Konie potrafią bardzo subtelnie, ale i czasem bardzo wyraźnie okazywać ból w zależności od miejsca, natężenia bólu oraz indywidualnego progu bólowego - niektóre konie będą pokazywać silną kulawiznę przy lekkim podbiciu, a inne wytrzymają nawet ropę w kopycie. Dlatego niezmiernie ważna jest codzienna obserwacja naszych zwierzaków, aby poznać jego preferencje oraz upodobania, a także ewentualne problemy zdrowotne.
Do ogólnych sygnałów bólowych zaliczamy:
Poszczególne dolegliwości mają zazwyczaj szereg dodatkowych objawów np. kulawizna to nic innego jak reakcja na ból pojawiający się w organizmie (problem niekoniecznie musi być zlokalizowany w kończynie - czasem przyczyną jest stan zapalny lub uraz w obrębie kręgosłupa czy głowy). Dlatego nigdy nie można lekceważyć wszelkich nieregularności czy kulawizn, konie nigdy nie kuleją bez powodu!
Bóle grzbietu są manifestowane poprzez niechęć do siodłania (próby ugryzienia w trakcie wkładania siodła czy dopinania popręgu), problemy w trakcie jazdy wierzchem, rzucanie głową czy wyszarpywanie wodzy - to także często objawy bólu w pysku, który jest spowodowany ranami lub uciskiem przez niedopasowane wędzidło.
Wszelkie dolegliwości kopytowe wiążące się z bólem także objawiają się kulawizną, "macaniem" podłoża (koń stawia drobne i ostrożne kroki), wyrywaniem nóg w czasie czyszczenia czy wręcz tkliwością puszki kopytowej i podwyższoną temperaturą (ochwat).
Bóle w okolicy głowy będą manifestowały się rzucaniem głowy, problemami z ubraniem ogłowia lub kantara (szczególnie w okolicy uszu czy potylicy), a także problematyczną akceptacją kiełzna czy rozluźnieniem. Warto wówczas rozważyć diagnostykę naszego konia pod kątem schorzeń kaletek czy kręgów szyjnych, a także dopasować ogłowie - często lepiej tolerowane są ogłowia anatomiczne, które nie uciskają wrażliwej nasady uszu.
Bóle brzucha często powiązane z wrzodami są często pokazywane przez konia podczas dociągania popręgu (próby ugryzienia, kłapanie i straszenie zębami), a także częste zmiany nastroju oraz problemy trawienne: biegunki, bardzo nieprzyjemny zapach odchodów.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31
Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!
2019-12-01