U koni rozróżniamy pięć głównych zmysłów:
Są one identyczne jak w przypadku ludzi czy innych zwierząt, ale należy pamiętać, iż każdy gatunek posiada inaczej rozwinięte zmysły z uwagi na tryb i sposób życia. Konie jako zwierzęta z natury płochliwe i uciekające, mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł wzroku - szeroko rozstawione i duże oczy pozwalają na szeroki kąt widzenia. Dzięki temu są w stanie zauważyć ruch z dalekiej odległości, by w porę zareagować - to właśnie dlatego konie potrafią się spłoszyć nawet jeśli sami nie dostrzegamy nic strasznego.
Słuch u koni jest dobrze rozwinięty, uszy potrafią poruszać się niezależnie od siebie w wielu kierunkach - zwykle kierują się w stronę tego, czym koń jest zainteresowany. Niemniej, to właśnie wzrok jest dominującym zmysłem u koni; jeśli usłyszą głośny dźwięk, to instynktownie mogą uskoczyć, ale zawsze w następnej kolejności chcą ocenić wzrokiem potencjalne zagrożenie.
Węch jest ważnym zmysłem u koni - zwierzaki obwąchują się wzajemie przy zawieraniu znajomości, konie lubią wąchać nowe i nieznane zapachy, szczególnie jeśli wyczuwają innego osobnika. Niektóre konie nie tolerują zapachu ludzkich perfum czy specyfików pielęgnacyjnych, dlatego lepiej wybierać te produkty, które nie mają intensywnego zapachu. Dzięki węchowi, konie oceniają jakość wody oraz pożywienia, które zamierzają skonsumować - niektóre konie potrafią być bardzo wybredne w tym zakresie!
Dotyk to niedoceniany zmysł, który pełni ważną rolę komunikacyjną na linii koń-człowiek, a także koń-koń; zwierzęta, które się lubią, często wzajemnie drapią się po grzbietach bądź szyi. Dotyk ma nieocenioną rolę uspokajającą w sytuacjach stresowych; pamiętajmy, że konie wyczuwają drobną muchę na swoim grzbiecie, więc jakiekolwiek siłowe rozwiązania problemów są po prostu niepotrzebne. Regularna pielęgnacja podczas czyszczenia działa rozluźniająco i kojąco, dodatkowo wzmacnia więź pomiędzy człowiekiem i koniem - warto poświęcać czas na dokładne czyszczenie zwierzaka przed i po pracy.
Smak to kolejny ważny zmysł, który pozwala na bezpieczne przyjmowanie pokarmu (jeśli coś jest zepsute, to koń zwykle tego nie zje); zdarzają się jednak konie na tyle wybredne, dla których ustalenie dziennego menu jest prawdziwym wyzwaniem. Pamiętajmy, że konie różnią się pomiędzy sobą i mogą mieć różne preferencje smakowe - podobnie jak ludzie!
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31
Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!
2019-12-01