Zrozumienie procesu działania nagrody za zachowanie polega przede wszystkim na uświadomieniu sobie, że konie w naturze nie działają na takiej zasadzie: nie obdarowują się smakołykami czy drapaniem po szyi w zamian za przysługę. Konie, jak i inne zwierzęta, działają instynktownie i w oparciu o zasady w stadzie; nie potrzebują żadnej dodatkowej zachęty czy motywacji do działania. Oczywiście czasem działają pod presją np.konkurenta czy przewodnika stada, ale tutaj rolę odgrywa pozycja w stadzie i cała hierarchia.
Warto także pamiętać, że konie szybko uczą się, które zachowanie wyzwala otrzymanie nagrody od ludzi, najczęściej w postaci cukierka czy innego smakołyka - jeżeli będziemy nagradzać konia, to należy to robić w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób.
Jeźdźcy często zapominają, że nagrodą nie jest tylko cukierek: to może być także pochwała głosowa (głos: jego ton i wysokość odgrywa ogromną rolę w codziennej pracy z koniem!), dotyk w postaci pogłaskania czy podrapania po szyi (imitacja naturalnych zachowań w stadzie) lub po prostu odpuszczeniem presji. Świetnym przykładem na ostatni sposób nagrody jest odpuszczenie wodzy i wydłużenie szyi w dół, chociażby na kilka kroków: to bardzo dobre ćwiczenie rozluźniające, poprawiające komfort psychiczny i fizycznie. Pozwala mięśniom na odpoczynek, a dodatkowo zdejmuje presję mocniejszego działania wędzidła. Podobnie warto dbać o nagrodę po zakończonej jeździe np. końcowy stęp w ręce, spacer w terenie, wypas na trawie = wszystko co pozwoli naszemu zwierzakowi na regenerację.
Pamiętajmy o głosie: przeciągłe "dooobry koń" "taaak", "dooobrze" wypowiadane spokojnym i miękkim tonem są dobrze odbierane przez konie; głosem możemy także uspokajać zbyt podekscytowanego zwierzaka bądź skłonić go do bardziej energicznego ruchu - głos ma moc!
Podawanie smakołyków warto ograniczyć do minimum - wiele koni zaczyna wymuszać na właścicielu podawanie cukierków np. podgryzając kieszeń czy szturchając w ramię. Konie szybko sie uczą, które zachowania prowadzą do otrzymania przysmaku od człowieka: warto podkreślić, że takie nagrody wprowadzamy przy nauce nowych, trudniejszych elementów i tylko na początkowym etapie. W dalszej kolejności wystarczy nam dotyk lub głos bądź chwila przerwy w czasie jazdy.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31
Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!
2019-12-01