12,888 pytań - 31,526 odpowiedzi - 983 komentarzy

Natural: Końskie zmysły

Data publikacji: 2022-04-18

 

U koni rozróżniamy pięć głównych zmysłów:

  • wzrok
  • słuch
  • smak
  • węch
  • dotyk

Są one identyczne jak w przypadku ludzi czy innych zwierząt, ale należy pamiętać, iż każdy gatunek posiada inaczej rozwinięte zmysły z uwagi na tryb i sposób życia. Konie jako zwierzęta z natury płochliwe i uciekające, mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł wzroku - szeroko rozstawione i duże oczy pozwalają na szeroki kąt widzenia. Dzięki temu są w stanie zauważyć ruch z dalekiej odległości, by w porę zareagować - to właśnie dlatego konie potrafią się spłoszyć nawet jeśli sami nie dostrzegamy nic strasznego.

Słuch u koni jest dobrze rozwinięty, uszy potrafią poruszać się niezależnie od siebie w wielu kierunkach - zwykle kierują się w stronę tego, czym koń jest zainteresowany. Niemniej, to właśnie wzrok jest dominującym zmysłem u koni; jeśli usłyszą głośny dźwięk, to instynktownie mogą uskoczyć, ale zawsze w następnej kolejności chcą ocenić wzrokiem potencjalne zagrożenie. 

Węch jest ważnym zmysłem u koni - zwierzaki obwąchują się wzajemie przy zawieraniu znajomości, konie lubią wąchać nowe i nieznane zapachy, szczególnie jeśli wyczuwają innego osobnika. Niektóre konie nie tolerują zapachu ludzkich perfum czy specyfików pielęgnacyjnych, dlatego lepiej wybierać te produkty, które nie mają intensywnego zapachu. Dzięki węchowi, konie oceniają jakość wody oraz pożywienia, które zamierzają skonsumować - niektóre konie potrafią być bardzo wybredne w tym zakresie!

Dotyk to niedoceniany zmysł, który pełni ważną rolę komunikacyjną na linii koń-człowiek, a także koń-koń; zwierzęta, które się lubią, często wzajemnie drapią się po grzbietach bądź szyi. Dotyk ma nieocenioną rolę uspokajającą w sytuacjach stresowych; pamiętajmy, że konie wyczuwają drobną muchę na swoim grzbiecie, więc jakiekolwiek siłowe rozwiązania problemów są po prostu niepotrzebne. Regularna pielęgnacja podczas czyszczenia działa rozluźniająco i kojąco, dodatkowo wzmacnia więź pomiędzy człowiekiem i koniem - warto poświęcać czas na dokładne czyszczenie zwierzaka przed i po pracy. 

Smak to kolejny ważny zmysł, który pozwala na bezpieczne przyjmowanie pokarmu (jeśli coś jest zepsute, to koń zwykle tego nie zje); zdarzają się jednak konie na tyle wybredne, dla których ustalenie dziennego menu jest prawdziwym wyzwaniem. Pamiętajmy, że konie różnią się pomiędzy sobą i mogą mieć różne preferencje smakowe - podobnie jak ludzie!

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0