12,855 pytań - 21,908 odpowiedzi - 942 komentarzy

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Data publikacji: 2021-01-02

 

Na rynku sprzętu jeździeckiego są obecne produkty z wszytymi magnesami, które generują stałe pole elektromagnetyczne - znajdziemy derki, ochraniacze, ocieplacze a nawet podkładki pod pasek potyliczny lub nachrapnik. Nie ma pewności, czy taki sprzęt faktycznie pomaga zwierzakowi, ale na pewno nie szkodzi - chociażby fakt owijania nóg na noc jest bardzo pomocny dla wielu koni. Wiele osób zauważa pozytywne rezultaty regularnego stosowania ocieplaczy z wszytymi magnesami, dlatego zawsze warto je rozważyć, jeśli nasz zwierzak ma problemy krążeniowe typu opoje; dobrze się także sprawdzają podczas przymusowego pobytu w boksie spowodowanego kontuzją lub chorobą.

Magnetoterapia to w prawidłowym znaczeniu terapia zmiennym polem elektromagnetycznym, czyli przy użyciu generatora prądu, który wbudza specjalne magnesy. Takie działanie ma doskonały wpływ na rozluźnienie i regenerację tkanek (także tych pourazowych jak np.uszkodzenia ścięgien), ma lekkie działanie przeciwbólowe oraz dodatkowo poprawia ukrwienie danej okolicy - przyspiesza odnowę biologiczną całego organizmu. To świetna metoda fizjoterapii z powodzeniem stosowana zarówno u koni jak i u ludzi, dlatego warto zainwestować w takie zabiegi u doświadczonego zoofizjoterapeuty, który posiada odpowiedni sprzęt. Koszt derki magnetycznej to kilkanaście tysięcy złotych, przez co zakup jest bardzo kosztowny i niespecjalnie opłacalny dla właściciela jednego konia - warto dlatego zwrócić się do specjalisty, który dodatkowo dopasuje tryb i moc działania do potrzeb naszego konia. 

Terapia zmiennym polem elektromagnetycznym jest bezinwazyjna i właściwie pozbawiona przeciwskazań - ciąża, laktacja, świeże rany oraz stan zapalny tuż po urazie. Możemy ją stosować regularnie, dzięki czemu szybko zauważymy korzystny wpływ na naszego zwierzaka, także w przypadku wszelakich zwyrodnień czy sztywności układu ruchu np. spowodowanych wiekiem. Warto także rozważyć stosowanie derki magnetycznej po wyjątkowo ciężkich treningach, starcie w zawodach czy zakończonym sezonie startowym; konie rekreacyjne także warto poddać serii zabiegów, chociażby na grzbiet i nogi które są poddawane sporym obciążeniom np. podczas letniego obozu czy kolonii. Niektóre derki magnetyczne mają też opcje masażu, co rewelacyjnie rozluźnia tkanki i kompleksowo regeneruje cały organizm.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0