12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Hodowla: Koń sokólski

Data publikacji: 2021-10-05

 

Konie sokólskie to lokalna odmiana koni zimnokrwistych, powstała stosunkowo niedawno na terenie Podlasia - specyficzne warunki panujące na tym obszarze niejako wymusiły wyhodowanie koni przystosowanych d tego regionu. Północno-wschodnia część Polski to tereny o słabszych glebach i z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (długie i mroźne zimy, niskie temperatury i wiatr) - takie warunki sprawiają, iż hodowcy zaczęli skupiać się na wyhodowaniu konia, który dostosuje się do uboższego chowu.

Konie rasy sokólskiej odznaczają się:

  • wzrostem 155-165cm (ogiery są wyższe);
  • mocną sylwetką, ale harmonijną budową;
  • krótkim grzbietem i dobrze umięśnionym zadem;
  • wydajnym stępem oraz kłusem;
  • mocnymi i szerokimi kopytami;
  • na ogół dobrym zdrowiem, nie chorują zbyt często;

Rasa jest przystosowana do pracy w polu, dzięki czemu sprawdza się wśród lokalnych rolników, którzy nie zawsze korzystają z maszyn (chociażby ze względy na mały areał gospodarstwa). Konie sokólskie są także używane w zaprzęgach, ciągnąc wozy i bryczki (to często spotykany środek transportu na Podlasiu). Warto wspomnieć, iż konie tej rasy mają niskie wymagania, dobrze radzą sobie w niekorzystnych warunkach pogodowych, w zupełności wystarcza im pasza objętościowa czy pastwisko do dyspozycji w okresie letnim. 

Od kilku lat konie sokólskie są objęte programem ochrony genetycznej, która ma na celu zachowanie i przedłużenie ciągłości rodzimych i unikatowych ras. W programie znajdują się takie rasy koni jak: sokólska, sztumska, huculska, koniki polskie oraz małopolska i wielkopolska; hodowcy mogą liczyć na dopłaty do utrzymania i rozwoju stada swoich koni. Oczywiście konie muszą być wówczas zarejestrowane i zbonitowane w celu sprawdzenia, czy spełniają wszystkie wymagania rasowe. Warto chronić nasze polskie rasy koni przed wyginięciem, gdyż są wpisane w nasze kulturowe dziedzictwo i są swoistą pamiątką po minionych czasach, kiedy konie spełniały ważną rolę w transporcie i rolnictwie.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0