12,974 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Hodowla: Selle français

Data publikacji: 2021-10-30

 

Rasa Selle français wywodzi się z terenów dzisiejszej Francji i była przez wieki nazywana rasą anglo-normadzką; pierwotnie hodowcy dążyli do uzyskania wszechstronnego konia, który sprawdzi się w pracach polowych ale i w jeździe wierzchem. W XIX i XX wieku konie angielskie krzyżowano z lokalną rasą Norfolk, a w dalszym etapie hodowli użyto także kłusaków francuskich i koni angloarabskich - doprowadziło to do uzyskania wszechstronnie uzdolnionego konia sportowego Selle français.

Rasa koni francuskich nie jest jednolita, to raczej ogólne cechy pokroju, którymi charakteryzują się te wierzchowce:

  • wzrost 160-170cm;
  • wszystkie maści i odmiany są dozwolone;
  • sylwetka jest proporcjonalna, dobrze umięśniona ale lekka; zad mocny i skośny, zapewniający poprawny ruch tylnych kończyn oraz siłę w trakcie wyskoku;
  • łagodny charakter i usposobienie;

Jak łatwo zauważyć, konie tej rasy nie wyróżniają się żadną szczególną cechą; to tak naprawdę lokalna postać koni szlachetnej półkrwi, które są wyjątkowo popularne w swojej ojczyźnie.

Konie Selle français z powodzeniem startują w konkursach skoków przez przeszkody, ponieważ dysponują obszernym galopem oraz mocnym zadem, co pozwala na sprawne i szybkie pokonywanie parkuru. Przedstawiciele tej rasy startują w zawodach najwyższej rangi, także na szczeblu międzynardowym; czasem są spotykane w konkursach ujeżdżeniowych, ale tam dominują konie z linii niemieckich. 

We Francji Selle français są często spotykanymi wierzchowcami dla amatorów, szukających konia do jazdy rekreacyjnej czy małego sportu; na ogół te zwierzaki charakteryzują się dobrym zdrowiem, dodatkowo mają łagodne usposobienie i chętnie współpracują z człowiekiem.

Warto także zauważyć, że konie SF są używane w pokazach Francuskiej Szkoły Jazdy Cadre Noir.

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0