13,029 pytań - 31,631 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Konie rasy Nonius

Data publikacji: 2022-06-10

 

Nonius to węgierska rasa koni, której początki są datowane na XIX wieku - w kraju rosło zapotrzebowanie na lekkie konie pociągowe z uwagi na dynamiczny rozwój rolnictwa i przemysłu. Nazwa konia pochodzi od imienia założyciela rasy: ogier Nonius nie był początkowo uznawany za wybitnego reproduktora, ponieważ nie był zbyt urodziwy. Jego sylwetka była masywna, niezbyt proporcjonalna - nie prezentował się atrakcyjnie.  Dopiero po pewnym czasie okazało się, że jego potomstwo posiada wartościowe cechy użytkowe - siła, wytrzymałość a przy tym możliwość użytkowania wierzchowego. W dalszym etapie hodowli włączano konie pełnej krwi angielskiej oraz czystej krwi arabskiej, aby uszlachetnić sylwetkę koni. 

Do cech charakterystycznych konia rasy Nonius należą:

  • wzrost ok. 155-165cm;
  • krępa budowa ciała, to jedne z najbardziej masywnych koni gorącokrwistych;
  • wysoko osadzona, szeroka szyja;
  • mocny i szeroki grzbiet;
  • skośny zad;
  • szerokie i mocne kopyta;
  • występuje maść kara i gniada we wszystkich odcieniach;
  • często garbonosa głowa;

Podczas II wojny światowej i w okresie powojennym popularna koni rasy Nonius została bardzo mocno przerzedzona - wiele koni zostało zabitych i oddanych na rzeź, ponieważ węgierskie władze nie wspierały rozwoju hodowli i całego jeździectwa na Węgrzech. Dopiero pod koniec lat 90tych XXI wieku utworzone stowarzyszenie zrzeszające hodowców i miłośników rasy Nonius, co miało na celu ochronę rasy i odbudowanie populacji tych koni.

Obecnie stado Noniusów na Węgrzech oceniane jest na ok. 500szt, przy czym ogromna większość znajduje się w stadninie w Mezőhegyes - tam rozpoczęła się hodowla tych koni w XIX wieku.

Noniusy to konie, które sprawdzają się w zaprzęgach ale i w amatorskiej jeździe wierzchowej - łączą cechy konia wierzchowego z zaprzęgowym. Są spokojne i opanowane, a przy tym pozytywnie nastawione do człowieka; obecnie hodowla nastawiona jest na uszlachetnienie, przez co hodowcy chętnie krzyżują Noniusy z końmi pełnej krwi angielskiej.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0