13,079 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Podbicie i zatrat

Data publikacji: 2017-03-04

 

 

Podbicie: w skrócie mówiąc, jest to uraz kopyta spowodowany chodzeniem po twardym i niewłaściwym podłożu. Spotykane jest u koni, które często przejeżdżają po nierównym czy kamienistym terenie, a nie są podkute.

Niektóre konie potrafią się jednak podbijać nawet na dobrym podłożu lub chociażby kopiąc w ściany boksu.

Objawy:

- bolesność w danym miejscu

- tkliwość, niechęć do obciążania kończyny

- często pojawia się kulawizna, koń nie chce poruszać się pod siodłem, a czasem nawet ma problem z przemieszczeniem się na pastwisko

- podwyższona ciepłota kopyta

- czasami może być widoczny krwiak

Leczenie:

- dla pewności zawsze lepiej wezwać kowala, który dokładnie obejrzy kopyta i potwierdzi nasze przypuszczenia dotyczące podbicia

- wyłączenie konia z jazdy i pracy na lonży, kilka dni na pastwisku z miękkim podłożem

- przyda się tak polewanie kopyta zimną wodą z węża

Zapobieganie:

- unikajmy wyjazdów w teren na koniach bosach, jeśli w planach mamy pokonanie kamienistych szlaków; zawsze warto zaopatrzyć sie w specjalne buty, które ubieramy tylko na czas wyjazdu

- u koni z wrażliwymi kopytami przyda się włączenie dobrej suplementacji ze wskazaniem na kopyta (ma to na celu wzmocnienie i utwardzenie kopyt)

Zatrat: rana koronki kopyta, powstała naczęściej w wyniki nastąpienia jedną kończyną na drugą. Występuje właściwie tylko u koni podkutych, z wkręconymi hacelami.

Objawy:

- widoczna rana na koronce, często już opuchnięta i nabrzmiała

- podwyższona ciepłota kopyta

- niechęć do ruchu, kulawizna

Leczenie:

- częsta dezynfekcja, przy użyciu riwanolu; pomocny będzie także opatrunem z pamersa

- dajemy koniowi kilka dni wolnego, wypuszczamy na pastwisko tylko pod warunkiem suchego i trawiastego podłoża (rana nie może ulec zakażeniu)

- obserwujemy ranę, czy nie doszło do uszkodzenia rogu i czy szczelina się nie powiększa

Zapobieganie: nie zostawiamy konia z wkręconymi hacelami nawet na godzinę w boksie! Lepiej je kilka razy wykręcić i wkręcić niż dopuścić do zranienia. Koń powinien mieć dobrze dopasowane podkowy, podkowiaki muszą być dobrze przybite i ścięte. 

Czy mieliście do czynienia z podbitymi końmi ?

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0