Kleszcze są szeroko rozpowszechnione w naszym kraju, ich środowisko życia to wysokie trawy i krzewy, czyli idealne warunki znajdujące się na pastwiskach dla koni; kleszcze nie spadają na ludzi czy zwierzęta z drzew, żyją maksymalnie na wysokości 100-120cm nad ziemią. Te pasożyty wpijają się w skórę ofiary, odżywiając się jej krwią a przy okazji wpuszczają do organizmu żywiciela szereg bakterii i pierwotniaków, które mogą wywoływać groźne choroby.
Konie są wyjątkowo narażone na atak kleszczy z powodu długiego czasu spędzanego w środowisku sprzyjającym tym pasożytom - wysokie trawy, zacienienie, czasem odpowiednia wilgotność sprawiają, że kleszcze są często spotykane na koniach. Pamiętajmy, że nasi czterokopytni przyjaciele także mogą zachorować na poniższe choroby, jeżeli kleszcz będzie zakażony:
Na szczęście choroby te przebiegają mniej gwatłownie niż np. u psów czy kotów, ale nie można bagatelizować problemów - znane są przypadki długotrwałych diagnostyk np. kulawizn czy sztywności mięśni, które finalnie okazywały się być skutkiem przebytej boreliozy.
Ochrona przed kleszczami to ważny punkt w pielęgnacji koni w okresie wiosenno-letnio-jesiennym; obecnie pierwsze kleszcze zaczynają pojawiać się już w marcu, po ustaniu mrozów i ich aktywność trwa aż do października, a nawet i listopada. Konie przebywające na pastwiskach powinny być regularne oglądane - kleszcze zazwyczaj wbijają się w pachwiny, okolice łokci czy klatki piersiowej. Warto także dokładnie obejrzeć głowę, ganasze i uszy - to także miejsca chętnie wybierane przez kleszcze. Regularna obserwacja konia to idealny sposób na kontrolę stanu zdrowia, ale i usunięcie ewentualnych pasożytów.
Przed wypuszczeniem koni na padoki opryskajmy zwierzaka środkiem odstraszającym muchy i gzy - te preparaty zniechęcają także kleszcze. Oczywiście te środki powinny być przeznaczone dla koni - nigdy nie używamy ludzkich czy psich produktów, ponieważ możemy wywołać silne reakcje alergiczne u konia, które mogą nawet spowodować wstrząs anafilaktyczny! Nie podajemy także żadnych środków zwierzęcych, w tym tabletek na kleszcze dla psów i kotów.
Taki oprysk powinien obejmować także kończyny i brzuch, ponieważ te obszary są najczęściej wybierane przez kleszcze.
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.
2021-09-18
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.
2021-02-12
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02