12,872 pytań - 25,060 odpowiedzi - 953 komentarzy

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Data publikacji: 2021-11-05

 

Kulawizny spowodowane bolesnością mięśni, powstałą w wyniku uderzenia, to częsta przypadłość dopadające nasze wierzchowce. W każdym stadzie zdarzają się nieporozumienia, które skutkują kopniakiem; konie mogą się także uderzyć podczas wstawania w boksu. Taka bolesność mięśni często jest manifestowana kulawizną, szczególnie jeśli dotyczy dużych mięśni; do typowych objawów należą także:

  • opuchlizna miejscowa;
  • wyraźnie cieplejszy obszar w danym miejscu;
  • niechęć do dotyku w obrębie stłuczenia;
  • czasem podwyższona temperatura ciała;

Warto zauważyć, że powyższe objawy mogą dotyczyć także uszkodzenia innych struktur miękkich (ścięgna i więzadła), a nawet mogą sugerować złamanie lub pęknięcie kości. Dlatego tak ważne jest, aby każda kulawizna była konsultowana z doświadczonym lekarzem weterynarii, specjalizującym się w ortopedii - konieczne jest wykonanie zdjęć rtg oraz badania USG, samo badanie palpacyjne jest niewystarczające!

Jeżeli podejrzewanie stłuczenie lub uszkodzenie mięśnia u Waszego konia, w pierwszej kolejności należy umówić wizytę weterynarza; do momentu przyjazdu, odstawiamy konia od pracy pod siodłem czy w zaprzęgu i stępujemy z nim w ręce, ewentualnie w karuzeli. Ograniczenie ruchu jest niezbędne, aby nie spowodować większego uszkodzenia struktur - dalsze postępowanie zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania urazu.

Typowe stłuczenia mięśni są leczone objawowo: lekarz weterynarii podaje środki przeciwzapalne, zwykle zaleca się stosowanie wcierek i glinek chłodzących, które zmniejszają odczyn zapalny. Przydatne są maści z ludzkiej apteczki, zawierające w składzie heparynę i wyciąg z kasztanowca oraz z arniki górskiej. Przy dużym nagromadzeniu płynu pomagają...pijawki lekarskie - hirudoterapia jest cenioną metodą leczniczą, stosowaną coraz szerzej w medycynie weterynaryjnej. 

W przypadku uszkodzeń mięśni konieczne jest znacznie ograniczenie ruchu na rzecz stępowania z koniem w ręce - wymuszony ruch stępem jest kluczowy do prawidłowego odżywania uszkodzonych włókien mięśniowych. W dalszym etapie leczenia warto zwrócić się do zoofizjoterapeuty, który pokaże nam jak wzmacniać uszkodzone tkanki tak, aby nie powstał zrosty i zwłóknienia. 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0