Gastroskopia u koni jest standardowym badaniem przeprowadzanym w celu diagnostyki problemów żołądkowych u koni - głównie dotyczy to choroby wrzodowej. Uszkodzenia śluzówki w końcowej części przełyku, ale głównie w żołądku mogą dawać szereg objawów bólowych:
Warto jednak pamiętać, że wiele koni cierpiących z powodu wrzodów nie zdradza żadnych oznak i wrzody przez dłuższy czas nie są leczone. Uszkodzenia śluzówki w układzie pokarmowym są bardzo częstą przypadłością, spotykaną zarówno u koni sportowych jak i amatorskich - jeżeli coś Was niepokoi, to warto skonsultować objawy z lekarzem weterynarii i zdecydować się na badanie gastroskopowe.
Gastroskopia to standardowe badanie diagnostyczne, które jest często wykonywane przez weterynarzy - nie trzeba w tym celu zawozić konia do kliniki, można je przeprowadzić w warunkach stajennych. Kluczowe i priorytetowe jest odpowiednie przygotowanie konia do zabiegu:
Wielu właścicieli obawa się tego okresu głodówki, ale tylko pusty i czysty żołądek da się obiektywnie ocenić w trakcie badania - bez tego weterynarz nie będzie mógł ocenić stanu śluzówki w układzie pokarmowym.
Gastroskopia przeprowadzana jest w lekkiej sedacji tzw.głupi jaś - koń jest oszołomiony i otumaniony, dzięki czemu lekarz może wprowadzić narzędzia do układu pokarmowego i przeprowadzić badanie, a także pobrać próbki śluzówki.
Po badaniu koń powinien zostać przywiązany na ok.2h w boksie, aby bezpiecznie się wybudził; nie podajemy jeszcze siana, póki koń nie będzie całkowicie przytomny. Po okresie głodówki siano powinno być wprowadzane małymi dawkami i ostrożnie - konie z reguły rzucają się na jedzenie i jedzą bardzo łapczywie; porcję paszy treściwej możemy podać np. na wieczór, jeżeli badanie było przeprowadzane rano. Wszelkie wytyczne są zawsze przekazywane przez lekarza weterynarii i należy ich bezwzględnie przestrzegać!
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18
Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.
2021-05-29