12,852 pytań - 21,037 odpowiedzi - 942 komentarzy

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Data publikacji: 2021-02-12

 

Stan grzywy i ogona, czyli wygląd oraz gęstość, jest uwarunkowany:

  • genetyką
  • pielęgnacją
  • stopniem odżywienia calego organizmu

Są rasy, które same z siebie posiadają bardzo gęste grzywy: hucuły, szetlandy, konie fryzyjskie i hiszpańskie, a także rasy zimnokrwiste. Mając takiego zwierzaka, przy odpowiedniej pielęgnacji oraz żywieniu możemy zapuścić piękną i lśniącą grzywę, która będzie niepowtarzalną ozdobą konia. Szczególnie rasy hiszpańskie prezentują się niezwykle majestatycznie i elegancko w ściśle zaplecionych warkoczach na grzywie.

Tak jak w przypadku ludzkich włosów, końska grzywa i ogon wymagają systematycznej pielęgnacji: rozczesywanie za pomocą grzebienia lub specjalnej szczotki (nie czeszemy zwykłymi plastikowymi szczotkami - sporo włosów ulega wyrwaniu!), usuwanie zanieczyszczeń (rzepy, liście, gałązki itp) a także mycie specjalnymi, łagodnymi szamponami przeznaczonymi dla koni. Przydają się także różne spreje ułatwiające rozczesywanie oraz nadające blask, ale warto je stosować oszczędnie - nadmiar kosmetyków może spowodować podrażnienie skóry i skłonić konia do wycierania grzywy i ogona. W sklepach jeździeckich znajdziemy także specjalnie wcierki, które aplikujemy bezpośrednio na nasadę włosów - powodują one przyspieszenie wzrostu włosia oraz pobudzenie cebulek do wzrostu. 

Ogromną rolę w zdrowym wyglądzie grzywy i ogona odgrywa żywienie: obecność dobrej paszy objętościowej bez limitu oraz dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych w paszach treściwych, jeśli koń tego wymaga. Konie pracujące powinny dostawać witaminy i minerały, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zapotrzebowanie jest większe; przydają się różne mieszanki i dodatki paszowe, wybór warto skonsultować z lekarzem weterynarii bądź z osobą zajmującą się żywieniem koni. Dobrym pomysłem jest także zbadanie struktury włosia w labolatorium oraz badanie krwi z oznaczeniem poziomu najważniejszych pierwiastków - obydwa te badania dadzą nam pełny obraz na zdrowie naszego konia, a co za tym idzie także możliwość poprawy wyglądu grzywy i ogona. Wiele koni ma niskie poziomy miedzi, cynku i żelaza, co przenosi się na stan okrywy włosowej oraz kopyt. Mając konkretne wyniki, możemy dobrać odpowiedni suplement oraz pasze, dzięki czemu w szybkim czasie będziemy cieszyć się bujną grzywą u naszego wierzchowca!

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0