13,079 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Choroba białej linii

Data publikacji: 2022-02-25

 

Kopyta są wbrew pozorom delikatnym tworem, który w przypadku uszkodzenia może spowodować kulawiznę i duży dyskomfort u naszego wierzchowca - wystarczy przypomnieć sobie, jak bardzo boli nas naderwany paznokieć bądź drzazga wbita pod płytkę. Jeżeli mamy wrażenie, że nasz wierzchowiec jest bardziej spięty, nie porusza się tak chętnie jak zwykle, zmienia chód w zależności od podłoża, to w pierwszej kolejności warto sprawdzić kopyta.

Jedną z często występujących chorób kopyt jest choroba białej linii, w trakcie rozwoju tej jednostki chorobowej dochodzi do powolnego oddzielenia się ściany kopyta od właściwej puszki kopytowej, w miejscu linii białej. Ostra i nieleczona postać choroby białej linii prowadzi do mocnej kulawizny, związanej z rotacją kości kopytowej -  w skrajnych przypadkach kość może uszkodzić ścianę bądź podeszwę kopyta.

Istnieje kilka czynników, które mogą wywołać tę chorobę: mechaniczne urazy kopyt, niewłaściwie żywienie (brak cennych pierwiastków jak cynk, miedź czy witamina H) oraz niewłaściwie podłoże, na którym porusza się koń.

Generalnie choroba białej linii jest związana z zakażeniem bakteryjnym lub/i grzybicznym, co prowadzi do postępującej deformacji kopyta - rozwojowi patogenów sprzyja zbyt suche lub zbyt wilgotne podłoże np. w boksie, słabej jakości róg, który często się kruszy lub ułamuje.

Do rozwoju tej choroby może także dojść w przypadku niewłaściwego werkowania, przy pozostawieniu długiej ściany przedniej lub zbyt mocnym wycięciu rogu.

Leczenie choroby białej linii polega na usunięciu chorej tkanki, nawet jeśli wiąże się to z dużym ubytkiem puszki kopytowej - tkanka powinna być sucha i czysta, regularnie dezynfekowana. Warto zadbać o zabezpieczenie powstałej rany, przydaje się gaza zaklejona taśmą, regularnie zmieniana; pomocne są także kąpiele kopyt w środkach odkażających. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, w porozumieniu z kompetentnym kowalem - czasem koniecznie jest okucie zwierzaka, aby ochronić kopyta.

Pamiętajmy, że choroba białej linii może nawracać, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie podłoże oraz żywienie konia, na czas odbudowy puszki kopytowej warto wprowadzić dodatkową suplementację.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0