12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Koń sokólski

Data publikacji: 2021-10-05

 

Konie sokólskie to lokalna odmiana koni zimnokrwistych, powstała stosunkowo niedawno na terenie Podlasia - specyficzne warunki panujące na tym obszarze niejako wymusiły wyhodowanie koni przystosowanych d tego regionu. Północno-wschodnia część Polski to tereny o słabszych glebach i z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (długie i mroźne zimy, niskie temperatury i wiatr) - takie warunki sprawiają, iż hodowcy zaczęli skupiać się na wyhodowaniu konia, który dostosuje się do uboższego chowu.

Konie rasy sokólskiej odznaczają się:

  • wzrostem 155-165cm (ogiery są wyższe);
  • mocną sylwetką, ale harmonijną budową;
  • krótkim grzbietem i dobrze umięśnionym zadem;
  • wydajnym stępem oraz kłusem;
  • mocnymi i szerokimi kopytami;
  • na ogół dobrym zdrowiem, nie chorują zbyt często;

Rasa jest przystosowana do pracy w polu, dzięki czemu sprawdza się wśród lokalnych rolników, którzy nie zawsze korzystają z maszyn (chociażby ze względy na mały areał gospodarstwa). Konie sokólskie są także używane w zaprzęgach, ciągnąc wozy i bryczki (to często spotykany środek transportu na Podlasiu). Warto wspomnieć, iż konie tej rasy mają niskie wymagania, dobrze radzą sobie w niekorzystnych warunkach pogodowych, w zupełności wystarcza im pasza objętościowa czy pastwisko do dyspozycji w okresie letnim. 

Od kilku lat konie sokólskie są objęte programem ochrony genetycznej, która ma na celu zachowanie i przedłużenie ciągłości rodzimych i unikatowych ras. W programie znajdują się takie rasy koni jak: sokólska, sztumska, huculska, koniki polskie oraz małopolska i wielkopolska; hodowcy mogą liczyć na dopłaty do utrzymania i rozwoju stada swoich koni. Oczywiście konie muszą być wówczas zarejestrowane i zbonitowane w celu sprawdzenia, czy spełniają wszystkie wymagania rasowe. Warto chronić nasze polskie rasy koni przed wyginięciem, gdyż są wpisane w nasze kulturowe dziedzictwo i są swoistą pamiątką po minionych czasach, kiedy konie spełniały ważną rolę w transporcie i rolnictwie.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0