do paszy objętościowej), zapewnienie czystej i świeżej wody, realizacja potrzeb socjalnych (towarzystwo innych koni) oraz swobodny, niewymuszony ruch na zewnątrz. Każdy koń powinien mieć zapewnione te warunki, aby doświadczać jak najmniej stresu w swoim życiu, chociaż zazwyczaj całkowita eliminacja stresu z otoczenia konia jest praktycznie niemożliwa.
Długotrwały stres może spowodować agresję lub depresję, apatię, znużenie oraz ospałość, brak reakcji na bodźce, zmniejszony apetet, pojawienie się nawyków i nałogów. Narażenie na stres może doprowadzić do pojawienia się wrzodów, problemów trawiennych i do ogólnego pogorszenia stanu całego organizmu. Zestresowanie konie nie będą chętnie współpracowały z człowiekiem, często pojawiaja się problemy treningowe; długotrwałe napięcie mięśni prowadzi do bolesności oraz przeciążeń, co może prowadzić do kontuzji. Pamiętajmy, że zapewnienie koniowi odpowiedniego komfortu psychicznego jest kluczowe dla dobrego samopoczucia naszego zwierzaka.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31
Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!
2019-12-01