12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Data publikacji: 2021-08-06

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iż w okresach przejściowych oraz w zimie wiele koni nie prezentuje się najlepiej z powodu długiej i gęstej sierści. Derkowanie zmniejsza ilość okrywy włosowej, ale tak naprawdę konie najlepiej wyglądają w lecie, kiedy mają do dyspozycji trawę oraz spędzają dużo czasu na zewnątrz.

To właśnie stan odżywienia konia ma największy wpływ na wygląd sierści: konie, które otrzymują wszelkie niezbędne składniki odżywcze w pożywieniu, nie powinny mieć niedoborów witamin i minerałów. Jeżeli Wasz zwierzak ma zwiększone zapotrzebowanie na te elementy odżywcze, to w celu poprawy wyglądu sierści warto wprowadzić do diety:

  • suplementy zawierającę przede wszystkim biotynę, kwasy tłuszczowe z grupy omega
  • oleje, szczególnie cenny jest olej lniany i olej z czarnuszki; generalnie oleje mają pozytywny wpływ na stan sierści i kopyt, ale należy uważać na nadmierną ilość w diecie (konie nie mają woreczka żółciowego, więc nadmiar tłuszczu w pożywieniu powoduje obciążenie wątroby i biegunki)
  • witaminy takie jak miedź, cynk, selen, żelazo (warto wykonać badania krwi na zawartość tych pierwiastków przez rozpoczęciem suplementacji)
  • drożdże Yarrowia, które mają dobroczynne działanie na cały koński organizm

Jeżeli Wasz koń ma brzydką i matową sierść nawet w lecie, to warto rozpocząć od wykonania podstawowych badań krwi: morfologia, parametry trzustkowe, wątrobowe i nerkowe, poziom pierwiastków. Konie z problemami wrzodowymi także często wyglądają gorzej, chociaż to nie jest regułą - warto jednak zbadać i taki trop, szczególnie kiedy zwierzak niedawno schudł, zmienił swoje zachowanie i ma problemy trawienne. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia konie w szybkim czasie wyglądają dużo lepiej i mają lśniącą sierść.

Oczywiście podstawą jest systematyczna pielęgnacja - usuwanie brudu i zaklejek, kąpiele w razie potrzeb (wystarczy nawet spłukanie wodą po treningu w cieplejsze dni, aby wypłukać pot) przy użyciu specjalnych szamponów oraz stosowanie odżywek - uwaga na konie wrażliwe, które mogą dostać uczulenia! Nabłyszczacze warto zostawić na specjalne okazje np. zawody czy pokazy, a na codzień wystarczy regularne szczotkowanie i usuwanie kurzu z sierści.

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0