12,995 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Data publikacji: 2022-05-21

 

Konie wycierają grzywę lub rzep ogonowy, kiedy odczuwają świąd tych fragmentów, dlatego zawsze należy poszukać przyczyny problemów - a ich może być kilka:

  • reakcja alergiczna na użyte środki pielęgnacyjne, także szampon;
  • obecność pasożytów: wszoły, kleszcze, rzadziej pchły;
  • infekcje bakteryjne i grzybicze;
  • tzw.lipcówka, czyli zapalenie skóry nasilające się w okresie letnim;
  • brak prawidłowej pielęgnacji;

Regularne czyszczenie i kąpanie zwierzaka w razie potrzeby pozwala na utrzymanie skóry i włosia czystości - nie należy jednak przesadzać z używaniem szamponów i nabłyszczaczy, stosujemy je tylko na wyraźną potrzebę. Zbyt częste mycie szamponem powoduje podrażnienie skóry i może prowadzić do wycierania grzywy i rzepu ogona, z powodu uporczywego świądu. 

Pasożyty zewnętrzne ale i wewnętrzne także pomogą wywoływać uporczywe swędzenie nasady włosia - zarobaczenie zwierzaka ma negatywny wpływ na cały organizm konia, także w kontekście komfortu skórnego. Warto pamiętać, iż zastosowanie pasty nie oznacza pozbycia się pasożytów, czasem konieczne jest wykonanie badania kału aby wykluczyć obecność niepożądanych gości jak owsiki czy glisty (wydalanie wiążę się z dużym świądem w okolicy odbytu!).

Alergie i różnego rodzaju podrażnienia skóry są trudniejsze do zdiagnozowania - należy zastanowić się, czy coś zmieniliśmy w codziennym żywieniu lub pielęgnacji. Nowe dodatki żywieniowe, kosmetyki czy nawet środki używane do czyszczenia i pielęgnacji ogłowa oraz siodła mogą wywołać podrażnienie skóry i w konsekwencji wycieranie włosia.

Aby zapobiec wycieraniu grzywy i ogona, należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę: na pasożyty zewnętrzne należy użyć specjalnych środków, które je zwalczają. Obowiązkowo należy wtedy zdezynfekować lub wymienić szczotki i inne przyrządy, które miały styczność z pasożytami. W sklepach jeździeckich znajdziemy też różne preparaty, które łagodzą podrażnienie i zmniejszają świąd - szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku lipcówki. Do kąpieli konia używamy tylko szamponów dedykowanym zwierzakom, ponieważ ich pH jest dostosowane do pH skóry konia i istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień.

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0