Leczenie koni to dziedzina, którą zajmują się oczywiście lekarze weterynarii; natomiast każda osoba odpowiedzialna za konia (właściciel, dzierżawca czy właściciel stajni) powinien regularnie kontrolowac stan zdrowia koni, chociażby w celu przekazania tych wniosków do weterynarza. Jeżeli zauważycie nieprawidłowości w poniższych parametrach życiowych, warto wówczas wezwać pomoc.
Do najważniejszych parametrów życiowych koni należy:
Jak można zauważyć, kontrola wartości parametrów życiowych nie jest trudna, a przynosi wiele korzyści dla naszego zwierzaka. Pozwala na wychwycenie odchyłów od normy, które mogą sygnalizować stan chorobowy, odczuwany ból czy alergię; warto prowadzić dziennik z zapiskami, które pozwolą Nam uzyskać szeroki obraz zdrowia naszego konia.
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18
Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.
2021-05-29