Na rynku sprzętu jeździeckiego są obecne produkty z wszytymi magnesami, które generują stałe pole elektromagnetyczne - znajdziemy derki, ochraniacze, ocieplacze a nawet podkładki pod pasek potyliczny lub nachrapnik. Nie ma pewności, czy taki sprzęt faktycznie pomaga zwierzakowi, ale na pewno nie szkodzi - chociażby fakt owijania nóg na noc jest bardzo pomocny dla wielu koni. Wiele osób zauważa pozytywne rezultaty regularnego stosowania ocieplaczy z wszytymi magnesami, dlatego zawsze warto je rozważyć, jeśli nasz zwierzak ma problemy krążeniowe typu opoje; dobrze się także sprawdzają podczas przymusowego pobytu w boksie spowodowanego kontuzją lub chorobą.
Magnetoterapia to w prawidłowym znaczeniu terapia zmiennym polem elektromagnetycznym, czyli przy użyciu generatora prądu, który wbudza specjalne magnesy. Takie działanie ma doskonały wpływ na rozluźnienie i regenerację tkanek (także tych pourazowych jak np.uszkodzenia ścięgien), ma lekkie działanie przeciwbólowe oraz dodatkowo poprawia ukrwienie danej okolicy - przyspiesza odnowę biologiczną całego organizmu. To świetna metoda fizjoterapii z powodzeniem stosowana zarówno u koni jak i u ludzi, dlatego warto zainwestować w takie zabiegi u doświadczonego zoofizjoterapeuty, który posiada odpowiedni sprzęt. Koszt derki magnetycznej to kilkanaście tysięcy złotych, przez co zakup jest bardzo kosztowny i niespecjalnie opłacalny dla właściciela jednego konia - warto dlatego zwrócić się do specjalisty, który dodatkowo dopasuje tryb i moc działania do potrzeb naszego konia.
Terapia zmiennym polem elektromagnetycznym jest bezinwazyjna i właściwie pozbawiona przeciwskazań - ciąża, laktacja, świeże rany oraz stan zapalny tuż po urazie. Możemy ją stosować regularnie, dzięki czemu szybko zauważymy korzystny wpływ na naszego zwierzaka, także w przypadku wszelakich zwyrodnień czy sztywności układu ruchu np. spowodowanych wiekiem. Warto także rozważyć stosowanie derki magnetycznej po wyjątkowo ciężkich treningach, starcie w zawodach czy zakończonym sezonie startowym; konie rekreacyjne także warto poddać serii zabiegów, chociażby na grzbiet i nogi które są poddawane sporym obciążeniom np. podczas letniego obozu czy kolonii. Niektóre derki magnetyczne mają też opcje masażu, co rewelacyjnie rozluźnia tkanki i kompleksowo regeneruje cały organizm.
Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.
2020-12-06
Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.
2020-10-06
Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.
2020-09-27
Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?
2020-04-03
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.
2020-03-19
Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.
2020-03-01
Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!
2020-02-05
Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!
2019-12-16