12,880 pytań - 32,275 odpowiedzi - 969 komentarzy

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Data publikacji: 2021-09-15

 

Jeżeli Wasz koń przejawia zachowania agresywne, to w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się problemowi i zauważyć, kiedy zwierzak zachowuje się nieprawidłowo:

  • czy w otoczeniu pojawiły się inne konie, określonej płci?
  • czy zmieniły się warunki bytowania konia ?
  • czy zmienił się sposób użytkowania konia, rodzaj sprzętu?
  • jak ogólnie oceniamy stan zdrowotny konia ?

Agresywne zachowania w stosunku do innych koni to często domena ogierów, które mają bardziej dominujące charaktery niż klacze i wałachy; niemniej, agresja jest spowodowana potrzebą ustalenia hierarchii w stadzie i jest zachowaniem normalnym, póki wszystkie zwierzęta dogadują się bezpiecznie. Jeżeli jeden koń wyrażnie dręczy i męczy słabsze osobniki (kopniaki, odganianie, gryzienie itp), warto wówczas rozdzielić stado, aby każdy koń czuł się komfortowo.

Warto pamiętać, że konie tworzące stado powinny mieć do dyspozycji odpowiednio duży teren, z odpowiednią ilością miejsc z wodą oraz z ewentualną paszą; tylko wtedy każdy zwierzak może znaleźć bezpieczny kąt dla siebie. Należy brać pod uwagę także wahania hormonalne u klaczy, które w zależności od dnia cyklu, mogą stać się okresowo agresywne do innych koni.

Jeżeli agresja konia jest skierowana do człowiea, należy zastanowić się co jest przyczyną problemu: 

  • kłopoty zdrowotne: bolesność grzbietu, kulawizny, wrzody, wszelaki dyskomfort;
  • problemy behawioralne: trudna przeszłość (bicie, przemoc ze strony człowieka);
  • problemy natury psychicznej;
  • niedopasowanie sprzętu, niewłaściwy sposób obchodzenia się z koniem;

Nagła zmiana zachowania powinna zawsze skłonić nas do przeanalizowania aktualnej sytuacji bytowej konia: niedopasowany ekwipunek jeździecki w szybkim czasie przyczyni się do problemów przy siodłaniu czy wsiadaniu (kłapanie zębami, próby ugryzienia, taranowanie człowieka w boksie). Jeżeli nie znamy przeszłości naszego zwierzaka, istnieje szansa, iż doznał krzywdy i bólu od człowieka, dlatego sam widok czy chociażby próba wejścia do boksu będzie kojarzyć się z przemocą, przez co koń zareaguje agresywnie. Warto jak najszybciej skorzystać z pomocy behawiorysty czy doświadczonego trenera, który zrozumie przyczynę takiego zachowania naszego zwierzaka i wskaże możliwość poprawy. Pamiętajcie, że agresywny koń może być niebezpieczny dla człowieka, dlatego należy jak najszybciej rozwiązać taki problem.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0