Jeżeli Wasz koń przejawia zachowania agresywne, to w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się problemowi i zauważyć, kiedy zwierzak zachowuje się nieprawidłowo:
Agresywne zachowania w stosunku do innych koni to często domena ogierów, które mają bardziej dominujące charaktery niż klacze i wałachy; niemniej, agresja jest spowodowana potrzebą ustalenia hierarchii w stadzie i jest zachowaniem normalnym, póki wszystkie zwierzęta dogadują się bezpiecznie. Jeżeli jeden koń wyrażnie dręczy i męczy słabsze osobniki (kopniaki, odganianie, gryzienie itp), warto wówczas rozdzielić stado, aby każdy koń czuł się komfortowo.
Warto pamiętać, że konie tworzące stado powinny mieć do dyspozycji odpowiednio duży teren, z odpowiednią ilością miejsc z wodą oraz z ewentualną paszą; tylko wtedy każdy zwierzak może znaleźć bezpieczny kąt dla siebie. Należy brać pod uwagę także wahania hormonalne u klaczy, które w zależności od dnia cyklu, mogą stać się okresowo agresywne do innych koni.
Jeżeli agresja konia jest skierowana do człowiea, należy zastanowić się co jest przyczyną problemu:
Nagła zmiana zachowania powinna zawsze skłonić nas do przeanalizowania aktualnej sytuacji bytowej konia: niedopasowany ekwipunek jeździecki w szybkim czasie przyczyni się do problemów przy siodłaniu czy wsiadaniu (kłapanie zębami, próby ugryzienia, taranowanie człowieka w boksie). Jeżeli nie znamy przeszłości naszego zwierzaka, istnieje szansa, iż doznał krzywdy i bólu od człowieka, dlatego sam widok czy chociażby próba wejścia do boksu będzie kojarzyć się z przemocą, przez co koń zareaguje agresywnie. Warto jak najszybciej skorzystać z pomocy behawiorysty czy doświadczonego trenera, który zrozumie przyczynę takiego zachowania naszego zwierzaka i wskaże możliwość poprawy. Pamiętajcie, że agresywny koń może być niebezpieczny dla człowieka, dlatego należy jak najszybciej rozwiązać taki problem.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31
Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!
2019-12-01