Stan grzywy i ogona, czyli wygląd oraz gęstość, jest uwarunkowany:
Są rasy, które same z siebie posiadają bardzo gęste grzywy: hucuły, szetlandy, konie fryzyjskie i hiszpańskie, a także rasy zimnokrwiste. Mając takiego zwierzaka, przy odpowiedniej pielęgnacji oraz żywieniu możemy zapuścić piękną i lśniącą grzywę, która będzie niepowtarzalną ozdobą konia. Szczególnie rasy hiszpańskie prezentują się niezwykle majestatycznie i elegancko w ściśle zaplecionych warkoczach na grzywie.
Tak jak w przypadku ludzkich włosów, końska grzywa i ogon wymagają systematycznej pielęgnacji: rozczesywanie za pomocą grzebienia lub specjalnej szczotki (nie czeszemy zwykłymi plastikowymi szczotkami - sporo włosów ulega wyrwaniu!), usuwanie zanieczyszczeń (rzepy, liście, gałązki itp) a także mycie specjalnymi, łagodnymi szamponami przeznaczonymi dla koni. Przydają się także różne spreje ułatwiające rozczesywanie oraz nadające blask, ale warto je stosować oszczędnie - nadmiar kosmetyków może spowodować podrażnienie skóry i skłonić konia do wycierania grzywy i ogona. W sklepach jeździeckich znajdziemy także specjalnie wcierki, które aplikujemy bezpośrednio na nasadę włosów - powodują one przyspieszenie wzrostu włosia oraz pobudzenie cebulek do wzrostu.
Ogromną rolę w zdrowym wyglądzie grzywy i ogona odgrywa żywienie: obecność dobrej paszy objętościowej bez limitu oraz dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w paszach treściwych, jeśli koń tego wymaga. Konie pracujące powinny dostawać witaminy i minerały, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapotrzebowanie jest większe; przydają się różne mieszanki i dodatki paszowe, wybór warto skonsultować z lekarzem weterynarii bądź z osobą zajmującą się żywieniem koni. Dobrym pomysłem jest także zbadanie struktury włosia w labolatorium oraz badanie krwi z oznaczeniem poziomu najważniejszych pierwiastków - obydwa te badania dadzą nam pełny obraz na zdrowie naszego konia, a co za tym idzie także możliwość poprawy wyglądu grzywy i ogona. Wiele koni ma niskie poziomy miedzi, cynku i żelaza, co przenosi się na stan okrywy włosowej oraz kopyt. Mając konkretne wyniki, możemy dobrać odpowiedni suplement oraz pasze, dzięki czemu w szybkim czasie będziemy cieszyć się bujną grzywą u naszego wierzchowca!
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.
2021-09-18
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02