13,079 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Data publikacji: 2022-05-10

 

Leczenie koni to dziedzina, którą zajmują się oczywiście lekarze weterynarii; natomiast każda osoba odpowiedzialna za konia (właściciel, dzierżawca czy właściciel stajni) powinien regularnie kontrolowac stan zdrowia koni, chociażby w celu przekazania tych wniosków do weterynarza. Jeżeli zauważycie nieprawidłowości w poniższych parametrach życiowych, warto wówczas wezwać pomoc.

Do najważniejszych parametrów życiowych koni należy:

  • temperatura: prawidłowe wartości dla dorosłego konia to przedział 37,5 - 38,5 stopni, dla źrebiąt te wartości są wyższe. Temperaturę mierzymy w odbycie, przy użyciu elektronicznego termometra.
  • ilość oddechów: w spoczynku, po dłuższym czasie po wysiłku koń powinien wykonywać ok.16 oddechów na minutę. Liczymy je, spoglądając na boki zwierzaka; przyspieszony i nierówny oddech moze świadczyć o chorobie, alergii lub innych dyskomforcie zdrowotnym;
  • tętno: czyli ilość uderzeń serca na minutę. Tętno sprawdzamy na żuchwie konia, od spodniej strony przesuwając wzdłuż ganaszy, znajdziemy tętnicę. Tętno mierzymy przez pełną minutę, przykładając dwa palce do tętnicy; prawidłowe wartości wahają się miedzy 25 a 45 uderzeń na minutę, ale ten parametr zależy od wielu czynników. Konie sportowe i dobrze wytrenowane, szczególnie te o dobrej kondycji mogą mieć niższe wartości tętna - dlatego warto regularnie badać i zapisywać tętno naszego zwierzaka, aby ustalić pewną normę;
  • czas kapilarny: czas potrzebny do wypełnienia naczyń krwionośnych po ucisku. Naciskając dziąsło zwierzaka, kolor czerwony powinien wrócić w ciagu 2-3 sekund. Silne odwodnienie czy anemia charakteryzuje się wydlużonym czasem kapilarnym i wymaga interwencji lekarza!

Jak można zauważyć, kontrola wartości parametrów życiowych nie jest trudna, a przynosi wiele korzyści dla naszego zwierzaka. Pozwala na wychwycenie odchyłów od normy, które mogą sygnalizować stan chorobowy, odczuwany ból czy alergię; warto prowadzić dziennik z zapiskami, które pozwolą Nam uzyskać szeroki obraz zdrowia naszego konia.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0