Kulawizny spowodowane bolesnością mięśni, powstałą w wyniku uderzenia, to częsta przypadłość dopadające nasze wierzchowce. W każdym stadzie zdarzają się nieporozumienia, które skutkują kopniakiem; konie mogą się także uderzyć podczas wstawania w boksu. Taka bolesność mięśni często jest manifestowana kulawizną, szczególnie jeśli dotyczy dużych mięśni; do typowych objawów należą także:
Warto zauważyć, że powyższe objawy mogą dotyczyć także uszkodzenia innych struktur miękkich (ścięgna i więzadła), a nawet mogą sugerować złamanie lub pęknięcie kości. Dlatego tak ważne jest, aby każda kulawizna była konsultowana z doświadczonym lekarzem weterynarii, specjalizującym się w ortopedii - konieczne jest wykonanie zdjęć rtg oraz badania USG, samo badanie palpacyjne jest niewystarczające!
Jeżeli podejrzewanie stłuczenie lub uszkodzenie mięśnia u Waszego konia, w pierwszej kolejności należy umówić wizytę weterynarza; do momentu przyjazdu, odstawiamy konia od pracy pod siodłem czy w zaprzęgu i stępujemy z nim w ręce, ewentualnie w karuzeli. Ograniczenie ruchu jest niezbędne, aby nie spowodować większego uszkodzenia struktur - dalsze postępowanie zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania urazu.
Typowe stłuczenia mięśni są leczone objawowo: lekarz weterynarii podaje środki przeciwzapalne, zwykle zaleca się stosowanie wcierek i glinek chłodzących, które zmniejszają odczyn zapalny. Przydatne są maści z ludzkiej apteczki, zawierające w składzie heparynę i wyciąg z kasztanowca oraz z arniki górskiej. Przy dużym nagromadzeniu płynu pomagają...pijawki lekarskie - hirudoterapia jest cenioną metodą leczniczą, stosowaną coraz szerzej w medycynie weterynaryjnej.
W przypadku uszkodzeń mięśni konieczne jest znacznie ograniczenie ruchu na rzecz stępowania z koniem w ręce - wymuszony ruch stępem jest kluczowy do prawidłowego odżywania uszkodzonych włókien mięśniowych. W dalszym etapie leczenia warto zwrócić się do zoofizjoterapeuty, który pokaże nam jak wzmacniać uszkodzone tkanki tak, aby nie powstał zrosty i zwłóknienia.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18
Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.
2021-05-29