12,888 pytań - 31,527 odpowiedzi - 983 komentarzy

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Data publikacji: 2021-11-05

 

Kulawizny spowodowane bolesnością mięśni, powstałą w wyniku uderzenia, to częsta przypadłość dopadające nasze wierzchowce. W każdym stadzie zdarzają się nieporozumienia, które skutkują kopniakiem; konie mogą się także uderzyć podczas wstawania w boksu. Taka bolesność mięśni często jest manifestowana kulawizną, szczególnie jeśli dotyczy dużych mięśni; do typowych objawów należą także:

  • opuchlizna miejscowa;
  • wyraźnie cieplejszy obszar w danym miejscu;
  • niechęć do dotyku w obrębie stłuczenia;
  • czasem podwyższona temperatura ciała;

Warto zauważyć, że powyższe objawy mogą dotyczyć także uszkodzenia innych struktur miękkich (ścięgna i więzadła), a nawet mogą sugerować złamanie lub pęknięcie kości. Dlatego tak ważne jest, aby każda kulawizna była konsultowana z doświadczonym lekarzem weterynarii, specjalizującym się w ortopedii - konieczne jest wykonanie zdjęć rtg oraz badania USG, samo badanie palpacyjne jest niewystarczające!

Jeżeli podejrzewanie stłuczenie lub uszkodzenie mięśnia u Waszego konia, w pierwszej kolejności należy umówić wizytę weterynarza; do momentu przyjazdu, odstawiamy konia od pracy pod siodłem czy w zaprzęgu i stępujemy z nim w ręce, ewentualnie w karuzeli. Ograniczenie ruchu jest niezbędne, aby nie spowodować większego uszkodzenia struktur - dalsze postępowanie zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania urazu.

Typowe stłuczenia mięśni są leczone objawowo: lekarz weterynarii podaje środki przeciwzapalne, zwykle zaleca się stosowanie wcierek i glinek chłodzących, które zmniejszają odczyn zapalny. Przydatne są maści z ludzkiej apteczki, zawierające w składzie heparynę i wyciąg z kasztanowca oraz z arniki górskiej. Przy dużym nagromadzeniu płynu pomagają...pijawki lekarskie - hirudoterapia jest cenioną metodą leczniczą, stosowaną coraz szerzej w medycynie weterynaryjnej. 

W przypadku uszkodzeń mięśni konieczne jest znacznie ograniczenie ruchu na rzecz stępowania z koniem w ręce - wymuszony ruch stępem jest kluczowy do prawidłowego odżywania uszkodzonych włókien mięśniowych. W dalszym etapie leczenia warto zwrócić się do zoofizjoterapeuty, który pokaże nam jak wzmacniać uszkodzone tkanki tak, aby nie powstał zrosty i zwłóknienia. 

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0