12,878 pytań - 26,281 odpowiedzi - 956 komentarzy

Weterynarze: Gastroskopia

Data publikacji: 2021-11-22

 

Gastroskopia u koni jest standardowym badaniem przeprowadzanym w celu diagnostyki problemów żołądkowych u koni - głównie dotyczy to choroby wrzodowej. Uszkodzenia śluzówki w końcowej części przełyku, ale głównie w żołądku mogą dawać szereg objawów bólowych

  • niepokój przy podciąganiu popręgu;
  • chudnięcie, brak apetytu, apatia; także nadpobudliwość bądź nadmiena nerwowość, zmiany zachowania;
  • częste kolki, problemy trawienne;
  • polegiwanie, spędzanie czasu w pozycji leżącej;
  • biegunki, rozwolnienia, przykry i ostry zapach kału;

Warto jednak pamiętać, że wiele koni cierpiących z powodu wrzodów nie zdradza żadnych oznak i wrzody przez dłuższy czas nie są leczone. Uszkodzenia śluzówki w układzie pokarmowym są bardzo częstą przypadłością, spotykaną zarówno u koni sportowych jak i amatorskich - jeżeli coś Was niepokoi, to warto skonsultować objawy z lekarzem weterynarii i zdecydować się na badanie gastroskopowe.

Gastroskopia to standardowe badanie diagnostyczne, które jest często wykonywane przez weterynarzy - nie trzeba w tym celu zawozić konia do kliniki, można je przeprowadzić w warunkach stajennych. Kluczowe i priorytetowe jest odpowiednie przygotowanie konia do zabiegu:

  • żołądek musi byc całkowicie pozbawiony jakiejkolwiek treści pokarmowej: obowiązkowa 16-24h głodówka przed zabiegiem!;
  • zabronione jest podawanie czegokolwiek: pasza objętościowa, treściwa, mesze itp są eliminowane z diety;
  • boks musi zostać wyczyszczony ze ściółki, usuwamy także sól i ewentualne lizawki;
  • 6h przed zabiegiem koń nie może pić wody: zakręcamy poidło bądź wyciągamy wiadro z boksu;
  • idealnym rozwiązaniem jest założenie kagańca, który uchroni przez spożyciem np. siana z boksu sąsiedniego lub nawet własnych kup (głodny koń potrafi zjeść własne odchody, gryźć drewniane ściany boksu itp);

Wielu właścicieli obawa się tego okresu głodówki, ale tylko pusty i czysty żołądek da się obiektywnie ocenić w trakcie badania - bez tego weterynarz nie będzie mógł ocenić stanu śluzówki w układzie pokarmowym.

Gastroskopia przeprowadzana jest w lekkiej sedacji tzw.głupi jaś - koń jest oszołomiony i otumaniony, dzięki czemu lekarz może wprowadzić narzędzia do układu pokarmowego i przeprowadzić badanie, a także pobrać próbki śluzówki. 

Po badaniu koń powinien zostać przywiązany na ok.2h w boksie, aby bezpiecznie się wybudził; nie podajemy jeszcze siana, póki koń nie będzie całkowicie przytomny. Po okresie głodówki siano powinno być wprowadzane małymi dawkami i ostrożnie - konie z reguły rzucają się na jedzenie i jedzą bardzo łapczywie; porcję paszy treściwej możemy podać np. na wieczór, jeżeli badanie było przeprowadzane rano. Wszelkie wytyczne są zawsze przekazywane przez lekarza weterynarii i należy ich bezwzględnie przestrzegać!

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0