12,880 pytań - 36,993 odpowiedzi - 971 komentarzy

Natural: Objawy bólu u koni

Data publikacji: 2021-07-15

 

Konie potrafią bardzo subtelnie, ale i czasem bardzo wyraźnie okazywać ból w zależności od miejsca, natężenia bólu oraz indywidualnego progu bólowego - niektóre konie będą pokazywać silną kulawiznę przy lekkim podbiciu, a inne wytrzymają nawet ropę w kopycie. Dlatego niezmiernie ważna jest codzienna obserwacja naszych zwierzaków, aby poznać jego preferencje oraz upodobania, a także ewentualne problemy zdrowotne.

Do ogólnych sygnałów bólowych zaliczamy:

  • nagłe zmiany zachowania: apatia, ospałość bądź wręcz przeciwnie - agresja, niespokojne zachowanie, nadpobudliwość
  • zmiana tętna, zazwyczaj podwyższony rytm serca
  • zwiększona częstotliwość oddechów
  • niechęć do typowych czynności np. niechęć do ruchu naprzód, do ubierania ogłowia, do podnoszenia kończyn itp

Poszczególne dolegliwości mają zazwyczaj szereg dodatkowych objawów np. kulawizna to nic innego jak reakcja na ból pojawiający się w organizmie (problem niekoniecznie musi być zlokalizowany w kończynie - czasem przyczyną jest stan zapalny lub uraz w obrębie kręgosłupa czy głowy). Dlatego nigdy nie można lekceważyć wszelkich nieregularności czy kulawizn, konie nigdy nie kuleją bez powodu!

Bóle grzbietu są manifestowane poprzez niechęć do siodłania (próby ugryzienia w trakcie wkładania siodła czy dopinania popręgu), problemy w trakcie jazdy wierzchem, rzucanie głową czy wyszarpywanie wodzy - to także często objawy bólu w pysku, który jest spowodowany ranami lub uciskiem przez niedopasowane wędzidło.

Wszelkie dolegliwości kopytowe wiążące się z bólem także objawiają się kulawizną, "macaniem" podłoża (koń stawia drobne i ostrożne kroki), wyrywaniem nóg w czasie czyszczenia czy wręcz tkliwością puszki kopytowej i podwyższoną temperaturą (ochwat).

Bóle w okolicy głowy będą manifestowały się rzucaniem głowy, problemami z ubraniem ogłowia lub kantara (szczególnie w okolicy uszu czy potylicy), a także problematyczną akceptacją kiełzna czy rozluźnieniem. Warto wówczas rozważyć diagnostykę naszego konia pod kątem schorzeń kaletek czy kręgów szyjnych, a także dopasować ogłowie - często lepiej tolerowane są ogłowia anatomiczne, które nie uciskają wrażliwej nasady uszu.

Bóle brzucha często powiązane z wrzodami są często pokazywane przez konia podczas dociągania popręgu (próby ugryzienia, kłapanie i straszenie zębami), a także częste zmiany nastroju oraz problemy trawienne: biegunki, bardzo nieprzyjemny zapach odchodów.

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0