12,872 pytań - 25,068 odpowiedzi - 953 komentarzy

Hodowla: Selle français

Data publikacji: 2021-10-30

 

Rasa Selle français wywodzi się z terenów dzisiejszej Francji i była przez wieki nazywana rasą anglo-normadzką; pierwotnie hodowcy dążyli do uzyskania wszechstronnego konia, który sprawdzi się w pracach polowych ale i w jeździe wierzchem. W XIX i XX wieku konie angielskie krzyżowano z lokalną rasą Norfolk, a w dalszym etapie hodowli użyto także kłusaków francuskich i koni angloarabskich - doprowadziło to do uzyskania wszechstronnie uzdolnionego konia sportowego Selle français.

Rasa koni francuskich nie jest jednolita, to raczej ogólne cechy pokroju, którymi charakteryzują się te wierzchowce:

  • wzrost 160-170cm;
  • wszystkie maści i odmiany są dozwolone;
  • sylwetka jest proporcjonalna, dobrze umięśniona ale lekka; zad mocny i skośny, zapewniający poprawny ruch tylnych kończyn oraz siłę w trakcie wyskoku;
  • łagodny charakter i usposobienie;

Jak łatwo zauważyć, konie tej rasy nie wyróżniają się żadną szczególną cechą; to tak naprawdę lokalna postać koni szlachetnej półkrwi, które są wyjątkowo popularne w swojej ojczyźnie.

Konie Selle français z powodzeniem startują w konkursach skoków przez przeszkody, ponieważ dysponują obszernym galopem oraz mocnym zadem, co pozwala na sprawne i szybkie pokonywanie parkuru. Przedstawiciele tej rasy startują w zawodach najwyższej rangi, także na szczeblu międzynardowym; czasem są spotykane w konkursach ujeżdżeniowych, ale tam dominują konie z linii niemieckich. 

We Francji Selle français są często spotykanymi wierzchowcami dla amatorów, szukających konia do jazdy rekreacyjnej czy małego sportu; na ogół te zwierzaki charakteryzują się dobrym zdrowiem, dodatkowo mają łagodne usposobienie i chętnie współpracują z człowiekiem.

Warto także zauważyć, że konie SF są używane w pokazach Francuskiej Szkoły Jazdy Cadre Noir.

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0