Na rynku sprzętu jeździeckiego są obecne produkty z wszytymi magnesami, które generują stałe pole elektromagnetyczne - znajdziemy derki, ochraniacze, ocieplacze a nawet podkładki pod pasek potyliczny lub nachrapnik. Nie ma pewności, czy taki sprzęt faktycznie pomaga zwierzakowi, ale na pewno nie szkodzi - chociażby fakt owijania nóg na noc jest bardzo pomocny dla wielu koni. Wiele osób zauważa pozytywne rezultaty regularnego stosowania ocieplaczy z wszytymi magnesami, dlatego zawsze warto je rozważyć, jeśli nasz zwierzak ma problemy krążeniowe typu opoje; dobrze się także sprawdzają podczas przymusowego pobytu w boksie spowodowanego kontuzją lub chorobą.
Magnetoterapia to w prawidłowym znaczeniu terapia zmiennym polem elektromagnetycznym, czyli przy użyciu generatora prądu, który wbudza specjalne magnesy. Takie działanie ma doskonały wpływ na rozluźnienie i regenerację tkanek (także tych pourazowych jak np.uszkodzenia ścięgien), ma lekkie działanie przeciwbólowe oraz dodatkowo poprawia ukrwienie danej okolicy - przyspiesza odnowę biologiczną całego organizmu. To świetna metoda fizjoterapii z powodzeniem stosowana zarówno u koni jak i u ludzi, dlatego warto zainwestować w takie zabiegi u doświadczonego zoofizjoterapeuty, który posiada odpowiedni sprzęt. Koszt derki magnetycznej to kilkanaście tysięcy złotych, przez co zakup jest bardzo kosztowny i niespecjalnie opłacalny dla właściciela jednego konia - warto dlatego zwrócić się do specjalisty, który dodatkowo dopasuje tryb i moc działania do potrzeb naszego konia.
Terapia zmiennym polem elektromagnetycznym jest bezinwazyjna i właściwie pozbawiona przeciwskazań - ciąża, laktacja, świeże rany oraz stan zapalny tuż po urazie. Możemy ją stosować regularnie, dzięki czemu szybko zauważymy korzystny wpływ na naszego zwierzaka, także w przypadku wszelakich zwyrodnień czy sztywności układu ruchu np. spowodowanych wiekiem. Warto także rozważyć stosowanie derki magnetycznej po wyjątkowo ciężkich treningach, starcie w zawodach czy zakończonym sezonie startowym; konie rekreacyjne także warto poddać serii zabiegów, chociażby na grzbiet i nogi które są poddawane sporym obciążeniom np. podczas letniego obozu czy kolonii. Niektóre derki magnetyczne mają też opcje masażu, co rewelacyjnie rozluźnia tkanki i kompleksowo regeneruje cały organizm.
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.
2021-09-18
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.
2021-02-12